Самоскид ЗіС з фільму «Весна на Зарічній вулиці» може стати однією з туристичних родзинок Запоріжжя
А чи знали ви, що самоскид ЗіС із відомого фільму «Весна на Зарічній вулиці» нещодавно був знайдений працівниками музею «Фаетон»? Так, останній подібний самоскид зараз знаходиться у музеї, немає доказів, що це саме той автомобіль, але те, що така модель остання в Україні і була знайдена вона саме в нашому місті, дає можливість припустити, що саме на цій машині їхала вчителька Тетяна Сергіївна з улюбленого фільму. В якому стані знаходиться автомобіль, що його чекає, та які туристичні можливості ми впускаємо – про це читайте в нашому матеріалі.
Самоскид ЗіС з’являється протягом фільму тричі та наче провозить героїну крізь її шлях від заляканої вчительки до впевненої мешканки заводського містечка. Зараз самоскид знаходиться в розібраному виді у музеї «Фаетон», де фахівці ремонтують його, щоб стареньке авто знов могло проїхати вулицями Запоріжжя.
– Думаємо, цей автомобіль стане частиною туристичних розваг у нашому місті, – зазначив директор музею Дмитро Позняк.
Хочеться вірити, що така знахідка стане більш ніж експонатом, на який можна лише подивитись. На Заході вміють навколо подібних речей створювати цілі музеї та атракціони. Нам варто підкреслити такий досвід та поміркувати, що можна втілити в рідне місто.
Речі, які вижили
Чудовий приклад того, як речі з фільму стали інструментом для туризму, показують в Лондоні. Після завершення зйомок останнього фільму про Гаррі Поттера, студія Warner Bros. обладнала знімальні павільйони франшизи під величезний музей, де кожен бажаючий може потрапити в чарівний світ! Декорації зі зйомок, артефакти і одяг героїв – все це знаходиться тут і досі зберігає дух знімального процесу культових фільмів про «хлопчика, який вижив». Цей музей дуже популярний серед туристів і щодня приймає до 6 тис. гостей. Цікаво те, що в музеї можна не тільки подивитись на експонати, а ще й купити сувеніри у вигляді тих речей, якими користувались герої казки, тут тобі і смаколики з фільму, і одяг, і чарівні палички. Словом, багато речей, які дають відвідувачам можливість відчути себе чарівниками.
Лондон також може похвалитися музеєм ще одного відомого англійця – Джеймса Бонда. Основними експонатами музею є справжні автомобілі, мотоцикли, вертольоти та інші засоби пересування, які використовувалися у Бондіані. Крім того, там представлений і інший реквізит: зброя, гаманці і паспорти Джеймса Бонда.
А от у селі Таль-Грац, що в Австрії, у 2011 році відкрили музей «залізного» Арнольда Шварцнегера. Серед експонатів представлені скульптурні зображення колишнього культуриста, а також його особисті речі, включаючи дитяче ліжечко. Потрапив до музею і мотоцикл з відомої сцени у фільмі «Термінатор».
А от спритні бельгійці взагалі зробили туристичний об’єкт зі сміття! Пластиковий кит – одна з найвідоміших бельгійських інсталяцій. Величезна скульптура виконана зі сміття – пластикових пляшок, упаковки, автомобільних бамперів і т.д., виловлених у Тихому та Атлантичному океанах. Висота скульптури сягає 11,4 м, а її вага – 4,5 тонни. Автори роботи прагнули привернути увагу до проблеми забруднення світового океану, до величезних обсягів токсичних відходів, що плавають там і несуть загрозу для підводної фауни. Для скульптури вони виловили понад 5 тонн пластику з океану, причому зробили це за короткий проміжок часу – 4 місяці, що ще раз підкреслює масштаб проблеми. Але при всьому цьому цей кит не тільки несе посил людям, а ще й має успіх серед туристів.
Ламати легше
А в нас чомусь ламають пам’ятки, частіше за все, навіть не замінюючи їх новими. Наприклад, взяти 20-метрового пам’ятника Леніну, який простояв в Запоріжжі з 1964 року. Бронзового радянського ідола демонтували в березні 2016 року, 11-метровий гранітний постамент вирішили прибрати майже 4 роки потому. За один тільки демонтаж п’єдесталу місту довелось заплатити підряднику близько 1,5 млн грн.
Якщо повернутись до ЗіС, про який йшла мова на початку статті, його можна взагалі зробити не просто експонатом. Уявіть собі, що його привели до ладу, авто стоїть у дворі музею. Групі туристів надають одяг героїв фільму «Весна на Зарічній вулиці», тут і вчителька Тетяна Сергіївна у схожій сукні чи плащі, тут і Сашко Савченко, і друг його Юрчик з гітарою, інші в одязі того часу. Люди перевтілюються у робочий клас минулого століття. Авто відвозить групу туристів, перевдягнених в одяг 50-х років, маршрутом, за яким їхала головна героїня. Все супроводжується грою на гітарі зі старими піснями, що неймовірно занурює в минуле. А якщо додати якісь гостинці тієї епохи, це взагалі вийде машина часу!
Крім того, гід може протягом маршруту розповідати групі факти про зйомку фільму та про Запоріжжя в цілому. А фінальна точка маршруту – місце, де вчителька з фільму знайшла нову квартиру – це саме в центрі Запоріжжя. Якщо все подати зі смаком, може вийти атмосферна послуга з колоритом нашого міста. Адже важливо цінувати все, що в нас є, та вміти розгорнути з цікавого боку.
Читайте також: Запоріжці зможуть частіше літати до Стамбулу