У Запоріжжі відбулася міжнародна конференція «Професійне управління житлом: обличчям до власника житла», на якій обговорювались питання ефективного управління та впровадження енергозберігаючих технологій в багатоквартирних будинках. Організатором заходу виступив Запорізький ресурсний центр «Круг» в рамках проекту ЄС «Home – на шляху до реформ у житловому секторі: підвищення потенціалу об’єднань власників житла в Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні».
Як відомо, цей проект стартував чотири роки тому. Фахівцям нашої країни було поставлено завдання вивчити досвід ОСББ в інших державах, задіяних в проекті, і вони чудово з цим впорались, ставши лідерами серед п’яти країн. Тож тепер українці могли поділитися з учасниками міжнародної конференції кращими практиками в питаннях енергозбереження.
Та головним проривом цього року в питаннях ефективного управління та впровадження енергозберігаючих технологій в багатоквартирних будинках фахівці вважають те, що нещодавно було прийнято п’ять законів України щодо ОСББ. Зокрема, про житлово-комунальні послуги, комерційний облік, енергоефективність будівель та інші. Це дасть «зелене світло» для впровадження такої форми співвласності, як ОСББ. Департамент Мінрегіонів України вже приступив до розробки 20 правово-нормативних документів, які стануть механізмом в здійснені реформ.
Було приємно почути і те, що Запоріжжя посіло 1 місце в Україні за кількістю кредитів, виданих на створення ОСББ (131 кредит на суму 25 мильойнів гривень). Тож де, як не в нашому місті, повинна була відбутись ця конференція?
В її роботі взяли участь експерти з Одеси, Харкова, Львова, Запоріжжя, а також Німеччини, Прибалтики, Білорусі, які поділилися досвідом модернізації житлового фонду.
З вітальним словом до учасників конференції звернулася заступник міського голови Запоріжжя Валентина Малиш. Вона побажала всім учасникам плідної роботи та зазначила, що в Запоріжжі діють міські програми з енергозбереження.
– Тема сьогоднішньої конференції серйозна, важлива і необхідна, – зауважила вона. – Місто Запоріжжя протягом останніх двох років зробило серйозні кроки в енергозбереженні будівель бюджетної сфери. Сьогодні ми намагаємося залучити іноземних інвесторів для вирішення питань термомодернізації будівель бюджетної сфери міста, оскільки це серйозні витрати місцевого бюджету. Я бажаю вам отримати якомога більше знань і досвіду. Кожен власник житла повинен розуміти, що впровадження енергоефективності – найголовніше завдання, яке необхідно вирішувати, – підкреслила Валентина Малиш.
Член Національної ради з питань функціонування ОСББ при КМУ, голова правління Громадської спілки «Запорізький ресурсний центр «Круг» Любов Карпенко розповіла, наскільки важливе для керівників ОСББ і жителів багатоквартирних будинків Запоріжжя проведення інформаційних заходів та вивчення досвіду впровадження енергозберігаючих технологій.
– Наше місто є одним із партнерів проекту «HOME» і проводить заключну конференцію. Тут зібралися представники Міністерства регіонального розвитку України, агентства Держенергоефективності, посольства Німеччини, інженерної палати Магдебургу та багато інших експертів, які на практиці вже все це роблять. Сподіваємося, що цей захід стане поштовхом для подальшого розвитку реформи житлового господарства, розвитку ринку управління будинками і комплексної санації. Будинки необхідно санувати повністю, починаючи від підвалу і закінчуючи покрівлею. Досвід інших країн дуже важливий, тому що наші багатоповерхівки дуже схожі. У нас ті ж типові серії 5-ти та 9-поверхівок, що і в східному Берліні та Прибалтиці. Необхідно їх досвід переймати, оскільки «латочні» ремонти, які сьогодні багато хто робить – є неправильними. Рано, чи пізно, доведеться переробляти, – запевнила Любов Карпенко.
Перед присутніми виступив і заступник генерального консула Німеччини Петр Шмаль. Західних гостей радує, що в Запоріжжі така велика кількість ОСББ і вони тут, щоб і надалі допомагати нам в реформах, оскільки на сході Європи хочуть бачити енергонезалежну країну. Поки що ж, Україна споживає в 3-4 рази більше енергії, ніж розвинені країни Європи. Тому німці і надалі будуть надавати нам консультативну допомогу. Вони вважають, що дуже важливо провести в Україні структурні перетворення в системі енергозбереження.
Кореспондент «ЗС» поспілкувався з членом правління Німецької інженерної палати із Саксонії-Анхальт Клеменстом Вестерманом.
– Я родом із східної Німеччини і 25 років тому у нас були аналогічні проблеми, – говорить Клеменст. – За цей час ми накопичили великий досвід в плані санації житлових будинків. Тут потрібні великі інвестиції, які можуть бути реалізовані лише за допомоги всієї общини. З цією метою потрібно створювати ОСББ і Україна зараз на вірному шляху. А ми поділимося досвідом, щоб не робили наших помилок, і у вас це проходило більш ефективно, – зауважив він.
Як проходять реформи на місцях, і чого очікують від конференції, ми поцікавилися у запоріжців. Ганна Афанасьєва, голова ОСББ на вулиці Історична, 34 (9-поверхівка на 4 під‘їзди) розповіла наступне:
– На початку кожного року у нас проходить загальний збір співвласників, де ми самі приймаємо тариф на обслуговування будинку, за рахунок якого і здійснюємо господарчу діяльність. Тариф не найбільший в місті – 3,85 грн за 1 кв.м площі, і у нас ще залишаються кошти на виконання ремонтних робіт. Завдяки підтримці міської влади ми увійшли до кагорти тих щасливців, яким за бюджетні кошти вдалося зробити капітальний ремонт. Нам замінили 4 ліфти, зробили ремонт под‘їздів з установкою пластикових вікон, виконали капремонт інженерних мереж в підвалі та ремонт покрівлі, – говорить голова ОСББ.
– Ця конференція буде для нас корисна, оскільки багато людей, що взяли свої будинки в управління, навіть, не здогадувалися з якими труднощами їм доведеться зіштовхнутись. Адже голова ОСББ повинен бути і юристом, і економістом, і інженером. Тому проблема підготовки кадрів досить гостра та вчасна. Безумовно, потрібно переймати досвід інших міст та країн, – резюмувала вона.
Тож в ході конференції її учасники ознайомилися з інформацією про кращі практики з трансформації системи управління в житловому секторі Ближнього і Далекого зарубіжжя, з системою підготовки професійних управителів, а також впровадженням енергозберігаючих технологій та фінансовими інструментами в реалізації проектів з санації житлових будинків.