Херсонська область – чи не найбільш недооцінений регіон України
Багато було розмов і жартів про «українські Мальдіви» (острів Джарилгач), але Херсонщина – це не тільки Мальдіви, а ще й українські Кенія, Франція, Монголія, Ізраїль та Ісландія одночасно! Для запоріжців Херсонська область – найближчий та найцікавіший варіант вирушити в подорож
Херсонська область – єдина в Україні має вихід до 2 морів. Але місцеві жартують, що їх аж 5: Чорне, Азовське, Каховське (водосховище, ширина сягає 8 км), Гниле море (величезне солоне озеро Сиваш зі специфічним запахом і кольором) і пшеничне. Уже багато років поспіль Херсонщина – стабільно найбільш продуктивний регіон із вирощування овочів і фруктів (понад млн тонн).
Херсонські гори
Для геологів це оголення гірських порід четвертинної системи. Для екологів – ділянка площею 660 га, яка входить до Ландшафтного парку «Станіславський». Місцеві називають її просто скелі, а в туристичних путівниках це Станіславські кручі й навіть Херсонський Гранд-Каньйон.
З огляду на переважно степовий ландшафт Причорномор’я місце справді цікаве: рідкісне поєднання гір і моря. А ще стратегічне – високе, з панорамним видом на Дніпровсько-Бузький лиман, у гарну погоду можна побачити Кінбурнську косу.
Де знаходиться: поблизу сіл Олександрівка та Станіслав.
Генічеське озеро
Відкриття останніх років – рожеві озера на Херсонщині. Одне з них називається Генічеське. Фантастичний колір озеро має завдяки мікроводоростям дуналіелла солоноводна. Вона може жити у дуже солоному середовищі й виробляти каротиноїди, які надають воді різні відтінки червоного.
У радянські часи в прилеглому селі Приозерне побудували солезавод. Це після нього на озері залишилися рейки, якими колись їздили вагонетки, та сектори, розділені стовпчиками. На них влітку виростають чималі соляні кристали. Місцеві набирають сіль вручну і продають цілими пластиковими відрами – 3 кг за 25 грн. А ще продають рожеву воду – 0,5 л за 10 грн. Це все можна набрати і самому: туристи тягнуть у машини 6-літрові фляги, кажуть, полощуть горло, вмиваються і розбавляють у ваннах.
Де знаходиться: Приозерне, біля Генічеської гірки на Арабатській стрілці (не плутати з Приозерним поблизу Херсона)
Біосферний заповідник «Асканія-Нова»
Це найстаріший степовий резерват світу, одне з 7 природних чудес України, що входить в сотню найвідоміших заповідних територій планети.
Він розташований у Чаплинському районі Херсонської області та по праву є старим степовим Біосферним заповідником планети й найкрупнішим серед європейських степових заповідних територій. Біологічна різноманітність степових екосистем – понад 500 видів рослин і понад 3 тис. видів тварин.
Є невеликий зоопарк, утримання звірів напіввільне. Наприклад, дуже багато павичів, вони вільно гуляють доріжками, випрошують насіння, людей не бояться. Дендропарк створений у безводному степу, практично непридатному для вирощування дерев. Через це парк часом порівнюють з оазисом у пустелі. За цей парк ще у 19 ст. «Асканія» отримала золоту медаль на виставці в Парижі.
Як дістатися: доїхати найкраще на власній машині, але також є рейсові автобуси з Херсона, Нової Каховки й Генічеська.
Національний природний парк «Олешківські піски»
Олешки – супутник Херсона і місто, біля якого знаходиться найбільша пустеля Європи, – Олешківські піски (220 тис. га). Гостям пропонують ознайомитися з унікальними рослинами, лісами, піщаними дюнами заворожуючого масштабу, а також побачити на власні очі десятки видів диких тварин, птахів і рептилій. Відвідування території Нацпарку «Олешківські піски» без відома та супроводу представників парку, будь-які пересування на квадроциклах, баггі, кросових мотоциклах заборонені.
Як доїхати: за 40 км на схід від Херсону.
Дніпрові плавні – нацпарк «Нижньодніпровський»
Дніпро на Херсонщині, мабуть, найкрасивіший, там він прощається з нами й впадає в Чорне море. Колись плавні на Дніпрі простягалися від Києва до самого низу, до Дніпровського лиману. Коли набудували каскад гідроелектростанцій, затопили більшу їхню частину. Лише в нижній течії – від Каховської ГЕС до лиману – Дніпро зберіг свій відносно природний стан. І зовсім нещодавно, у 2015 році, там утворили нацпарк «Нижньодніпровський» – 93 км уздовж русла.
Як дістатися: в Херсоні та околицях шукайте готелі чи садиби – практично всюди буде можливість орендувати човен і дослідити місцевість (самостійно або з єгерями).
Термальні джерела на Арабатській стрілці
Всі вони мають однакове походження: у 60-х роках на Арабатській стрілці працювала геологічна розвідувальна група – шукали прісну воду, нафту та газ. Нічого такого не знайшли, натомість свердловини глибиною 800 м залишилися і приносять іншу користь. Дослідження Українського науково-дослідного інституту медичної реабілітації та курортології виявили у цих термальних водах високий вміст слаболужних йодобромних і хлоридно-натрієвих сполук, які позитивно впливають на опорно-руховий апарат, серцево-судинну і нервову системи, лікують захворювання легень, шкіри (особливо псоріаз).
Важливо: крім цілющого впливу на організм, купання в термальних мінеральних джерелах має низку протипоказань. Зазвичай їх не рекомендують людям, які страждають на серцево-судинні захворювання, мають проблеми зі щитовидною залозою. Також не рекомендується приймати ванни влітку в обідню пору.
Любимівка – царство шафрану
Серед всього сільськогосподарського різноманіття Херсонщини є кілька особливих місць. Наприклад, село Любимівка. Там з ініціативи подружжя Лариси та Карла Боден (засновника компанії «Чумак») першими в Україні почали вирощувати найдорожчу спецію у світі – шафран, екзотичну на той час спаржу, посадили поле тюльпанів, велику ділянку лілей, також росте лаванда і шавлія. В Любимівку не возять організовані групи, але туристів зустрінуть і в індивідуальному порядку на квітучі поля пустять.
Де знаходиться: с. Любимівка, вул. Мелітопольська, 7а.
Цікаві факти:
- Херсон отримав назву від Херсонесу біля Севастополя;
- область з’явилася внаслідок помилки. У 1944 році Радінформбюро подало інформацію про визволення Херсона від окупації, помилково назвавши його обласним центром. Насправді ж місто з 1937 року належало до Миколаївської області. Публічно визнати огріх державної інформагенції було неможливо, тому союзне керівництво ухвалило рішення про заснування нової області;
- тут знаходиться найвищий і один із найбагатших в Україні курганів – Огуз. Це, ймовірно, могила нащадка скіфського царя Атея. Численні знахідки звідти зараз прикрашають скіфські колекції Ермітажу та Національного музею коштовностей;
- також в області знаходиться найвищий маяк України – Аджигольський (64 м). Це перший у світі маяк легкої конструкції. Унікальність конструкції в тому, що ажурна решітка маяка тримає всю споруду. Прототипом ідеї такого гіперболоїда став звичайний плетений кошик.
Читайте також: Запорізький сквер дивуватиме цікавими фішками