Продавці на ярмарку в центрі міста не збираються полишати насиджені місця
Запорізька область вийшла в сумні національні лідери по кількості захворювань на ботулізм. Чималу частку постраждалих складають ті, хто скуштував продукцію, придбану в місцях стихійної торгівлі. Хворих все більше, але горе-продавців не меншає. І все це – на фоні зростаючої кількості різноманітних контролюючих органів, силових та податкових відомств, екологічних та санітарних контор, споживчих та інших наглядачів.
Нонсенс: хоч якось вплинути на цей безлад намагаються лише ті – на зразок інспекції з благоустрою – чиї повноваження обмежуються якимось паперовим «ню-ню!» та копійчаними штрафами. У виграші – ті, хто торгує там, де заборонено, чим заборонено, та як заборонено. А ще ті, хто намагаються використовувати ситуацію у політичних цілях
Пропонуємо читачами черговий матеріал про стихійний ярмарок на площі біля цирку. Незважаючи на розпорядження міського голови про заборону торгівлі в цьому місці, продавців не меншає. А рубка голів драконів, яку намагаються проводити, переважно, інспектори з благоустрою з текою напереваги, призводить до традиційного потроєння цих голів. А чому б і ні – коли поруч завжди з’являються депутати. Які словом і ділом, обіцянками та заманухами, як живою водою, скропляють покараних.
Де ж ще коня прив’язати?
Отже, черговий рейд. На манежі – все ті ж. Додався представник державної екологічної інспекції в Запорізькій області. Основна увага на цей раз – тим, хто припаркував свого чотириногого помічника прямо на зеленій зоні або на пішохідних доріжках. Чим і продемонстрував своє ставлення до законів, норм та правил. Бо, каже, що приїхав м’ясо впарювати містянам. Тобто підкласти свиню.
– Складаємо протоколи за статтею 152 КУпАП за торгівлю в неустановлених місцях, паркування автомобілів на елементах благоустрою – зелених зонах та доріжках для пішоходів, – розповідає в оточені «покараних», але веселих водіїв-стихійників головний спеціаліст інспекції з благоустрою ЗМР Ярослав Івов. – Надходить багато скарг від настоятеля католицького монастиря, співробітників та відвідувачів цирку. Взяти тільки одне місце: в радіусі 20 метрів в зеленій зоні знаходяться 5 автомобілів. На всіх водіїв складено протоколи. 17 грудня вони будуть розглянуті на засіданні адмінкомісії.
Рибаки ловили рибу, а спіймали рака…
А що ж «екологія»? Перед початком рейду вигляд головний спеціаліст – державний інспектор екологічної інспекції у Запорізькій області Віктор Дзюба мав досить бойовий. Розповів журналістам про те, що існує стаття 88-1 КУпАП: «Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу».
– Мінімальний штраф – 510 грн, – підкреслює він. Якщо люди торгують такими об’єктами без дозвільних документів – у нашому випадку це накладна тієї організації, яка здобувала рибу – там має бути вказано дата, номер накладної, печатка підприємства. Риба вказується по видах та за вагою. Вказано, хто відпустив, і хто прийняв. Якщо такий документ відсутній – можна припустити, що риба здобута незаконним шляхом – браконьєрством.
Інспектор Дзюба погоджується, що люди ніби то мають право ловити рибу самостійно! Але існують добові норми вилову в дозволених місцях. Це від 3 до 5 кг. Зрозуміло, що це товарні об’єми. Але якщо у людини знаходяться 150 кг – то він купив її або в рибодобуваючій організації, або в браконьєрів. Крім того, у кожній такій організації є квота по видах риби та раків за їх вагою.
