Хоча Запоріжжя кліматично сприятливе місто, але й у нас трапляються погодні катаклізми. В історії метеорологічних спостережень були випадки, коли наш рідний край був схожий на снігові простори Аляски чи за спекою не поступався пустелі Сахара. А були й зовсім унікальні явища, які побили усі погодні рекорди.
Багатоденні ураганні бурі
На території області та міста протягом зими 1969 року бушували вітри, подекуди їх швидкість сягала 40 м/с. Вітер не жалкував міста й безжально зносив дахи будівель, пошкоджував електромережі. Люди боялись вийти на вулицю: навколо, наче «чорна сила», сипався сніг з піднятими вітром часточками ґрунту. Сильними поривами вітру пил розносився навкруги, утворюючі чорні кучугури. Шаром ґрунту до 1-3 метрів в Запорізькій області були занесені сади, угіддя. Місцями висота заносу сягала висоти телеграфного стовпа.
Вже який день лютує чорна буря, – писали у газетах. – Агрономи ще і ще раз обходять озимі поля, розгортають кучугури пилу, щоб добратись до рослин: як там вони, чи живі?
А тим часом пил переносило далеко на захід й вже через добу у Львівській області випадав сірий сніг…
Всесвітній потоп?
Та ні… Це наприкінці осені 2007 року дощ пройшов, та такий, що запам’ятали його на довго, особливо мешканці Бердянську. Метеорологи зафіксували аномальне посилення вітру до 35 м/с. Саме він зіграв злий жарт з мирним населенням, виклавши підйом рівня моря до 572 см. Внаслідок цього, у місті підтопило близько тисячі будинків, два приватних були повністю зруйновані хвилею. Під час недільного урагану в Бердянському морському торговому порту викинуло на берег два риболовецьких судна. На околиці міста впала лінія електропостачання, тож Бердянськ залишився без світла. На одній із вулиць в зливний колодязь провалився автобус із пасажирами, на іншій вулиці – впало дерево та пошкодило газопровід.
Ой млосно мені, ой жарко
Такого тривалого спекотного літа, як 2010 року, запоріжці ще не бачили. Майже весь серпень максимальна температура повітря перевищувала 40оС!
Від задухи страждали всі: і дорослі, і малі. Люди намагалися охолодитися у річці, але засмага швидко перетворювалася на сонячні опіки. Абітурієнтам взагалі було не переливки. Коли від спеки плавиться мозок дуже важко здавати вступні екзамени. Літні люди скаржилися на здоров’я. Єдине, що вони могли – сидіти у затінку.
Безжальне сонце настільки попалило дерева, що листя каштанів почали сипатися, наче у жовтні. Комунальники намагались врятувати рослини, але стихія брала своє.
Так, погода встановила чергові рекорди.
То сонце, то дощ
У 2014 році погода була наче вередлива дівчина, адже впродовж кожного сезону були чисельні зміни теплих періодів на холодні та навпаки.
Складні погодні умови спостерігались 26-30 січня, коли внаслідок впливу активного південного циклону на території області пройшли опади у вигляді снігу, дощу, льодяної крупи. В місті були зареєстровані дуже сильні снігопади, посилення вітру до 15-27 м/с і, як наслідок, – виникнення сильних хуртовин. Далі тривало поступове зниження температури повітря, і в останній день січня мінімальна температура повітря знижувалась вже до 18-23о морозу. Аномально холодна погода на території області утримувалась до 7 лютого, після чого тепле та вологе повітря, яке поступало на територію України з Атлантики та Середземномор’я, призвело до поступового, але суттєвого підвищення температури, що в свою чергу спричинило стрімке танення снігу та виникнення туманів. У період 9-11 лютого 2014 в аеропорту Запоріжжя був зареєстрований сильний туман з рекордною тривалістю 43 години 34 хвилини.
