Новий навчальний рік у всіх школах Запоріжжя розпочався в очному форматі
Разом із цим не виключається, що в майбутньому школи можуть перейти на дистанційну форму навчання. Вирішальним фактором буде відсоток вакцинованих педагогів в кожному окремому навчальному закладі.
Примушувати вакцинуватися нікого не будуть
Про це під час круглого столу розповів директор департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Станіслав Романчук.
За його словами, якщо регіон із зеленої зони епідеміологічної небезпеки перейде в жовту, помаранчеву або червону, продовжити роботу в очному форматі зможуть ті навчальні заклади, де від коронавірусу вакцинувалися не менше 80% вчителів та персоналу. Зараз запорізькі вчителі активно роблять щеплення, проте темпи вакцинації залишають бажати кращого.
– Загальні показники з вакцинації працівників сфери освіти по місту – це близько 38% вчителів шкіл та близько 30% педагогів дошкільних навчальних закладів. Є загальноосвітні заклади, де показники вакцинації вже досягли 80% (наприклад, школа №54 в Заводському районі), а є й такі, де вони мінімальні. Зараз ми організували мобільні пункти вакцинації, які розгортають прямо в школах, щоб прискорити та зробити більш зручним процес щеплення для працівників сфери освіти. Вакцини в наявності в достатній кількості, – зазначив Станіслав Романчук.
Він наголосив, що керівники шкіл не можуть змушувати персонал робити щеплення. Вакцинація – це особисте рішення кожного.
– У кожної людини є право вибору – робити чи не робити щеплення. Змушувати вчителів і тим більше погрожувати звільненням ніхто не має права. Ми можемо лише мотивувати їх до вакцинації, пояснюючи її важливість для власного здоров’я та організації роботи в новому навчальному році, – сказав Станіслав Романчук.
Директор Запорізької загальноосвітньої школи №15 Оксана Кириченко розповіла, що наразі щеплення мають близько 40% педколективу. Днями мобільна бригада приїде саме в їхню школу, і багато вчителів вже виявили бажання зробити щеплення. Також запросили колективи технічного ліцею та дитсадків №25 та №36.
За її словами, безумовно, є люди, які категорично не бажають робити щеплення – і вони мають на це право. Є ті, хто перехворів, і вважає, що вакцинація їм не потрібна. Проте, ніяких роз’яснень з цього приводу Міносвіти не дає.
– Я особисто вже зробила щеплення і почуваюся захищеною. Адже в нас робота передбачає спілкування з великою кількістю людей протягом дня. Можу сказати, що минулого року в нас найчастіше хворіли вчителі молодших класів, бо вони тісно спілкуються із дітьми, яким дозволено бути без захисних масок і на уроках, і на перервах, – розповіла Оксана Кириченко.
У разі, якщо в якійсь школі вчителя змушують робити щеплення під загрозою звільнення чи недопущення до роботи, він може поскаржитися в профспілкову організацію або в департамент освіти і науки Запорізької міської ради.
Директор Запорізького академічного ліцею №23 Володимир Майоров зазначив, що закликають вакцинуватися не тільки вчителів та технічний персонал, а й батьків. Адже вони теж є учасниками освітнього процесу і часто відвідують школу. До слова, в ліцеї №23 теж поки що вакциновано 40% персоналу.
Рейтинги – не об’єктивний показник якості освіти
Інформаційно-освітній ресурс «Освіта.ua» оприлюднив рейтинг загальноосвітніх шкіл країни за підсумками ЗНО 2021 року. 6 навчальних закладів Запоріжжя увійшли в ТОП-200 шкіл України, правда, не на перших сходинках.
Рейтинговий бал розраховувався на підставі середнього значення балів ЗНО, отриманих з усіх предметів, з урахуванням загальної кількості тестів, які склали випускники кожної зі шкіл.
