Вже в найближчі дні має розпочатися перший етап боротьби з таким потворним явищем сьогодення, як стихійна торгівля біля цирку
Тих, хто не відреагує потрібним чином на попередження та переконання, очікують жорсткі санкції – в тому числі штрафи та вилучення продукції. Про це сьогодні розповів радник міського голови Валерій Еделєв.
Ярмарок біля цирку – погана звичка
Нагадаємо, що історія починається ще з 90-х років. Тоді в Запоріжжі була проблема у тому, що всі місцеві ринки були переповнені виробниками сільгосппродукції, які торгували. І часто людям, які привозили таку продукцію з області, місць на ринках не було. Тому влада прийняла рішення організовувати ярмарки вихідного дня для населення Запоріжжя.
З тих пір минуло майже 30 років – картина значно змінилася. Сьогодні на ринках міста вільно близько 10 тисяч місць. Тому актуальність ярмарків вихідного дня фактично відпала. Для кожного торговця знайдеться місце в спеціально відведених місцях. А це означає контроль якості продукції з боку Держспоживслужби і зручності для покупців – отримувати товари не з землі, а цивілізовано.
– Сьогодні проблеми полягають у тому, що велика кількість населення звикла до цих місць. І для них важко себе переформатувати, перейти на інше місце торгівлі. Проблеми на ярмарку біля цирку – чисто психологічного характеру. Бо відстань до Критого ринку – не більше 400 метрів. І нема проблем для надання всім торгуючим робочих місць – про це є заява директора Критого ринку, – зазначив Валерій Еделєв. – Більше того: зараз керівництво галузі у місті відпрацьовує питання щоб на суботу та неділю – коли будуть приїжджати торгуючі виробники сільгосппродукції з області – робити для них знижки на вартість ринкових зборів (містових). Таким чином міська влада готова надавати всі умови для того, щоб виробники перейшли до цивілізованих місць.
До речі, наприкінці серпня виконком прийняв рішення створити на площі біля цирку тимчасовий комунальний ринок, однак всі підприємці мають перейти на діючі ринки.
Порушників будуть карати
У міськраді зазначають: окрім проблем, пов’язаних з існуючою на ярмарку антисанітарією, існують також і скарги громадян. Люди, що живуть біля ярмарку, скаржаться на постійний бруд та сміття.
Містяни обурені тим, що неможливо вільно пройти з дітьми до цирку або в Театр юного глядача. Тому зараз відпрацьовується питання, щоб «м’якою силою» перенести цю незаконну торгівлю на територію Критого ринку.
– Міська влада неодноразово зверталася до силових структур з проханням про допомогу. Але, на жаль, відповіді такі, що свідчать: реальних важелів у поліції немає. Лише переконання та домовленості. Тому вже найближчим часом влади переходить до більш активних заходів. Райадміністрації розмістять плакати, які будуть попереджати про те, що торгувати на цій території незаконно, це може привести до адміністративних порушень, штрафів та іншим санкціям. Далі поліція буде оформляти та вручати протоколи. І далі – по закону, – підкреслив радник міського голови.
Він зазначив, що земельна ділянка, на якій ведеться стихійна торгівля, знаходиться в оренді – міська влада передала його ще в 2006-2007 роках під будівництво торгового центру. Якби будівництво велося – територія була б обгороджена, торгівлі не було б. Але будівництво не ведеться, і невідомо, чи розпочнеться. Тому міська влада планує з 1 квітні зробити на цій території велике дитяче містечко атракціонів. Крок досить логічний: поруч цирк та ТЮГ, тож створення такого культурного центру має сенс.
Крім того прийняли рішення встановити відеокамери. Поліція потребує візуалізації. Наприклад, приїжджає людина, а там висить знак, який забороняє в’їзд на цю територію. Вимоги такі, що треба фіксувати не лише номери авто, а й обличчя водія. Вся площа буде обнесена попереджуючими плакатами про відповідальність за незаконну торгівлю. Всі продавці будуть попереджатися про те, що вони торгують незаконно – і це буде фіксуватися на допомогою відеокамер. Після цього почнеться другий етап – вручення протоколів порушникам.
– Проблем – цілий клубок. Але вирішити можливо – якщо діяти системно. Думаю, навесні це відбудеться, – підкреслив Валерій Еделєв.
Газета «Запорозька Січ» провела власне дослідження цих питань, в ході якого поспілкувалася з десятками осіб, включаючи самих продавців-стихійщиків, та тих, хто працює на ринках міста. Поговорили з керівництвом ринку, ТЮЗа, мешканцями домів біля площі, з представниками поліції та працівниками санітарного контролю, комунальниками та просто відвідувачами ярмарку. Про це більш детально читайте в матеріалі газети найближчого четверга.
Читайте також: Запоріжці менше хворіють на грип та ГРВІ