В умовах карантину багато людей працюють на свої організації та підприємства віддалено

Тож поступово до цього звикають, і виникає запитання, навіщо офіси взагалі багатьом з нас потрібні.

Як відомо, Кабмін звільнив на час карантину від орендної плати заклади торгівлі та розважальні центри. Але Уряд не в змозі регламентувати взаємовідносин орендарів та орендодавців офісної нерухомості. При цьому рекомендовано перевести на дистанційну роботу всіх, кого тільки можливо.

Тож карантин б’є зараз не тільки по бізнесу, а й по всій офісній нерухомості. Згідно експрес-опитувань у кінці березня, майже половина компаній, що заробляють на оренді, має до 50% втрат від своїх доходів. Частина з них (16%) прийняли рішення про зменшення заробітної плати персоналу, 14% – про скорочення штату. Подальше продовження карантину до кінця квітня лише призвело до наступного зменшення зарплат (23% опитаних), 17% повідомили про вимушене скорочення штату, а 6% – про часткове закриття бізнесу. Згідно опитуванням, у разі продовження карантину до 31 травня питання повного закриття бізнесу розглядають 10% з них.

Перед керівниками інших підприємств постало питання – скорочувати виплати на утримання персоналу чи на офіси? Такий вибір став майже перед кожним бізнесом. Перемовини щодо орендної плати на час карантину не завжди закінчуються компромісом.

В Києві так

Наприклад, генеральний директор великої столичної компанії Олександр Колб повідомив, що з 1 квітня офісів у нього в Києві та Харкові більше немає.

«У режимі тотальної економії я вирішив відмовитись від офісів зовсім (залишили 19 кв. м для бухгалтерії та принтера). Бізнес вимагає швидких та твердих рішень. Я бачу, як мінімум, 2 великих плюси: ми зберігаємо 1 млн обороту компанії, що дозволить зберегти робочі місця. Я не хочу годувати орендодавців, які вимагають 100% ставку у кризу. Ми провели декілька раундів перемовин, але вони зайшли у глухий кут – написав бізнесмен на сторінці у Фейсбук.

Щодо загальної реакції бізнесу на карантин, то, як і в інших кризах, перемовини йдуть із ситуативним успіхом. Але багатьом довелось перейти на карантинну схему роботи: частину співробітників перевели на віддалений режим, частину – у відпустку за свій рахунок. По факту приміщення звільняються, пише сайт «Build portal».

А як в Запоріжжі?

Щоб дізнатись, що та як тепер буде з орендою офісних приміщень в нашому місті, кореспондент «Запорозької Січі» зателефонував у 5 топових агенцій нерухомості, але майже у всіх контактні телефони не обслуговувались – про це повідомлював автомат. І лише директор однієї з агенцій Сергій Михайлов був на своєму місці:

– Якщо чесно, зараз ніхто не розуміє, що буде далі. По квартирах можу сказати – ціна на оренду в останні 2 тижні стала потроху підніматися. Хоча і не розумію, чому. А офіси зараз – це закрита тема, бо їх ніхто не знімає і не здає. Адже в місті карантин, знімати офіс, щоб він стояв порожнім, ніхто з підприємців не хоче.

Багато людей стали працювати віддалено, і офіси їм не потрібні. Чи не побоютеся, що і після карантину вони залишаться незатребуваними?

В будь-якому випадку – це дещо не та робота. Віддалено то віддалено, а особистий контакт постійно потрібен. Хоча частково, може, хтось і залишиться працювати в такому режимі. Якщо спроба буде вдала, то бізнес зрозуміє, що можна економити на оренді приміщення.

А що тоді буде з цінами?

Думаю, вони повинні будуть впасти. Але, знову ж таки, гарантій ніхто нікому дати не може. Вважаю, колишніх фінансових можливостей у підприємців уже не буде, і ціни дещо упадуть. Адже у фірм були простої, і певні фінансові складнощі зараз будуть у всіх. Можливо ціни впадуть, можливо – залишаться, але навряд чи вони піднімуться.

Повторюсь, ніхто не розуміє, що буде коли ми вийдемо з карантину. Звичайно, підприємцям в нашому місті пішли назустріч, і багато кому знизили ціни. А деяким, за домовленістю, навіть скасували. На яких умовах відновлять оренду офісів – не зрозуміло. Все залежить від того, наскільки затягнеться вихід з карантину. Чим далі, тим буде проблемніше, і ціни, швидше за все, підуть у бік падіння, – зазначив експерт.

Читайте також: У Запоріжжі постраждалий від коронавірусу бізнес отримає пільги