Вже не перший рік у Запоріжжі триває ефективна боротьба з нагальною сезонною проблемою – карантинними рослинами

Роботи проводяться в парках і скверах, на прибудинкових територіях та біля медичних й освітніх закладів.

Нагадаємо, у Запоріжжі з 2016 року реалізується програма боротьби з карантинними рослинами, яка розрахована до 2025 року. Її перевагою є комплексний підхід у виконанні заходів. Запоріжжя посідає верхні позиції рейтингу в Україні щодо очищення від карантинних рослин. Так, минулого року вимірювання показали, що в Запоріжжі не більше 30 мікрочастинок пилку амброзії на куб. м повітря. Для порівняння – середньостатистичний показник в Європі – 25,5 мікрочастинки пилу на куб. м повітря.

У межах Програми використовуються 3 ефективні методи боротьби з амброзією: механічний, хімічний та фітоценотичний. Ці методи дозволяють крок за кроком вирішувати багаторічну проблему з алергенними бур’янами. Проте, як зазначили на засіданні постійної комісії Запорізької міськради з питань екології та постійно діючої робочої групи з координації роботи зі знищення карантинних рослин, якщо з першим і третім методом боротьби не виникає питань, покоси і гідропосіви зелених зон виконуються справно та вчасно по всьому місту, то з хімічним методом ситуація наразі зайшла в глухий кут.

– Ми боремося з карантинними рослинами за власною схемою, яку допомогли розробити місцеві фахівці. І наша програма з роками дає значні результати. Але усі роки існування Програми ми звертаємося до представників держави та науки з проханням надати перелік ефективних, сертифікованих і дозволених законом хімічних речовин, якими ми могли б знищувати амброзію. Проте на сьогодні і відповіді немає, і прокуратура забороняє нам використовувати препарати, якими ми раніше зрошували ділянки з бур’янами, – зазначив радник міського голови Валерій Еделєв, який курує системну роботу по боротьбі з алергенними бур’янами.

У районних адміністраціях наголошують, що цьогорічні тривалі дощі призвели до активного росту алергенних бур’янів, тож увесь час території доводилося викошувати значно частіше. У ході наради заступники голів районів доповіли, що по місту відпрацьовуються усі заявки, які надходили від місцевих жителів, у тому числі й ті, які реєструвалися на контакт-центр «15-80».

Так, протягом весняно-осіннього сезону триває обробка територій, які перебувають у комунальній власності. Фахівцями районів обробляються й, так звані, «білі плями», тобто ділянки землі, які ніким не обслуговуються. Якщо амброзія буяє на території приватних секторів, то представники районної влади проводять роз’яснювальну роботу з жителями приватного сектора та підприємцями. У випадку, коли ситуація не виправляється, незважаючи на попередження – накладаються штрафні санкції.

Хоча наше місто з алергенними рослинами справляється на гідному рівні, то прикро, коли за його межами в сусідніх районах амброзія росте й невпинно цвіте щосезону. А за способом розповсюдження насінню амброзії полинолистої притаманні найрізноманітніші методи поширення: з водними потоками, птахами, на колесах транспортних засобів, а також може бути занесене з насіннєвим і продовольчим зерном, продуктами переробки зерна, відходами від переробки насіння сільськогосподарських культур тощо. Тож потоки алергенного пилу знову летять в наше місто й знову засмічують території міських районів навіть там, де до цього амброзія не росла взагалі.

Таким чином, враховуючи особливу фізіологічну стійкість амброзії та її здатність швидко розповсюджуватися, вирішити проблему наявності карантинних рослин на рівні міста просто неможливо. Для цього необхідне запровадження комплексного підходу до її локалізації та ліквідації на регіональному рівні. Тож, програма боротьби з амброзією має бути прийнята і на обласному рівні задля більш масштабної боротьби з небезпечним алергеном.

Читайте також: Скільки років розкладається сміття