На запорізьких оптових ринках продавців чимало, і товар традиційний для цієї пори року, а покупців майже немає
Ринок напівпорожній
Продавці звинувачують у всьому карантин та подорожчання долару. І не вірять, що у людей немає грошей, киваючи на забиті машинами траси у бік моря. То ж є інші причини зниження популярності ринків цьогоріч. «ЗС» поспілкувалася із людьми та записала найпопулярніші версії.
Ірина, що торгує на ринку яйцями вже 25 років, розповідає, цього року її чоловік – новоспечений пенсіонер – зайнявся вирощуванням огірків в теплиці, тож жінка продає і його урожай.
– З третього разу тільки в нього зійшли огірки. Він тільки навчається, але виросли смачні. Зараз треба своє власно діло мати, щоб виживати. Беріть, по 20 грн за кілограм, органічний продукт, ніякої хімії, із добрива – лише перегній, – каже жінка.
До речі, Ірина нам повідомила по секрету, що днями ціни на яйця зростуть. Таке попередження отримала від постачальників, на скільки – ще невідомо.
По сусідству торгує крупами Ганна Миколаївна. Жінка просто в розпачі.
– Торгівля ніяка! До коронавірусу було гарно, зараз – просто жах. Ледве вистачає сплатити містове та оренду. Ціни поки що не підіймали, в основному у нас товар імпортний, Туреччина чи Єгипет: рис – 25-30 грн/кг, булгур – по 30, сочевиця – по 40. Із українського є гречка по 35 грн/кг, пшоно – по 20, горох – по 12, ячка – по 10 та арнаутка – по 13 грн/кг.
Проте люди відзначають, що завдяки програмі підтримки підприємництва, розробленої за ініціативи міського голови Володимира Буряка та підтриманою міською радою Запоріжжя, вони мають послаблення податкового навантаження. Адже підприємців першої групи платників єдиного податку звільнили від його сплати на 3 місяці, аби полегшити наслідки коронавірусної кризи.
Смачне, але непривабливе
Грецькими персиками та нектарином торгує Вікторія. Персик великий, красивий, по 65 грн. Поряд маленька купка українських персиків, менш презентабельного вигляду, по 40 грн за кілограм.
– Днями в закупівлі все подорожчало на 5 грн. Кажуть, що пов’язано це зі зростанням долару, – каже Вікторія. – Людей на ринку мало, напевно, під час карантину звикли в супермаркетах купувати все, так до нас і не повернулися. Та їх і зрозуміти можна: на оптовому складі зараз закупівельні ціни на фрукти бувають більшими, ніж у магазинах.
Мати з донькою – Віра та Ганна, торгують овочами та фруктами навпроти одна одної. Працюють так вже років 10. Поряд бігають 2 хлопчики дошкільного віку – «допомагають» мамі та бабусі.
– Нам привозять товар фермери з Нікополя, Кам’янки, Херсона. Торгівля зараз – не фонтан, відверто кажучи. Та і товар не такий красивий, як в минулі роки, особливо перець. Та все не так, як треба, цього року! – зазначає Віра.
Херсонські кавуни жінки продають по 10 грн/кг, дині по 17, помідори по 25 грн/кг, лук – 15 грн, перець по 13.
Ціни на ринку:
картопля – 10 грн/кг
огірки – 15-20 грн/кг
кабачки – 8 грн/кг
баклажани – 13 грн/кг
капуста – 5 грн/кг
яблука -15-25 грн/кг
слива – 25 грн/кг
абрикос – 20-25 грн/кг
малина – 80 грн/кг
полуниця – 80 грн/кг.
Свіжою зеленню вже більше 10 років поспіль торгує жінка на ім’я Віра. Вона сама із чоловіком її вирощує у селі поблизу Вільнянська. Товар привозять кілька разів на тиждень. Великий пучок кропу та петрушки коштує 10 грн, кінза – 6 грн, щавель – 5 грн, базилік – 6 грн, листя салату – 8 грн, гіркий перець – 3 грн штучка.
Віра каже, що саме зараз робить усілякі консервації, якими буде торгувати на ринку взимку.
– Треба думати заздалегідь, готувати сані влітку, як то кажуть, і сподіватися тільки на себе, – наголошує жінка.
Саме так і вчинило подружжя Рита та Едуард, коли десь рік тому розпочали свій бізнес, придбавши за 300 доларів прес для виготовлення соку зі свіжих гранатів. Зараз на ринку у них своє торгове місце, покупці їх знають. Один літр натурального соку коштує 150 грн, кисло-солодкий соус із випареного соку гранату – 50 грн за 300 мл. Торгівля зараз не дуже, зізнається Рита, тож торгують ще лохиною (190 грн/кг) та ожиною (48 грн/кг).
Готуй сані влітку
Ми поцікавилися у покупців, чи будуть вони робити цьогоріч консервацію та всілякі заготовки? Всі відповідали, що традиційні огірки, помідори та томатний сік хоча б потроху обов’язково намагатимуться поставити в домашні засіки.
Найоригінальнішою була запоріжанка Любов Іосифівна, яка розповіла читачам «ЗС» власний рецепт фруктового морозива, яким саме зараз треба запасатися, щоб ласувати довгими зимовими вечорами.
– В мене є дача в Льовшино, де вирощую багато всіляких фруктів та овочів. Спробуйте подрібнити і перемішати аґрус з апельсином, або червону смородину з апельсином. Розкладіть в пластикові стаканчики та заморозьте. Це дуже смачно! – обіцяє жінка.
Останні дні в Україні зростає курс валют. Це обов’язково позначиться на цінах. А запоріжцям зараз і на море з’їздити треба, й дітей до школи зібрати, а може, ремонт хоч невеличкий вдома зробити. Тож на заготовки грошей може не вистачити. І продавці оптового ринку будуть надалі сумувати за «докарантиним» часом, коли від покупців відбою не було.
Читайте також: Як змінилися ціни на життя в Запоріжжі