Пандемія вірусу імунодефіциту людини розпочалася у 1981 році

Вірус поширювався по всьому світу дуже швидко. З того часу багато відомих особистостей у різних країнах померли від ВІЛ/СНІДу, серед них музиканти, актори, фотографи. Зараз понад 38 млн людей у всьому світі інфіковані ВІЛ. Кількість жертв СНІДу перевищила 36,3 млн.

Цього року від СНІДу померло 77 запоріжців

Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тис. хворих на СНІД. За період 1987-2019 років у країні зафіксовано 49 751 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.
У Запорізькій області на медичному обліку в закладах охорони здоров’я перебуває 4434 ВІЛ-інфікованих. За 9 місяців 2021 року виявлено 74 особи уперше захворілих. Показник захворюваності складає 4,44 на 100 тис. населення, що більше на 11,8%, ніж за аналогічний період 2020 року.

За даними Головного управління статистики у Запорізькій області за 9 місяців 2021 року померло від хвороби, зумовленої вірусом імунодефіциту людини, 77 людини. Показник смертності становить 6,2 на 100 тис. населення. У 2020 році померло 111 осіб, показник смертності становив 6,6 на 100 тис. населення. По Україні за 2020 рік цей показник складав 7,5 на 100 тис. населення.

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини. ВІЛ-інфекція – це інфекційне захворювання, яке розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини, має тривалий перебіг і вражає імунну систему організму.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Це сукупність симптомів, синдромів, захворювань, які виникають внаслідок руйнування ВІЛ імунної системи, яка стає неспроможною чинити опір інфекціям. Це остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції, яка без лікування призводить до смерті.

Що відомо про ВІЛ та СНІД

Наразі ВІЛ/СНІД належить до захворювань, які взяті людством під контроль. Воно поки що повністю не виліковується, але піддається лікуванню. При цьому різницю у тривалості життя між ВІЛ-позитивними та ВІЛ-негативними вдалося ліквідувати. Створити вакцину проти вірусу імунодефіциту людини складно, оскільки вона має тривимірну структуру поверхні, і половина її вкрита цукровою оболонкою, гліколізована. Гліколізовані поверхні блокують дію вакцини.

У 1983 році французькі вірусологи Люк Монтаньє та Франсуаза Барре-Сінуссі з Паризького інституту Пастера виявили вірус імунодефіциту. За це вони отримали у 2008 році Нобелівську премію з медицини. У 1984 році з’явився перший тест на антитіла.

Вірус імунодефіциту людини небезпечний тим, що, потрапляючи в кровоносну систему, так сильно впливає на імунітет, що організм не може боротися з інфекціями та хворобами, не може позбуватися вірусів та бактерій. Якщо ВІЛ-інфекцію не лікувати, вона перетворюється на тяжке захворювання – СНІД. У запущеній стадії воно призводить до особливої форми запалення легень, грибкової інфекції, у тому числі дихальних шляхів, або раку, наприклад саркоми Капоші.

Якби ВІЛ поводився так, як інші віруси, це істотно полегшило б завдання розробникам вакцини. Але вірус імунодефіциту людини постійно та дуже швидко змінює свою оболонку. Щоб здобути перемогу над ним, імунна система має його розпізнати, але швидкі мутації ведуть до того, що імунітет не бачить у ньому небезпеки. Вірус імунодефіциту людини належить до групи ретровірусів. Вони мають здатність зберігати свій ДНК-геном у клітині людини. Вчені вже багато років намагаються зрозуміти, як розмножуються ретровіруси, щоби розробити стратегію боротьби з ними. Але поки що безрезультатно.Lystivka_Oznaky-1-1-scaled

Як захистити себе?

ВІЛ передається:

  1. Під час вагінального, анального та орального сексу без використання презерватива.
  2. Від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів, грудного вигодовування.
  3. Через кров:
  • у разі спільного використання нестерильних шприців, ін’єкційного та іншого інструментарію, який порушує цілісність шкіри;
  • під час переливання інфікованої крові та її продуктів;
  • у разі користування чужим приладдям для гоління та ножицями, під час пірсингу, манікюру, проколювання вух, нанесення татуювання.

ВІЛ не передається:

  1. Під час спілкування, обіймів, рукостискання, дружніх поцілунків.
  2. Через чхання, кашель, піт, слину та сльози.
  3. Через укуси комах та тварин.
  4. У разі користування спільним кухонним посудом, постільною білизною, одягом, іграшками, грошима.
  5. Через їжу, яку приготувала ВІЛ-інфікована людина.
  6. Під час спільного користування басейном, ванною, туалетом, банею, сауною.

Серед заходів запобігання зараженню ВІЛ основними залишаються:

  • безпечний секс – секс із використанням презервативу;
  • наявність постійного статевого партнера;
  • відмова від вживання наркотиків ін’єкційним шляхом;
  • проведення доконтактної профілактики антиретровірусними препаратами особам, які мають високий постійний ризик зараження ВІЛ;
  • проведення антиретровірусної терапії ВІЛ-позитивним особам, які мають ВІЛ-негативного статевого партнера.

Перебіг хвороби

Перші симптоми хвороби з’являються в середньому через 1,5-3 місяці після інфікування. Це, так звана, гостра стадія ВІЛ-інфекції, і вона спостерігається не в усіх інфікованих. Для гострої стадії характерна тривала лихоманка, схуднення, нічне спітніння, збільшення лімфатичних вузлів. Продовжується недуга 2-3 тижні, і людина нібито одужує, проте вірус залишається в організмі і може інфікувати інших. Період безсимптомного вірусоносійства триває від кількох місяців до багатьох років (8-12). Вірус, що знаходиться весь цей час в організмі, постійно вражає клітини імунної системи, так звані, СД4-лімфоцити, які захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин та інших уражень.

Протягом всього цього часу ВІЛ-інфікована особа почувається здоровою. Проте врешті вірус долає імунний захист і знижує опірність організму. Як наслідок розвиваються захворювання, спричинені збудниками різних інфекцій, які мають назву опортуністичні. Ця стадія хвороби називається СНІД (синдром набутого імунодефіциту), який проявляється інфекційними хворобами, найчастіше це тривалі запалення легень (пневмонії), туберкульоз, вірусні хвороби (оперізуючий лишай, герпес, цитомегаловірусна інфекція), у деяких хворих розвиваються пухлини чи ураження нервової системи. Хвороба тягнеться кілька років, людина виснажується і гине.

Читайте також: Запоріжці почали частіше хворіти на грип