Розбираємось, які тарифи діють в Запоріжжі, та скільки доведеться платити за всі комунальні блага
Рішення про встановлення тарифів на комунальні послуги ухвалюють лише уповноважені органи. На сьогодні такі повноваження розподілено між Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та органами місцевого самоврядування.
Своєю чергою НКРЕКП встановлює тарифи на теплову енергію та деякі комунальні послуги (централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з постачання гарячої води). А місцева влада вирішує, які тарифи мають бути на побутові та інші комунальні, транспортні послуги.
Тариф на воду
Його встановлює не місцева влада, а Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Комісія бачить доцільність у існуючій відмінності цін, зважаючи на різні обставини в регіонах: доступ до води, витрати на очищення та інші показники. Тож, виходить, українці платять не так за саму воду, як за супутні витрати при її постачанні. У структурі тарифу чільні місця посідають оплата праці та плата за електроенергію підприємств. А сама вартість води становить лише трохи більше 5% від тарифу. Єдиного тарифу на воду по Україні немає. Ціна залежить від області й від міста.
За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 4 лютого 2020 року, мешканці Запоріжжя за кубометр води платять чи не найменше з усіх регіонів України – 20,77 грн.
Тарифи на тепло
Хоч місцеві ради і мають повноваження встановлювати тарифи на ті комунальні послуги, які надають їхні комунальні підприємства, але тарифи на теплопостачання встановлює центральна влада, знову ж таки, в обличчі Національної комісії (НКРЕКП).
На сайті концерну «Міські теплові мережі» зазначають, що тариф на послугу з централізованого опалення не змінювався з позаминулого року та на сьогодні складає 1481,07 грн/Гкал. Хоча за новою постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року встановлено нові тарифи за більшою ціною до оплати – 1655,08 грн/Гкал.
Але в Запоріжжі до кінця оплювального сезону тарифи на опалення та гарячу воду не підвищуватимуть. На цьому наголосив мер Запоріжжя Володимир Буряк під час учорашньої сесії міськради.
Гранична ціна на газ
З 1 січня в Україні зросли тарифи на газ та його транспортування. Через численні протести людей в різних містах країни Кабінет Міністрів нещодавно ухвалив рішення, відповідно до якого газ для споживачів не зможе перевищувати 6,99 грн за куб. Це означає зниження в платіжках людей на понад 30%. Гранична межа ціни на газ почне діяти з 1 лютого 2021 року до кінця карантину або до завершення опалювального сезону.
Як пояснює Уряд, ціни на газ різко зросли у зв’язку з тим, що у деяких областях компанії-постачальники газу почали зловживати своїм монопольним становищем та маніпулювати цінами в платіжках після запуску ринку газу з 1 серпня 2020 року.
Але ті громадяни, які підписали річні контракти на постачання газу, платитимуть за газ за тією ціною, яка зафіксована в їхньому контракті. Нагадаємо, від січня минулого року українські споживачі стали отримувати 2 газові платіжки – окремо за сам газ та за його транспортування.
Електрика без пільг
В останні дні минулого року, 28 грудня, Уряд України скасував пільговий тариф на електроенергію. Якщо раніше за перші 100 кВт.год можна було сплачувати 0,90 грн/КВт.год, то з 1 січня діє фіксована ціна для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт.год.
В Кабміні це рішення пояснюють тим, що без цих змін ціна на електроенергію для населення мала б формуватися на ринкових умовах, і це призвело б до різкого, у понад 2,5 рази зростання тарифу на електричну енергію – до близько 3.30 грн/кВт.год.
Нові норми діятимуть до 31 березня 2021 року. Після цього можливе підвищення тарифів. В урядовому повідомленні наголошується, що нинішнє рішення ухвалено «з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення».
Тариф на проїзд
В Україні за минулий рік проїзд у міському транспорті подорожчав на понад 7% – з 5,1 грн до 5,5 грн. Про це свідчать дані на сайті Державної служби статистики. У нашому місті проїзд дешевший. Так, у Запоріжжі проїзд у трамваї та тролейбусах коштує 4 грн, а у великих автобусах – 5 грн. Тобто середня ціна – 4,5 грн.
Нагадаємо, що у запорізькому комунальному транспорті запровадили безконтактну оплату за проїзд. Відтепер, щоб придбати квиток, пасажиру досить мати при собі смартфон з NFS або підключенням до інтернету, або чиповану банківську картку з грішми. Оплата проїзду здійснюється через валідатори, які розміщені біля середніх і задніх дверей машини.
Тариф на вивіз сміття
У Запоріжжі таку послугу надає ТОВ «Вельтум-Запоріжжя». Як зазначено на сайті, тарифи на вивезення сміття такі:
– для однієї особи, яка мешкає у багатоповерховому будинку – 22, 98 грн/місяць
– для однієї особи, яка мешкає у приватному секторі – 26,94 грн/місяць
Тарифи на утримання будинку
Ціни за послугу різняться в залежності від типу будинку та поверху, на якому людина проживає.
Читайте також: У Запоріжжі тимчасово скасують зупинки громадського транспорту