Минулої п’ятниці за величезного аншлагу в виставковому центрі Запорізької торговельно-промислової палати «Козак-палац» пройшла третя Всеукраїнська IT-конференція «IT-форум 2016». Незважаючи на чималу вартість «квитка» (600 грн. для пересічного учасника та 4000 грн. для ВІПа), за інформацією організаторів – фірми Infotek, участь у роботі форуму взяли майже 2000 IT-фахівців з різних куточків України. А це наполовину більше, ніж було на форумі торік.
Протягом усього дня секретами успіху з запоріжцями й гостями з інших міст ділилися понад 60 експертів, серед яких такі відомі «акули» IT-бізнесу, як керівник українского представництва компанії Noosphere Ventures та засновник Noosphere Engineering School Михаило Рябокінь, засновник та керівник Work.ua, Education.ua, Ratatype.com. Артур Міхно, та багато інших знаних IT-бізнесменів.
Цього року програма форуму була розділена на чотири потоки: “Маркетинг” , “IT-бізнес”, “WEB -Mobile Development” та “Free Space”.
На круглому столі, організованому «Агенцією регіональних ініціатив», що пройшов за годину перед початком форуму, організатори, політики та бізнесмени обмінялися думками щодо ролі форуму в житті міста та проблем розвитку IT-індустрії.
Так, голова обласної ради Григорій Самардак зазначив, що, на жаль, чимало фахівців їде працювати за межі країни. Бо тут вони або недооцінені, або знаходяться в «тіні». «Нам необхідно створювати ринок послуг і нові робочі місця. Влада може виступити партнером, замовником цих послуг, – додав посадовець.
Народний депутат Ігор Артюшенко акцентував увагу на важливій ролі застосування IT-розробок у роботі державного апарату, державних закупівлях, зокрема. Оскільки прозорість роботи влади, на його думку, безпосередньо впливає на зниження рівня корупції в країні.
Виконавчий директор компанії “AMgrade” Святослав Черкаський звернув увагу на той факт, що кожний третій євро проект у IT галузі реально розробляється в Україні. І це ознака з одного боку величезного потенціалу, а з іншого – нездатності держави залучити в офіційну економіку країни наших програмістів.
Цю думку продовжив наступний учасник дискусії Максим Бринза, повідомивши, що в світовому переліку міст, що спеціалізуються на послугах IT-аутсортинга, немає жодного з міст України.
Як відомо, Запорізька міська рада традиційно виступає партнером у проведенні форуму. Адже нова влада Запоріжжя вбачає в запровадженні сучасних інформаційних технологій великий потенціал. Владою міста впроваджуються інноваційні технології в різних сферах управління містом і міським господарством.
У ході IT-конференції керівник комунального підприємства «Центр управління інформаційними технологіями» Запорізької міської ради Юрій Орєшкін презентував міську IT-стратегію, що має назву «Комфортне місто». Проект розраховано на кілька років. Фахівці КП «Центр управління інформаційними технологіями» за дорученням міського голови Володимира Буряка розробили зазначений документ. Стратегія включає ряд основних проектів, що стосуються різних сфер міського життя. Серед них проекти «Безпечне місто», «Муніципальний транспорт», «Електронний документообіг».
Детально на кожному з зазначених розділів стратегії зупинився перший заступник міського голови Сергій Мішок.
– Ми визначили для себе кілька основних напрямків, які необхідно реалізувати в рамках програми «Комфортне місто». Це безпека городян, підвищення ефективності роботи громадського транспорту, відкритість влади, – зазначив Сергій Мішок.
Реалізація проекту «Безпечне місто» торкнеться допомоги в розслідуванні правопорушень, фіксації порушень правил дорожнього руху, автоматичного оповіщення міських служб про надзвичайні ситуації, наприклад пожежі, аварії, посилення контролю за роботою комунальних служб. Це стане можливим в тому числі і завдяки установці на території міста сучасних систем відеоспостереження. У результаті Запоріжжя стане набагато безпечнішим і комфортним для проживання городян,- зауважив Сергій Мішок.
