Зміни до Конституції України щодо місцевого самоврядування мають стати запорукою справедливості
«Конституція держави має бути такою, щоб не порушувати конституцію громадянина», – сказав колись Станіслав Єжи Лец. Саме таке завдання сьогодні і стоїть перед експертами, які лобіюють інтереси місцевого самоврядування щодо змін до Конституції України. Адже саме завдяки реформі децентралізації, що реалізується останніми роками, місцева влада отримала реальні фінансові важелі для вирішення власних завдань в інтересах жителів громади. Але разом із цим «на місцях» отримали і головний біль, коли держава системно не фінансує деякі статті бюджету, перекладаючи цю місію на місцеве самоврядування
Так, у Запоріжжі істотно відчуваються проблеми з надходженням державних субвенцій. У 2020 році місто має спрямувати 1 млрд 200 млн грн власних коштів на покриття дефіциту держфінансування на освіту та медицину. При цьому кошти на розвиток вторинної ланки медицини в цьому році передбачені лише на перші півроку. Ба більше. «З бюджету Запоріжжя цього року «зрізали» понад мільярд гривень, ми отримали менше всіх регіонів на ремонт доріг», – написав на своїй Фейсбук-сторінці міський голова Володимир Буряк. Адже саме на місцевому самоврядуванні лежить відповідальність за надання якісних послуг та створення гідних умов життя для громадян, що і є метою реформи, яку мають закріпити зміни до Конституції.
Про реформу місцевого самоврядування та про зміни до Конституції України говорили під час Національного прес-клубу реформ в Києві, який проводила для журналістів регіональних ЗМІ Асоціація міст України в межах проєкту ПУЛЬС за підтримки USAID. «Децентралізація: що далі?». Таку назву мав захід, де фахівці обговорювали можливі сценарії розвитку подій.
«Реформа децентралізації має стати запорукою справедливості, – наголосив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. – Кожен громадянин України має однакові права на освіту, медичні чи адміністративні послуги, хоч він житель Києва чи найменшого села». Олександр Слобожан розповів учасникам заходу, чому АМУ не підтримала 2 проєкти конституційних змін і що пропонує у власному проєкті. У пропозиціях Асоціації Міст України щодо конституційних змін відображені головні принципи Європейської хартії – справедливість розподілу фінансів і однакова якість публічних послуг.
Дійсно, сьогодні в Україні склалася така ситуація, що у виконавчій владі на рівні регіонів працює в рази більше людей та задіяно набагато більше ресурсів, ніж у місцевому самоврядуванні. І цю систему треба модернізувати. Україна за майже 30 років самостійності неодноразово переписувала власну Конституцію. Політологи вважають, це логічний шлях для країни з молодою демократією. Згодом, коли наша країна визначиться з прийнятною для себе моделлю управління, то і текст Конституції буде стабільним. А поки що ми в черговий раз вносимо правки до свого основного закону.
Реформа децентралізації реалізується не для міських, сільських чи селищних голів. Це реформа для громадян України. Аби в містах, селищах, громадах, в яких проживають, люди мали змогу отримували зручні адміністративні послуги, їздили відремонтованими дорогами, користувалися сучасною медициною, мали якісну освіту, вчасну та справедливу соціальну допомогу. І це здатні забезпечити саме громади, які мають контролювати підзвітну місцеву владу. Якщо обрали неякісного керівника, мають змогу змінити його під час виборів. Адже виборна влада більш ефективна, ніж та, що призначається. Тому Україні потрібна система місцевого самоврядування із сильним мером-адміністратором.
Читайте також: Остаточне обговорення змін до Конституції України поки відкладено