У Запоріжжі вже не перший рік продовжується боротьба з нагальною проблемою – карантинними рослинами
Фахівці обговорюють та приймають рішення про подальші роботи щодо знищення амброзії та інших карантинних рослин на територіях районів: у парках і скверах, медичних та освітніх закладах, на території житлових будинків. А все для того, аби запобігти засміченню територій та знизити відсоток негативного впливу алергенів на здоров’я запоріжців.
Програма боротьби з амброзією
Нагадаємо, що з 2016 року у Запоріжжі реалізується міська програма боротьби з карантинними рослинами, яка розрахована до 2025 року. Її основною перевагою, що забезпечує результативність, є комплексний підхід у виконанні низки заходів. Тобто, у межах Програми по черзі використовуються 3 різні методи боротьби з амброзією.
Перший метод – механічний. Він включає покіс і прополювання карантинних трав. Другий метод боротьби з карантинними травами, передбачений програмою, – хімічний. Для цього застосовується спеціальний препарат, який пройшов відповідні експертизи, має дозволи на його використання, їм обприскується безпосередньо амброзія. Препарат є нешкідливим для людей, тварин та інших рослин. Амброзія протягом години після її обробки хімпрепаратами починає в’янути і через кілька днів гине. Третій метод боротьби – фітоценотичний. Передбачена висадка сортів трав, які пригнічують чисельність амброзії. Цей метод дозволяє крок за кроком вирішувати багаторічну проблему з алергенними бур’янами.
Зазначимо, що наше місто займає верхні позиції рейтингу в Україні щодо очищення від карантинних рослин. У 2020 році вимірювання показали, що в Запоріжжі не більше 30 мікрочастинок пилку амброзії на кубічний метр повітря. Для порівняння – середньостатистичний показник в Європі – 25,5 мікрочастинок пилку на куб. м повітря.
Цього року заплановано виконати покіс карантинних рослин на площі 2156 га. Ще 8 га оброблять хімічним методом, та 1 га – методом фітоценозу. На початок липня в районах уже виконаний покіс на території площею 1135 га. Фітоценотичний метод почнуть застосовувати восени.
Районні адміністрації активно борються з карантинними рослинами
У ході нещодавньої наради заступники голів районів доповіли про ситуацію на місцях. За їхніми словами, відпрацьовуються всі заявки, які надходять від місцевих жителів. На постійній основі триває обробка територій, які перебувають у комунальній власності. У районних адміністраціях наголошують, що цьогорічні тривалі дощі призвели до активного росту алергенних бур’янів, тож території доводиться викошувати значно частіше. Зважаючи на це, необхідне додаткове фінансування заходів боротьби з карантинними рослинами. Але в умовах, що з травня не проводилися сесії міськради через те, що депутати 5 фракцій ігнорують засідання, виділення коштів поки що неможливе.
Комунарський район
У межах боротьби з карантинними рослинами у районі тривають перевірки санітарного стану територій, проводиться комплексна робота з ліквідації амброзії та інших карантинних рослин у межах відповідної міської програми.
Черговий рейд був проведений 2 серпня спільно з представниками районної адміністрації та голови квартальних комітетів. Рейд відбувся по території 13, 14, 17 квартальних комітетів.
Громадян, біля будинків яких виявили непокошену траву та карантинні рослини, спочатку попереджено та надано 2 дні на усунення порушень. Якщо цього не буде зроблено, складаються адміністративні протоколи щодо порушення правил благоустрою міста. Нагадаємо, утримання прилеглої території у неналежному санітарному стані – це порушення правил благоустрою. Розмір штрафу для фізичних осіб становить до 1360 грн, для юридичних – до 1700.
Дніпровський район
За останній тиждень для боротьби з карантинною рослинністю тут залучили ПАТ «Запоріжтрансформатор». Товариство здійснювало покіс та ручне виривання амброзії уздовж залізничних колій по вул. Тиражній від транспортної розв’язки до вул. Щасливої. Проводилася боротьба з амброзією і на території стадіону Авангард по пров. Вологодському, тут застосовано механічний метод боротьби з карантинними рослинами.
Заводський район
На цьому тижні підтримали естафету мешканці приватного сектору Заводського району кварталів 46, 47 та 56, 58 (сел. Запоріжжя-Ліве). Активісти, озброївшись рукавицями, допомогли зробити територію району чистішою від алергічних збудників.
Районна адміністрація подякувала за небайдужість і за соціальну відповідальність керівникам квартальних комітетів та мешканців, які знайшли час, аби принести користь людям, що страждають на сезонну алергію.
Олександрівський район
Тут підрядники викошують карантинні трави на територіях дитячих майданчиків, у дворах, в зоні, так званих, «білих плям» – це ті ділянки, які не перебувають на балансі жодного з комунальних підприємств, не належать ані до КРБП «Зеленбуд», ані до інших організацій, і потрапляють в зону відповідальності районної адміністрації. Бур’яни ліквідують механічним способом за допомогою мотокіс.
Робота ведеться одночасно в усіх районах міста, зокрема в Олександрівському, для якого з міського бюджету виділено 490 тис. грн. На цю суму планується покосити близько 207 тис. кв. м територій, де ростуть карантинні рослини: внутрішньобудинкові зони, дитячі та спортивні майданчики. Ще близько 480 тис. грн виділено для боротьби з амброзією на пустирях.
Також голови районів схиляються до того, що потрібно посилити контроль за тим, як утримують свої території підприємства, установи, організації та мешканці приватного сектору.
Це можливо шляхом впровадження низки заходів, серед яких, зокрема, і роз’яснювальна робота щодо утримання прилеглих територій у належному санітарному стані. Йдеться передусім про вчасне скошування трави, карантинних рослин, викорчовування амброзії.
Амброзія – проблема обласного рівня
Так, хоча наше місто з алергенними рослинами справляється на дуже гідному рівні, то прикро, коли за його межами в сусідніх районах амброзія бурхливо росте. Зазначимо, що за способом розповсюдження насінню амброзії полинолистої притаманні найрізноманітніші методи поширення. Воно може переноситися на значні відстані вітром, з водними потоками, птахами, на колесах транспортних засобів, а також може бути занесене з насіннєвим і продовольчим зерном, продуктами переробки зерна, відходами від переробки насіння сільськогосподарських культур та інше. Тож потоки алергенного пилку знову летять в наше місто й засмічують території міських районів.
Таким чином, враховуючи особливу фізіологічну стійкість амброзії полинолистої та її здатність швидко розповсюджуватися, вирішити проблему наявності карантинних рослин на рівні міста, на жаль, неможливо. Для цього і необхідне запровадження комплексного підходу до її локалізації та ліквідації на регіональному рівні. Тож, програма боротьби з амброзією має бути прийнята на обласному рівні задля більш масштабної боротьби з небезпечним алергеном.
Тому навесні цього року за ініціативою голови постійної комісії з питань екології Запорізької міської ради Надії Севальнєвої депутати міськради звернулися до Запорізької обласної ради та центральних органів влади із проханням розробити та прийняти обласну та державну програми боротьби з карантинними рослинами. А все для того, аби у кожному районі та населеному пункті Запорізької області комплексно велася боротьба з карантинними рослинами. І тільки в цьому випадку навколишня ситуація з карантинними рослинами остаточно матиме позитивний та дієвий результат.
Читайте також: Дніпро і Азовське море потерпають від забруднення