Та ось всі ці знання не допомогли інспектору в самій перевірці. На першій ж точці, де з машини продавали всіляку річну рибу, перевірка екологію завершилася. Без результату: риба нагло мовчала про своє походження, а продавці документи показувати відмовилися. Можливо, все було б інакше – але з’явився депутат міськради Олександр Кобзарюк. Він з ходу заявив, що сьогодні субота, а тому екологічна інспекція тут працювати начебто не повинна. Або повинна мати документи на перевірку та роботу в суботу. (Та ще й біля католицького храму… – Ред.). Наказав документи ніякі не надавати. Та нагадав, що тут є традиція – підкладати недругам у штани тухлу рибу. Цікава традиція! А що ж робити, коли всю тухлятину вже встигли розпродати? Тим більш, що сам депутат розповів, як нещодавно дав доручення знизити вартість товарів.Інспектор-еколог побачив, що обіцяного поліцейського супроводу вже й сліду не було, та ретирувався. Інші рейдуючі десь із годину ще покарали водіїв та й годі – до наступної суботи. А що до реального вихлопу від цих заходів…
Пасивні «погони» – європейський тренд?
– Чи була якась реакція з боку торгуючих за той час, коли проводяться рейди? На жаль, їхня кількість на території біля цирку не зменшується, – стверджує начальник інспекції з благоустрою ЗМР Віталій Лисенко. – Хоча людям було неодноразово запропоновано перейти на ринки міста – із доступної ціною за місця та зручними умовами. Тому будемо й далі продовжувати роз’яснювальну роботу, накладання штрафів для того, щоб люди нарешті зрозуміли, що ця торгівля – незаконна. Щоб почули тих підприємців, які торгують на офіційних ринках, сплачуючи всі податки й збори – коли іншим це чомусь незручно. Щоб ми всі жили в гарному місці – треба починати із себе, виконуючи норми законів. Міська влада не проти підприємницької діяльності, проте є єдині правила для всіх. Тому треба їх дотримуватися.
Коли ж почнеться реальна конфіскація майна незаконно торгуючих, як це передбачено в КУпАП?
– На жаль, ми вкотре бачимо, що працівники Національної поліції і органи охорони правопорядку не дуже активно долучаються до наших рейдів, – резюмує Віталій Лисенко. – А міська влада, згідно із наданими повноваженнями, не може здійснювати конфіскацію – як продукції, яка реалізується на цьому ринку, так і лотків чи ваг. Це повноваження поліції.
Ну, як тут не згадати «ярмаркові тезиси» заступника начальника Дніпровського відділу поліції Леоніда Васильєва про те, що поліція повинна враховувати не тільки закони, а й думку громадськості. Але чому тільки громадськості по той бік вагів? Звідки така пасивність у діях евро-поліції?
«Обрали, щоб дивився»
Поцікавився ходом перевірки й депутат обласної ради Дмитро Зотов. Він розповів, що теж займається сільгосппродукцією. І вважає, що потрібно «зробити такий закон, щоб було зручно».
– А цей ярмарок працює без жодної організації. Що стосуються лабораторних аналізів – нехай сюди приходить лабораторія. Я не представник влади, – заявив депутат. – Мене народ обрав, щоб я тут дивився, щоб народ не ображали. У мене бізнес. Люди тиждень готуються, аби привести сюди свою якісну продукцію. Таку ж продукцію продаю і я. На ярмарку 25% – бізнесмени. Кожен покупець тут може спробувати, перевірити якість, подивитися, понюхати. Якщо не сподобається – наступного разу не купляти. Я дуже негативно ставлюся до того, що тут собаки облизують м’ясо та сало. У таких людей більше нічого б не взяв. Я дуже бридливий. Якщо хтось навіть рукою доторкнувся – вже брати не буду. А взагалі: все, що нас оточує, наше життя – це лотерея.Мабуть, краще було б сказати – рулетка. Рулетка тих, хто перемагає розум, ставлячи на кін життя та безпеку своїх родин. Кому «по барабану» страшна статистика та сумні приклади. Гусари, блін, доморощені! А як ще назвати людей, які довіряють заряджати револьвер нечистим на руку? Та й просто нечистим…
Читайте також: Запорізька область опинилася на 1 місці за кількістю постраждалих від смертельно небезпечної хвороби