Цікаво, що навіть у XXI столітті є місце проведенню древніх ритуалів
В нашому місті їх частіше за все проводять на острові Хортиця. Звичайно, зараз ці дійства виглядають як театральні постанови, та не мають суттєвого впливу на релігійні вподобання більшості українців. Авторка газети «Запорозька Січ» не тільки дізнавалася як і чому це проходить, а й взяла участь в одному з обрядів
Язичництво чи рідновір’я
Те, що заведено називати язичництвом, в наш час кличуть рідновір’ям. Це релігійний напрямок, який базується на сучасній неоязичницькій літературі. Для всіх течій слов’янського неоязичництва притаманна ідея відродження праслов’янських вірувань. Богами слов’янських неоязичників є Дажбог, Перун, Пеперуда, Сварог, Велес, Триглав, Троян, Чорнобог, Мокоша, Ярило, Хорс, Мати Земля, Святовид, Стрибог та інші слов’янські Боги.
В Україні близько 5 конфесій рідновірів. Бога вони сприймають через природу. Все, що нас оточує – від дерев до повітря – все це і є Бог.
На початку 90-х років під час становлення самостійної України група людей вирішила, що й віра в українського народу має бути своя. Почали збирати матеріал та відроджувати віру. Одним з основоположників рідновір’я в Запоріжжі є Світовит Пашник, який каже, що Бог є один, але кожному народові є своє розуміння Бога.
З 1993 по 1998 роки проведена плідна співпраця з археологами, які консультувалися у рідновірів щодо обрядів. Допомагавши археологам вести розкопки, прихильники рідновір’я відчули давнину та зв’язок із предками.
– Наші колядки, щедрівки, весільні свята – все це рідне, створене нашим народом та прославляє наш рід і Слово Боже. Варто цінувати це. А запоріжцям особливо пощастило, бо маємо ми священне місце Хортиця, – каже Світовит.
За його словами, наші пращури сприймали острів Хортиця як човен, який переправляв душі мертвих до Раю, який за баченням наших предків знаходився за Дніпровими порогами. Ба більше, човен мав відображення чоловічої сили, а душі мертвих символізувалися як сім’я, яке потрапляє до лона Землі, щоб переродитись потім в нове тіло. Саме тому прихильники рідновір’я кажуть, що необхідно оберігати рід свій, як рідний дім, адже вічна душа неодмінно повернеться у своєму роді знов.
Обряд зі жрицею
Нещодавно на Хортиці був проведений жіночий обряд, спрямований на отримання сили для дівчат. Авторка цих строк скористалась можливістю та взяла участь в обряді, щоб відчути на собі дух давніх Богів.
Всередині святилища «Обсерваторія» розпалили вогонь. Серед природної тиші Хортиці пролунав срібний звук дзвіночка, за яким послідкувало вітання Богів. Крізь подих священного вогню Світовит просив вищу силу всіх Богів благословити землю українську. Потім берегиня гучно почала кликати дух птиці-блискавки, яку звуть Сестра Перуниця. Це велика Богиня війни та перемоги, матір слов’ян, богиня дітей, матір сонця, богиня Ірію (Раю) та вічного життя. До неї зверталися війська перед битвою. Також Перуниці – доньки бога Перуна – є уособленням жіночної сили, яка проявляється не тільки в красі та мудрості, а ще й в силі духу.
Під час обряду дівчат представляли Богам та просили наділити силою вогнекрилої блискавки. Жертвою Богам були прохолодний квас, горобина та свіжий хліб, які спочатку скуштували дівчата, а залишок віддали вогню як символ спільної трапези, що енергетично єднає людей з Богами. Головна суть обряду спрямована на те, щоб дівчат та жінок, які проходять його, торкнулася сила Перуниць, сила жінок-воїнів.
Благословення Богів
Дізнались, що рідновіром може стати будь-хто, і для цього не обов’язково відрікатися своєї релігії. Досить пройти обряд та долучитись до енергії рідного роду. Приймаючи посвяту, верховний волхв представляє людину Богам, і людина дає клятву, що боронитиме рідний край і все своє життя покладатиме во благо землі свого роду. Відповідно до цієї клятви людина повинна жити за цими законами, думаючи про цілісність свого роду. Зараз обряди проводять лише на великі свята, як-от Великдень, Різдво, Спас і все більше на Хортиці, яка має свою енергетику.
Добро і зло мають існувати разом, щоб люди розуміли, що є добре, і що є погане. Все у Всесвіті існує для чогось: ніч змінює день, щоб ми могли відпочити, а зима змінює літо, щоб відпочила земля. І тому важливо все сприймати із вдячністю та вчитись у природи. А щастя в Україні, як вважають рідновіри, настане тоді, коли всі навчаться відчувати єдність роду.