Жовтень для запоріжців дуже насищений: День міста, День визволення Запоріжжя, День захисників України, День українського козацтва. 6 жовтня на Прибережній магістралі відбувся Покровський ярмарок. Його відвідали десятки тисяч запоріжців. Однак святкування на цьому не завершилося. Вже 14 жовтня запоріжців та гостей міста чекає серія різноманітних заходів.
Тож результати проведення ярмарку та плани заходів на 14 жовтня. Це та багато іншого ми обговорили з відповідальними за це керівниками міста: заступником міського голови Валерієм Еделєвим та директором департаменту культури та туризму міської ради Сергієм Біловим.
– Валерію Гавриловичу, відбувся традиційний Покровський ярмарок. Скільки учасників він зібрав, з яких регіонів?
– У підготовці до цього свята прийняли участь багато фахівців із області і міста. Понад 2 тисячі учасників приїхали зі всіх куточків Запоріжжя, області та з інших регіонів. Це Івано-Франківськ, Тернопільщина, Одеса, Харків. Також була делегація з міста-побратима Оберхаузена.
– Скільки товарів вдалося реалізувати?
– Прибуло на свято багато фермерів із сільською продукцією. Понад 100-150 машин приїхали до нас із Запорізької області. Це м’ясо, молочна продукція, риба, крупи, мед, яйця. Все це привезли до нас по цінам трошки нижчим, ніж продавали на ринках міста. Усі товари були розкуплені. Товарообіг склав майже 9-10 млн гривень. Мешканці Запоріжжя були задоволені тим, що пропонували запорізькі фермери.
– Ви чули такі нарікання, що начебто були товари на ярмарку з цінами вище ринкових, це правда?
– Була така інформація. Сам звернувся до дядька, котрий продавав молочну продукцію по завищеним цінам, спитав, чому такі ціни. На що він відповів, що це його корова, яка дає смачне молоко, воно не розбавлене, тому й ціна дорожча. Але таких випадків було небагато.
– Цього року вирішили відмовитися від офіціозу. Не було на відкритті офіційних виступів чиновників, як завжди. Як сприйняли запоріжці та чому так вирішили?
– Для багатьох запоріжців це – сімейне свято. Воно традиційне, і на це свято багато мешканців приходять сім’ями не для того, щоб послухати офіційні виступи, а щоб добре провести свій вільний час. Тому формат, який змогли пропонувати цього року, сподобався запоріжцям. У майбутньому ми також будемо підтримувати цей формат.
– Сергію, Ви відповідали за творчу частину. Ідея саме відмовитися від офіціозу була міського голови Володимира Буряка. Плануєте так і надалі відкривати ярмарок?
– Мені здається, що це була дуже вдала ідея, і вийшло душевно. Тому що всі представники влади, офіційні гості, консул Японії, представники Оберхаузена були близько з народом. Вони святкували відкриття ярмарку, гуляли, куштували те, що продавалося, з людьми, які відвідали ярмарок.
– У чому, на Вашу думку, такий особливий запорізький колорит ярмарку?
– Це така давня традиція, яка склалася за десятиріччя, і це справді таке українське національне свято. В Україні не так багато таких масштабних національних заходів, на які приходять більше 100 тисяч гостей. Тому вважаю, що в об’єднанні громади міста, народу і святкуванні в національних традиціях і є така родзинка ярмарку.
– Валерію Григоровичу, будемо об’єктивні, що не все було ідеально. Багато людей були в стані алкогольного сп’яніння, при цьому влада заявляє, що алкоголь заборонено реалізовувати на ярмарку. Як же так виходить?
– Ярмарок є ярмарок. І, мабуть, заборонити куштувати міцні напої до кінця не змогли зробити в цьому році, та і надалі. На ярмарку танці, пісні і злегка можна пропустити 50 грамів, які подають. Офіційно всі продавали в рамках законодавства. Є ліцензія – торгуйте. Але випадків алкогольного сп’яніння на ярмарку було 3-4 по офіційним даним поліції.
– Якщо порівнювати з минулими роками, на цьому ярмарку було більше товарів, більше людей або менше зацікавлених в цьому святі?
– З кожним роком ярмарок стає кращим і кращим. Більш наповнений товарами як сільської продукції, так і товарами народних умільців. Цього року було на понад 25 відсотків гостей більше, ніж минулого року. Коли приїжджали гості з Івано-Франківська, казали, що наш ярмарок кращий, ніж у Полтаві. Тому, я думаю, що ми вже стали на карті України достатньо відомі, наочні. І якщо будемо розвивати це свято, ми станемо одним з найкращих ярмарків України.
– Які в гостей залишилися враження?
– Спілкувався практично з кожним, хто приїхав на наш ярмарок. Жодного негативного висловлення не почув. Усі казали, що все було гарно, добре. Це традиційне свято для мешканців Запоріжжя. Тому цю традицію треба підтримувати. Були також квіти, подаровані нашим комунальним підприємством, які були тією зірочкою, яка прикрашала наш ярмарок.
– До 14 жовтня святкування триває. Цього року ви рішили дещо розвести Покровський ярмарок та основні заходи до Дня міста. Це новий формат, так тепер ми будемо святкувати, Сергію?
– Це новий формат, і дуже хочеться, щоб так і святкували ми. Оргкомітет, міська рада зібралися та вирішили не розводити ці два свята і зробили для мешканців міста свято, яке триває цілий тиждень. Весь тиждень у наших закладах культури буде дуже багато подій, які пов’язані з Днем міста, Днем захисника України, Днем визволення міста. Тож цей тиждень святкування у Запоріжжі.
– Давайте почнемо з Дня визволення міста і Дня захисника України. Що планують у Запоріжжі до цих дат?