Отже, до ТОП-200 шкіл України увійшли:
- Гімназія №28 на 64 місці (минулого року була на 40);
- Ліцей №99 опинився на 95 місці (в 2020 році – 110 місце);
- Класичний ліцей – 115 місце;
- Колегіум «Елінт» – 143 місце;
- Ліцей №34 – 159 місце;
- Ліцей «Перспектива» на 186 місці (в 2020 році – 72 місце).
До того ж Запоріжжя займає 19 сходинку в рейтингу серед 22 обласних центрів України за результатами ЗНО. Ранжування зроблено за рейтинговим балом, який розрахований на підставі середнього значення балів зовнішнього незалежного оцінювання як середнє арифметичне результатів всіх тестів з урахуванням нескладених тестів (не подолав поріг «склав/не склав»), отриманих учасниками тестування у 2021 році.
На думку директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Станіслава Романчука, подібні рейтинги не можна вважати об’єктивними. Адже результати ЗНО не є єдиним показником якості освіти в школі. До того ж яким чином можуть змагатися між собою початкові школи, гімназії та ліцеї, де навчаються 10-12 класи і здобувають поглиблені знання за певними предметами?
На запитання, чи всі загальноосвітні заклади вже визначилися зі своїм статусом, Станіслав Романчук уточнив, що статус у всіх шкіл Запоріжжя один – загальноосвітній навчальний заклад. А типів закладів може бути 3: початкова школа, гімназія та ліцей.
– Освітня реформа йде з 2017 року, і протягом цього часу вже багато зроблено. Наприклад, у нас в місті деякі школи не могли набрати 10-11 класи і автоматично ставали гімназіями. Проте останнім часом піднялася хвиля соціальної напруги по всій Україні, тому в липні Верховна рада проголосувала, а 6 серпня Президент підписав зміни до Закону про освіту, де призупиняється, відтерміновується подальша трансформація шкіл, – розповів він.
В запорізьких школах не вистачає молодих кадрів
У розмові з фахівцями з’ясувалося, що запорізьким школам не вистачає молодих кадрів, особливий дефіцит – у вчителях математики та фізики. Гостро стоїть питання нестачі вчителів молодших класів.
Свій внесок у загальну картину мають також інші аспекти. На думку Оксани Кириченко, яка є викладачем математики, на цей предмет відводиться занадто мало часу в навчальному розкладі.
– Всього 4 години математики на тиждень у 5-9 класах та 3 години у 10-11 класі. Лише з наступного року для дітей, що навчаються по програмі «Нова українська школа» з 5-го класу до цього додається 1 чи 2 години на тиждень для вивчення математики. Ось чому такі невисокі показники по ЗНО з математики цього року по всій Україні, – зазначила вона.
До речі, в ЗНУ минулого року на спеціальність Математика прийшло навчатися 5 абітурієнтів, на Фізику – 2. Цього року на Математику вступило 6 студентів, на Фізику – 1.
Проте, на думку Станіслава Романчука, поглиблене вивчення будь-якого предмету потрібно не всім дітям. Ось чому ідею створення ліцеїв він вважає такою, що відповідає запитам часу. Старшокласник, який вже визначився зі своїми інтересами та подальшим життєвим шляхом, свідомо та зацікавлено вивчатиме ту чи іншу науку. Таким чином освітній процес буде більш ефективним та дозволить економити ресурси як людські, так і матеріальні.
– У ліцеїв передбачена співпраця з вишами, де викладати природничо-математичні напрямки будуть запрошувати викладачів запорізьких університетів. Такі приклади в місті вже існують. Наприклад, у 31-й школі другий рік у шести класах профільні предмети школярам викладають працівники Національного університету, – розповів Романчук.
За його словами, ще однією проблемою запорізьких шкіл є необхідність омолодження кадрів. Досі викладає велика кількість вчителів пенсійного віку. Згідно із Законом про освіту, з ними кожного року школи укладають контракт. Спочатку це було болючим питанням, але зараз всі ставляться з розумінням і показують якісні результати.
Читайте також: Скільки дітей у Запоріжжі пішли до школи