Запропонований проект «Муніципальний транспорт» включає в себе облік пасажиропотоку в громадському транспорті, створення комплексів «Розумна зупинка», можливість оперативного управління громадським транспортом з єдиного диспетчерського центру, а в перспективі введення електронного квитка в громадському транспорті, як це є в провідних європейських містах.
Подібна система зробить роботу громадського транспорту в нашому місті більш ефективною. Рух транспорту можна буде оперативно регулювати в залежності від пасажиропотоку, щоб запоріжці не стояли довго на зупинках і могли вільно, з комфортом дістатися на роботу чи додому.
Ще одним важливим напрямком стратегії є створення інтегрованої системи електронного документообігу, яку пропонується впровадити в Запоріжжі вже найближчим часом. Вона дозволить скоротити термін обробки документів, що надходять до органів місцевого самоврядування Запоріжжя, підвищити продуктивність роботи з документами. Головне – система дасть можливість запоріжцям контролювати на спеціальному порталі проходження офіційних документів, звернень, що зробить владу більш відкритою, прозорою, посилить виконавську дисципліну працівників виконкому.
В одній з самих відвідуваніших секцій форуму – “Маркетинг” та “IT-бізнес”, генеральний директор ПАТ “Запоріжсталь” Ростислав Шурма розповів про те, як на найбільшому підприємстві Запоріжжя впроваджуються IT-технології.
Так, на його думку саме IT-рішення стануть каталізаторами змін, за рахунок яких розвиватиметься металургія в найближчі роки. Генеральний директор «Запоріжсталі» зазначив, що в суспільстві існує думка про те, що металургія – це консервативна галузь. Але це не так…
– Інноваційні технології скорочують витрати і вирішують дуже багато завдань. За останній час наш комбінат здійснив прорив, принципово змінивши систему управління виробництвом. Саме такий вектор розвитку металургії в майбутньому,- сказав Ростислав Шурма.
Так, з 2012 року комбінат впроваджує різноманітні IT-проекти, спрямовані на розвиток інфраструктури. В технологічне обладнання інстальовано сотні тисяч датчиків, які дозволили побудувати багаторівневу систему управління «Підприємство на долоні».
За 5 років комбінат інвестував в екологічну модернізацію виробництва більше 5 млрд гривень. Зокрема, реалізовано будівництво нових газоочисток на агломашинах, введено в експлуатацію сучасну лінію соляно-кислотного травлення в цеху холодної прокатки №1, здійснено реконструкцію доменних печей підприємства.
Застосовуючи сучасні системи управління процесами виробництва, комбінат досяг значного зменшення рівня ручного труда.
Не обійшлася на форумі без несподіванок. Так, анонсований організаторами форуму виступ невідомого українського багатія, що входить до 20-ки списку журналу «Форбс», виявися промовою нашого земляка – 47 річного Євгена Черняка. Але промова горілчаного мільярдера розчарувала та викликала подив. Зокрема,
Черняк розповів, що зараз живе в Маямі і не збирається повертатися до Запоріжжя.
– Вам усім співчуваю. У кого є можливість – їдьте швидше з цього міста. Питання не в тому, що тут погано, а в тому, що в світі є величезна кількість інших міст, які передбачають максимальну капіталізацію кожної людини, – заявив засновник підзабутої сьогодні організації «Патріот Запоріжжя».
В Америці Черняк мешкає з 2015 року і за цей час встиг стати патріотом Маямі:
– Тому при всій повазі до мого рідного міста… хлопці – у кого є можливість… Америка – це просто бізнес-інкубатор, це найкраща країна в світі для ведення бізнесу, це інші масштаби. Всі, кому є з чим їхати і можна щось звідси евакуювати, зробіть це негайно, – звернувся до учасників форуму доларовий мільйонер, чим викликав сотні посмішок в учасників форуму…
Цього ж дня форум завершив свою роботу.
Володимир ГЕРАСІН