Складні погодні умови спостерігались і 23-25 вересня. Внаслідок дії активного циклону пройшли тривалі та сильні дощі, місцями з грозами. За 3 доби в області випало у 2 рази більше місячної норми опадів. Спостерігалось посилення вітру, максимальна швидкість якого сягала 19-24м/с, а подекуди – 26-33м/с. За даними спостережень у Запоріжжі за три доби випало 160 мм опадів, що відповідає 5 місячним нормам. Внаслідок штормового вітру у місті було повалено майже 2 тисячі дерев, пошкоджено 68 автомобілів, обірвано 17 ліній електропередач, пошкоджено 23 вуличні газопроводи, пошкоджено дахи будинків.
Жорстка посуха
Влітку 2015 року встановилась жорстка посуха, що перше спричинила таке небезпечне явище, як маловоддя.
Максимальна температура повітря у липні сягла 37оС, у серпні – 38оС. На фоні майже сухої погоди відмічалися тривалі хвилі тепла із температурами повітря +34-38° всією територією країни, як на півночі, так і на півдні, упродовж 10-20 днів. Спостерігалася велика кількість днів із суховіями різної інтенсивності. При цьому відбувалося невпинне значне зниження запасів ґрунтових вод, місцями до повного висихання свердловин та колодязів.
Тривалий період сухої та жаркої погоди призвів до виникнення спочатку повітряної посухи, надалі до небезпечного поєднання її із ґрунтовою, а потім і гідрологічної посухи: у липні-серпні сформувалася низька (за рівнями і витратами води) літня межінь, яка наразі на більшості річок України набула ознак небезпечної ситуації природного характеру.
Рекорди зими
Абсолютні рекорди зими були встановленні у минулому тисячолітті. Так, 1940 року зафіксовано найнижчу температуру повітря за весь період спостережень: 32-33оС морозу. А от у 1990 році метеорологи зафіксували абсолютний максимум температури взимку – він сягнув 18 оС тепла.
За останні 16 років найскладніші погодні умови в зимовий час спостерігалися в січні 2006 року. Середньомісячна температура повітря виявилася нижче багаторічних значень. Протягом семи діб в м. Запоріжжя середня температура була нижчою за норму на 12-17о. У найхолоднішу ніч стовпчик термометру показав 26-30о морозу. Всередині січня, у зв’язку з переміщенням на територію України циклону з Балканського півострова, в області пройшли сильні снігопади. В Запоріжжі висота сніжного покриву досягла 40 см, на п’ять діб було зупинено рух автотранспорту – оголошено надзвичайний стан.
Новий рік без снігу – звична справа
Погода в Новорічні свята в різні роки була дуже різноманітною. Найнижча температура в Запоріжжі в новорічну ніч спостерігалася в 1969 році 22,8 градусів морозу, а найвища+10,8оС – в 1971.
Запам’ятався запоріжцям Новий рік в 1979 році, коли було зафіксовано таке рідкісне для зими явище, як гроза. У новорічну ніч йшов дощ, який поступово перейшов в сніг, спостерігалась ожеледь. Ось такий набір явищ, як зимових, так і літніх! Температура повітря ввечері 31 грудня була + 1, а до ранку 1 січня знизилася до 9 градусів морозу.
Останні роки запорожці Новий рік часто зустрічають без снігу: у 2010 році відмічався туман, в 2012 году Новий рік почався дощем.
Зате сніжним і морозним, уже воістину казковим, був Новий рік в 2009 році. Висота снігу сягала 32 см, а стовпчик термометра опустився до позначки -7.
Теплими видалися Новорічні свята в 2010 році: була зафіксована гроза і туман. Цікаво, що закінчувався рік також грозою.
Несприятливими погодними умовами відзначилися Новорічні свята 1-2 січня 2017: в області пройшли опади у вигляді мряки і снігу, відзначалися тумани, слабка ожеледь, складні відкладення льоду. 1 січня діаметр льоду на електричних мережах досяг критерію стихійного метеорологічного явища – 35 мм.
За матеріалами Запорізького обласного гідрометцентру та фотоматеріалими періодичних видань.