З другою хвилею пандемії COVID-19 характер роботи аптек змінився

Як триває робота аптек в умовах епідемії коронавірусу, з якими складнощами стикаються фармацевти, які ліки зникли з прилавків – розбиралася «Запорозька Січ».

Чи дійсно всім потрібні вітаміни?

Щовечора біля багатьох аптек можна побачити чималі черги. Містяни, повертаючись додому з роботи, вишиковуються, аби купити жарознижувальне, вітаміни або ще щось. Що ж розкуповують запоріжці? Найчастіше – саме вітаміни, та неабиякі, а саме вітаміни С, D та цинк.

Хоча і нема досліджень, які підтверджували б той факт, що вітаміни С та D допомагають в боротьбі з коронавірусом, люди жадібно скуповують їх разом з різноманітними імуностимуляторами. Багато хто вживає вітаміни з метою профілактики, однак треба знати, що неможливо зробити запас вітамінів заздалегідь. Вітаміни отримуються організмом і одразу ним витрачаються. Ба більше, через надлишок вітамінів люди ризикують зашкодити собі.

Під час коронавірусу організм людини занадто активно реагує на присутність інфекції та відправляє імунні клітини в осередки базування вірусу (частіше в легені). Таким чином реакція імунітету настільки активна, що це пошкоджує прилеглі клітини організму людини. В боротьбі з хворобою організм сам себе знищує. Виходить, що імуностимулятори, якими люди охоче себе підживлюють, зміщують баланс рівноваги в організмі і сприяють агресивній поведінці імунітету.

Річ у тім, що вітамін С бере участь у процесі зсідання крові і, як наслідок, надмірне вживання цього вітаміну призводить до утворення тромбів. При цьому слід знати, що Covid-19 саме і сприяє тромбозу. Тож у спробі побороти цю хворобу прийманням вітаміну С, ми навпаки розвиваємо наслідки цієї хвороби. У важких випадках хворим на Covid-19 навіть призначають гормони, які пригнічують імунну систему людини. На жаль, робітники аптек зазначають про дефіцит препаратів для розрідження крові, як-от «Клексан», гепарин та інші.

Максимальна доза Вітаміну С на день для дорослої людини складає 50-90 мг. Дозування, звісно, індивідуальне, і, щоб виявити необхідність цього вітаміну в організмі людини, треба проводити аналіз. А надмірне споживання цього вітаміну може завдати шкоди під час захворювання на коронавірус, а також спричинити виразку шлунку чи виникнення каменів у нирках. В той час, як в Україні вітамін С продають в дозуванні 500 мг, в Європі таке дозування заборонене.

Чим лікуватись?

Нема підтверджених відомостей про те, що антибіотики допомагають в боротьбі з коронавірусом. Вітаміни, як ми виявили, можуть навіть бути союзниками цієї хвороби. Тож що робити, якщо у вас виявили коронавірус? Найважливіше – не панікувати, адже стрес негативно впливає на організм людини. Вас має заспокоїти той факт, що організм сам здатний перебороти цю хворобу, а допомогти йому можна препаратами проти симптомів. А саме, збивати занадто високу температуру, можна прийняти ліки проти головного болю, в обох випадках вам допоможе парацетамол. Від кашлю боротися відповідними препаратами. І, звичайно, багато пити води. Також останні дослідження показали, що при Covid-19 добре помагає бромгексин, бо саме цей засіб контролює вироблення сурфактанту – це суміш поверхнево-активних речовин, що вистилає легеневі альвеоли зсередини (тобто перебуває на межі повітря-рідина).

Що змінилося в аптеках

З другою хвилею пандемії не стало більше або менше роботи для працівників аптек, але змінився характер роботи. Наприклад, «кишкових» засобів стали менше купувати, аптекарі це пояснюють тим, що люди стали частіше мити руки. Зате повним ходом продаються противірусні засоби та цинк, який можна занести в ТОП продаж.

Працювати стало більш небезпечно, адже до аптеки кожного дня приходять люди, серед яких може буде чимало тих, хто має підтверджений діагноз Covid-19. На жаль, через безвідповідальність або через відсутність близьких людей, хворі самостійно приходять до аптек у пошуках рятування. Та якщо у зв’язку з високою кількістю захворювань почнуть страждати робітники аптек, це ускладнить існування всієї сфери через недостатню кількість працівників.

Працівники аптек відзначають певну паніку серед жителів Запоріжжя, яка проявляється у стрімкому придбанні ліків. При цьому, на жаль, серед населення дуже низький рівень страху перед відсутністю захисної маски. Багато людей навіть заходячи в аптеку, замість того, щоб вдягнути маску, навпаки її знімають, аргументуючи це: «щоб мене краще чули». Дехто нехтує носінням захисної маски, вважаючи, що вона не захищає від хвороби.

Важливо розуміти, що маска на обличчі хворого захищає від вірусів навколишніх! І людина може навіть не знати, що хворіє! У багатьох тих, що заразилися (18% або майже кожного п’ятого) немає навіть кашлю, хвороба може протікати взагалі без симптомів – людина може навіть не підозрювати, що хворіє. При цьому такий хворий все одно є активним носієм інфекції і може заражати інших. Носій нового коронавірусу стає небезпечним для оточення одразу після зараження – задовго до того, як у нього з’являться (або не з’являться взагалі!) симптоми хвороби.

Цікаві та корисні факти:

  • Хворим на онкологію заборонено приймати вітаміни
  • Мультивітамінні комплекси варто пити лише вагітним та спортсменам.
  • 90% випадків ускладнень від коронавірусу випадає на долю тих, в кого є хвороби серця.
  • Перш ніж вживати вітаміни, необхідно зробити аналіз крові та виявити потреби організму.
  • Антибіотики допомагають в боротьбі з бактеріями, при цьому не допомагають в боротьбі з вірусами. Тож проти коронавірусу вони марні.
  • Наразі вакцини від Covid-19 в Україні поки що нема, тому лікування призначається симптоматичне.

Читайте також: На Запоріжжі за добу на коронавірус захворіли більше 400 людей