Запорізькі науковці перерахували диких тварин та птахів, що живуть на Хортиці

Мила серцю кожного запоріжця Хортиця – острів посеред Дніпра, що знаходиться в межах міста Запоріжжя. Він є національним заповідником і унікальним історичним місцем, у 2007 році визнаний одним із «Семи чудес України».

Хортиця прекрасна своєю природою. У цьому унікальному природно-ландшафтному комплексі заборонено розводити вогонь, ловити рибу, полювати, рвати рослини, адже сотні рідкісних тварин, птахів, комах вважають Хортицю своїм домом.И.Лавров_следi_на_снегу

Хто зимує на Хортиці

Під час сильних морозів, що тривали декілька днів у нашому регіоні в січні, на острові Хортиця провели перерахунок диких ратичних тварин. У рейді взяли участь співробітники заповідника, викладачі ЗНУ кафедри біології та фахівці Держспоживслужби.

За словами експертів, саме у такі періоди тварини збиваються зграями чи групами та обирають місця, що захищені від вітру, і де можна знайти їжу. Саме в таких умовах людям набагато легше проводити підрахунок тварин.

Як розповів професор, завідувач кафедри біології, мисливствознавства та іхтіології ЗНУ Валерій Домніч, усього під час обліку знайшли 13 оленів, 51 косулю та 4 кабанів.

– Ці підрахунки – лише орієнтир. Адже охопили далеко не всю територію острова, дослідили лише південну та центральну частини, – зазначив він.

Олені, кабани, лисиці

Запорізькі фотографи Сергій та Ігор Лаврови виходять на фотополювання на Хортицю майже щодня. Окрім чудових пейзажів, до їхніх об’єктивів потрапляють і тварини. Своїми світлинами майстри діляться у Фейсбуці.

«Плавні острова Хортиця. Я бачив сам, як самотній звір захоплено поїдав коріння. Моя присутність його не засмутила. Він продовжував голосно пережовувати очерет, хрумати їм, вириваючи його із землі, і не забував при цьому видавати належні йому звуки», – підписав Ігор Лавров фото дикого кабана.И.Лавров_кабан_на_Хортице

Лисицю, що зустрів на Хортиці, він назвав Артисткою.

«Довго я блукав островом в пошуках лисячих очей. Де їх тільки не шукав. Вийшла сама, прямо перед носом. Легкою ходою пройшла, а потім зникла… Артистка», – написав фотограф на своїй сторінці у Фейсбуці.И.Лавров_лиса_на_Хортице

А 15 січня цього року Ігор Лавров нарешті сфотографував оленя. Одразу цілу родину оленів. Про зустріч із цими тваринами він мріяв тривалий час.И.Лавров_олени_на_Хортице

Рідкісні птахи все ж долетіли до середини Дніпра

Обліки водоплавних птахів, які традиційно проводять орнітологи в нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС, цього року порадували унікальними знахідками.

Як повідомив науковий співробітник сектора охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Сергій Козодавов, 20 січня зареєстровано новий вид птахів – синьгу.

«Цей птах родини качкових в Україні має статус рідкісного залітного виду. З 2002 року він щорічно реєструється на зимівлі в гирлі Дніпро-Бузького лиману та в районі Кінбурнської стрілки і острова Березань. В районі острова Хортиця достовірно підтверджений вперше», – розповів Сергій.син_га_на_Хортице

Також, за його словами, унікальним для Хортиці є цьогорічна зимівля 11 птахів баклана малого.

«Цей рідкісний птах занесений до Червоної книги України. Раніше лише кілька разів реєструвалися на території заповідника 1-2 птахи», – повідомив він.баклан_малий_на_Хортице

З цікавих зустрічей дослідник також відзначив ще 5 птахів лебедя-кликуна та самку широконіски.

А ще 21 січня на території Хортиці побачили різнокольорову маленьку качку мандаринку. «Один самець тримався біля узбережжя о. Хортиця в районі Музею історії козацтва. За кілька днів до цього птаха на Дніпрі в районі Хортиці фотографували мешканці Запоріжжя, – розповів Сергій Козодавов.Мандаринка

Цей новий вид для фауни заповідника вперше був зареєстрований взимку 2018 року в районі о. Байда.

«Проте необхідно розуміти, що цей вид активно розводиться в комерційних цілях. Існування «дикої» стабільної популяції в Україні не підтверджено», – зазначив спеціаліст.
Він припустив, що оскільки в приватних колекціях багато дрібних деревних качок мандаринок, самці яких дуже яскраві, то скоріше за все, птах десь «втік», тому і зимує разом з іншими видами диких качок.

На Хортиці живуть понад 30 видів тварин, 120 видів птахів, 10 видів плазунів, 5 видів земноводних. Знайшли ПРИХИСТОК на острові ондатри, лисиці, зайці, куниці, кабани, козулі, фазани, олені. Мешкає там і рідкісна тваринка соня – невеликий гризун, схожий трохи на мишу, трохи на білку. Колись мешкав на острові і лось, та, на жаль, браконьєри його винищили.

У зимовий час птахи потребують допомоги людей у вигляді їжі. «Запорозька Січ» розповість, чим можна та чим не можна годувати птахів.

Злаки – просо, овес, пшениця

Улюбленим кормом деяких птахів є насіння різних рослин. Птахів можна підгодувати пшеничними висівками, твердими вівсяними пластівцями, насінням маку, перловою крупою. Деякі птахи поїдають насіння кукурудзи та кавуна, які заздалегідь потрібно роздрібнити. Найбільш універсальний корм для зимуючих птахів – сире насіння соняшника.

Сало, м’ясо

Ці продукти так само можна використовувати для зимової підгодівлі птахів. Їх дуже люблять синиці, повзики і деякі інші види птахів. Але варто пам’ятати, що птахам можна пропонувати тільки несолоне сало або м’ясо. У годівницю можна покласти маленький шматочок вершкового масла. В особливо морозні дні цей продукт допоможе птахам вижити.

Сушені ягоди і фрукти

Ягоди горобини і глоду залучають найкрасивіших зимових птахів – снігурів і омелюхів, чикотнів. Можна запропонувати птахам м’якоту гарбуза та яблука.

Горішки, шишки, жолуді

Шишки – це основна їжа клестів і дятлів в зимовий період. Сойки з осені роблять запаси жолудів, ховаючи їх у затишних місцях.

Чим не можна годувати птахів

Категорично заборонено годувати птахів смаженими, солоними, кислими продуктами.

Не можна давати свіжий білий і особливо житній хліб, ці продукти викликають бродіння в зобу птиці.

Так само не можна годувати птахів цитрусовими, шкіркою бананів, арахісом, пряними продуктами, шматочками пиріжків і біляшів, чипсами, картоплею.

Читайте також: У Запорізькій області підростають троє хижаків, від яких відмовились батьки