Наближаються новорічні та різдвяні свята, і міська влада намагається робити все, щоб вони пройшли для нас якнайкраще. Ще 16 листопада міський голова Володимир Буряк видав розпорядження «Про підготовку до новорічних та різдвяних свят». На виконання цього розпорядженя районними адміністраціями на території районів вже визначені зони для виїздної торгівлі ялинками. Всього буде 125 зон, в яких розташовано 164 торгових місця.
Одразу зазначу, що ціни на ялинки в цьому році відпущені, оскільки торгувати ними переважно будуть приватні підприємці. У реалізації ялинок беруть участь також господарства, які займаються безпосередньо їх вирощуванням, в тому числі «Запоріжлісгосп». Ціни ще не сформовані і будуть відомі після 15 грудня, але слід очікувати, що вони зростуть в порівнянні з минулим роком.
Нагадаємо, що в 2016 році ялинки коштували в залежності від висоти:
до 1 м – близько 60 грн;
до 2 м – 90-200 грн;
від 2 до 3 м – 200-400 грн;
гілки (5 шт.) – 40-50 грн.
– Але ми розраховуємо, що ціни не зміняться, оскільки влада зробила для цього все можливе, – говорить заступник міського голови Валерій Еделєв. – Місця для торгівлі підриємцям надаються, фактично, безкоштовно. Єдина вимога – заключення з нами договору на торгівлю та приведення потім місця торгової дислокації в порядок.
Як і в попередні роки, ялинки повинні бути позначені маркувальними знаками. Відсутність таких знаків свідчить про незаконну вирубку лісових красунь. Підприємці повинні мати документи на ялинки, що ними реалізуються, до них відносяться: акт фітосанітарного контролю, висновок фітосанітарної експертизи, товарно-транспортна накладна та інші. Дерева повинні бути достатньо якісні, щоб ні в якому разі не загрожували здоров‘ю тих запоріжців, які їх придбали і поставили у себе в квартирі, – підкреслив Валерій Гаврилович.
– Чи будуть святкові містечка та конкурси на кращий асортимент у них?
– Так, у нас будуть організовані традиційні ялинкові базари в багатьох мережових магазинах з відповідними конкурсами. Думаю, на День Святого Миколая, 19 грудня, проведемо і соціальну акцію з продажу ялинкових прикрас в магазинах міста. З 15 грудня до 10 січня наступного року буде проводитись міський конкурс «Краще підприємство торгівлі, ресторанного господарства та побутового обслуговування з підготовки до новорічних та різдвяних свят у місті Запоріжжі». Біля міських ялинок на Різдво та перед Новим роком буде організована і святкова виїздна торгівля – запоріжцям це повинно сподобатись, – підсумував Валерій Еделєв.
Додамо, що у вівторок в кабінеті Валерія Еделєва пройшла робоча нарада з питань підготовки до свят. І там, повертаючись до конкурсів, він запропонував навіть провести їх серед запорізьких підприємств. Скажімо, конкурс на кращу забрендовану ялинку. Чому б не запропонувати це «Хлібодару» чи «Мотор Січі»? Так що, можливо, ми скоро побачимо ялинки увішані булками, смаколиками та гвинтокрилами.
І на останок, який же Новий рік без фейєрверку та іншої піротехніки? Оскільки більшість її приходить до нас із-за кордону, то побутові піротехнічні вироби, підлягають обов‘язковій сертифікації. Якщо вони її не пройшли, то для використання забороняються. До того ж, продаж побутових піротехнічних виробів здійснюється через спеціалізовані підприємства торгівлі та спеціалізовані відділи (секції) з універсальним асортиментом непродовольчих товарів. Продаж піротехнічних виробів здійснюється за наявності інструкції із застосування (експлуатації), розташованій на пакуванні або окремому аркуші.
До речі, торгівля піротехнічними засобами у дрібнороздрібній пересувній торговельній мережі та ринках заборонена. Тож, хвацьких до легких грошей ділків можна притягувати до відповідальності. За статтею 195-6 Кодексу України їм загрожує штраф від 595 до 1020 гривень з конфіскацією піротехнічних засобів. А той, хто протягом року вже попадався на цьому, може викласти з кишені і до 1700 гривень. Крім того, відповідно до ст.160 того ж Кодексу, торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами, тягне за собою накладення штрафу від 102 до 255 гривень з конфіскацією предметів торгівлі.
Тож, громадяни, будьте пильними. Не дайте розігратись незаконній торговій стихії в своєму районі.