– Планується офіцийний мітинг та відзначення Дня захисника і Дня визволення міста. 14 жовтня на Алеї Бойової Слави об 11 годині почнемо з нашого духового оркестру, який зіграє ностальгічну програму для ветеранів. Після цього буде офіційна частина за участю міського голови та представників влади міста та області. Будуть творчі колективи, наші театр-лабораторія Viе та «Атстай», які будуть показувати тематичні номери, пов’язані з визволенням Запоріжжя. Після цього знов буде програма для всіх ветеранів від духового оркестру міста. Це стосовно Алеї Слави. Після цього буде шоу-програма на каскаді «Райдуга». Там буде встановлена велика сцена з трьома екранами. Почнеться о 13 годині з офіційного відкриття Дня міста, нагороджування почесних громадянин м. Запоріжжя. Далі буде «Карооке на майдані» з Ігорем Кондратюком. О 18 годині почнеться шоу-програма від наших підвідомчих закладів культури та відомих гуртів м. Запоріжжя, яке називається «Що співало Запоріжжя за 27 років незалежності». До нас завітають гості з футбольного клубу «Маестро», зірки української естради, які будуть співати з 19.30 до 21 години. Потім буде співати відомий гурт «Бумбокс».
– Як обираєте музикантів, гурти, спираючись на бажання громадян?
– Це і бажання громадян, і спілкування з оргкомітетом. Знаю, що гурт «Бумбокс» сприйняли дуже позитивно. Ті артисти, які приїдуть з футбольним клубом «Маестро», теж відомі українські зірки з політичним направленням.
– Що це за програма міських артистів «Що співало Запоріжжя за роки незалежності»?
– Це спеціальна програма, яка підготовлена до Дня міста, в якій ми намагаємося переплести історію Запоріжжя, починаючи з дня незалежності України, і популярною українською музикою гуртів. Ми взяли відомі гурти Запоріжжя та популярних співаків, які займаються в наших підвідомчих закладах, та підготували 27 пісень, пов’язаних по рокам із Запоріжжям, Україною, що кожного року відбувалося і запам’яталося в рідному місті.
– Ви сказали, що в Запоріжжя приїде клуб «Маестро». Міський голова на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив, що цього року поєднають на святкуванні Дня міста музику і футбол. Це як збираєтесь зробити?
– Ті артисти, які приїдуть: 11 музикантів, 11 зірок, виявили бажання зіграти зі збірною ветеранів Запоріжжя з футболу, міською радою, представниками організацій на честь Дня міста. 14 жовтня о 16 годині на стадіон «Славутич» приходьте уболівали, хто за зірок, хто за мешканців Запоріжжя. Вхід буде вільний. Найближчими днями ми викладемо в Фейсбуці повний список гравців.
– Сергію, з року в рік змінюється локація проведення свята, концертів. Чому так? Шукаєте ідеальне місце для проведення заходів?
– Просто хочеться якихось змін для громадян, щоб було кожного року цікаво, щось нове, хочеться здивувати містян. Тому і обрали нові локації. Вони, в принципі, не такі ж і нові. Це така відома фестивальна локація, на якій дуже часто проводяться концерти. Цього року вирішили робити саме на «Райдузі», тому що впевнені, усе місто прийде святкувати День свого міста.
– Які ще фестивалі і концерти плануєте?
– Ми плануємо новорічні свята. Вже на наступний рік плануємо фестивалі Zaporizhzhia Jazzy, Khortytsia Freedom, які вперше пройшли цього року. Готуємо комерційні пропозиції для великих компаній, тому що хочеться трошки розвантажити міський бюджет та виводити ці події на всеукраїнський рівень із фінансуванням від великих партнерів. Впевнений, що наступного року це буде легшим для міського бюджету, а за кілька років зможемо повністю відійти від міського бюджету та проводити свято, яке буде відоме на всю Україну, цілком за всеукраїнськими партнерами.
– Це, мабуть, дуже правильно. Гарно себе зарекомендували масштабні свята? Хочуть запоріжці ще фестивалів?
– Так. Дуже гарні відгуки, дуже цікавий формат та таке дружнє свято.
– Запоріжцям буде цікаво 14 жовтня?
Валерій Еделєв: – Дуже цікава програма. Прийду на свято. Другої думки немає. Усі будуть, і я думаю, що всі ці заходи припадуть до вподоби наших мешканців.
Сергій Білов: – Так. Це буде справжнє сімейне свято і для малечі, і для старшого покоління, і для ветеранів. Ми зробили все, щоб кожному містянину було цікаво на Дні міста.
Валерій Еделєв: – Ми б хотіли, щоб приїхало більше туристів до нашого міста. Тому що наше місто – туристичне, і ми все робимо для цього, усі ці заходи на це направлені.
– Що каже статистика: туристів більшає?
Сергій Білов: – Туристів більшає, але не так туристів, як ескурсантів. Але це наш перший крок. Більше стає ескурсантів, які витрачають свої гроші в наших магазинах, торговельних центрах. Це все – податки до нашого бюджету. Більш усього туристів приїздить на фестивалі.
– Що б хотіли побажати запоріжцям, можливо, запросити їх на День міста?
Валерій Еделєв: – Мабуть, треба запросити всіх гостей нашого міста, щоб приїжджали до нас. Буде гарно, цікаво, багато добрих заходів, які зможуть допомогти мешканцям Запоріжжя та гостям провести добре цей час.
Сергій Білов: – Хочу запросити усе Запоріжжя, усю Україну 14 жовтня об 11 годині на Алею Бойової Слави та о 13 годині на каскад «Райдуга». Це буде дуже цікаво, і пропоную всім прийти зі святковим настроєм.