Країни світу закрили свої аеропорти для прибуття пасажирів, частину масових заходів скасували, біржі захвилювалися через невідомість
І все це через новий варіант вірусу, який виявили південноафриканські вчені. ВООЗ надала новому варіанту вірусу статус такого, що «викликає занепокоєння». Цей статус означає найвищий рівень небезпеки у класифікації міжнародної організації. ВООЗ також обрала йому ім’я – «Омікрон». Це п’ятнадцята літера грецького алфавіту, який використовується для того, щоб уникати стигматизації країн походження та простішого розрізнення варіантів
Що відомо про «Омікрон»?
Наразі інформації щодо «Омікрону» небагато. Невідомо, зокрема, те, чи поширюватиметься цей варіант швидше за інші, наприклад, за «Дельту». Невідомо також те, чи спричиняє «Омікрон» більш тяжкий перебіг захворювання. У Південній Африці збільшується кількість госпіталізацій, проте це можна пояснити збільшенням захворюваності на всі варіанти, а не лише на «Омікрон».
Наразі немає інформації про те, що симптоми «Омікрону» відрізняються від симптомів, викликаних іншими варіантами», заявила ВООЗ. Доказів того, що вакцинація та лікування менш ефективні проти нового варіанту немає – принаймні поки.
Що занепокоїло науковців?
Наразі відомо, що головною різницею між «Омікроном» та іншими варіантами є ризик реінфекції – перехворілим легше заразитися новим варіантом.
У цього штаму – велика кількість мутацій (близько 30) у спайковому білку. Це може вплинути на легкість його поширення.
Деякі експерти вважають, що виробникам вакцин доведеться у майбутньому внести зміни у свої продукти.
Чим «Омікрон» особливий?
Науковці знають, що «Омікрон» генетично відрізняється від попередніх варіантів – зокрема від «бети» і «дельти». Проте вони не знають, чи сприяють ці зміни швидкість передачі та чи збільшують небезпеку. Наразі ніщо не вказує на більш важкий перебіг захворювання.
За попередніми даними, на відміну від «Дельти», «Омікрон» не викликає тяжкого перебігу хвороби, але водночас може бути більш заразним. Незважаючи на невивченість цього варіанту, чимало країн світу, Україна теж вже почали вживати додаткових заходів безпеки – обмежувати або закривати в’їзд з Африки, де і було виявлено «Омікрон».
Чим відрізняються штами коронавірусу
Коронавірус поширюється, а значить мутує, зауважують фахівці. Багато нових варіантів часто просто вимирають. Це стосується і тих, генетичні зміни яких викликають занепокоєння. Вчені відстежують мутації у зразках коронавірусу. Вони звертають увагу на ті зміни, які можуть зробити хворобу більш небезпечною.
Влітку 2021 року у Всесвітній організації охорони здоров’я вирішили позначати штами коронавірусу літерами грецького алфавіту, а не використовувати назви країн, де штами було виявлено.
Штам «Альфа»
Штам коронавірусу «Альфа» було вперше виявлено у вересні 2020 року у Великій Британії. У грудні ВООЗ дала йому назву і позначила як такий, «що викликає занепокоєння».
Для британського штаму найбільш характерні такі симптоми, як кашель, сильна втома, біль у горлі та м’язах. Порівняно з іншими штамами рідше зустрічається втрата нюху та смаку.
Крім того, штам «Альфа» порівняно з «китайським» варіантом швидше поширюється.
Штам «Бета»
«Бету» виявили у травні минулого року у Південно-Африканській Республіці. Його особливість у тому, що він краще поширюється серед молодих людей і найчастіше викликає у них ускладнення.
Крім того, є ризик повторного інфікування серед тих, хто раніше перехворів на коронавірус або вакцинувався.
У штаму «Бета» немає жодних специфічних симптомів, картина типова для захворювання на коронавірус: температура, кашель, втрата смаку і нюху тощо.
Штам «Гамма»
Штам «Гамма» вчені зафіксували рік тому у Бразилії, хоча є думка, що він циркулював з липня 2020-го. У Міністерстві охорони здоров’я Бразилії заявили, що цей варіант утричі заразніший, ніж виявлений в Ухані.
При інфікуванні цим штамом спостерігаються стандартні для коронавірусу симптоми. Проте захворювання важче переносять молоді люди та вагітні жінки. Також штам може долати природний імунітет і викликати повторне зараження у людини, яка перехворіла.
Штам «Дельта»
Спалах штаму «Дельта» був зафіксований в Індії у жовтні 2020 року. Поточна хвиля коронавірусу в багатьох країнах викликана саме цим варіантом.
Штам «Дельта» дуже заразний – приблизно вдвічі, ніж попередні варіанти COVID-19. Крім того, він викликає тяжкий перебіг хвороби і частіше призводить до госпіталізації.
Найбільш характерними для нього симптомами є: головний біль, біль у горлі, підвищена температура, кашель та нежить. При цьому в інфікованих рідше трапляється втрата нюху. У деяких випадках при «Дельті» також можуть бути симптоми, що нагадують харчове отруєння.
Штам «Омікрон»
«Омікрон», як і штам «Бета», виявили в Південно-Африканській Республіці, у листопаді. Він також має статус такого, «що викликає занепокоєння».
Наразі вчені не знають, чи викликає штам «Омікрон» тяжкий перебіг хвороби, але, за попередніми даними, які надходять від МОЗ ПАР, такої небезпеки немає. Проте цей варіант може мати підвищену контагіозність.
Для інфікування «Омікроном» є 2 характерних симптоми – стомлюваність та прискорене серцебиття. Може бути висока температура і ломота в тілі, а втрата нюху та смаку майже не зустрічаються.
В Україні випадків захворювання новим штамом ще не зафіксували, але влада не сумнівається, що рано чи пізно вони будуть. У Держпродспоживслужбі вважають, що «Омікрон» може з’явитися в країні наприкінці січня чи на початку лютого.
«Лямбда», «Мю» та «Йота»
Ці 3 штами мають статус таких, які викликають «підвищену увагу».
Штам «Лямбда» було виявлено у грудні 2020-го у Перу. Для нього характерні висока температура, сильний кашель, втрата смаку та нюху.
«Мю» виявили на початку 2021 року в Колумбії. Він поки не до кінця вивчений, але якихось особливих симптомів не має.
Штам «Йота» зафіксували у листопаді 2020-го у США. У нього цілком звичайні симптоми, проте летальність серед літніх пацієнтів набагато вища.
В Україні з 6 грудня посилили карантин
В Україні посилили правила карантину в «жовтій» зоні епідемічної небезпеки через поширення COVID-19. Посилення правил торкнеться у першу чергу невакцинованих громадян. Уряд вимушений піти на карантин для невакцинованих, оскільки коронавірус не відступає.
Зокрема, з 6 грудня бізнес, який працює в «жовтій» зоні, має перевіряти документи про вакцинацію або негативний тест у відвідувачів.
Також громадяни, які не отримали принаймні одне щеплення проти COVID-19 або не мають негативного тесту чи сертифіката про одужання, у «жовтому» рівні епідемічної небезпеки не зможуть:
- брати участь у проведенні всіх масових заходів, це стосується культурних, спортивних розважальних, соціальних, релігійних та інших заходів;
- відвідувати кінотеатри та інші заклади культури, спортивні зали, фітнес-центри, басейни;
- скористатися послугами суб’єктів господарювання, які ведуть діяльність у сфері громадського харчування, для них будуть закриті бари, ресторани, кафе.
Водночас робота банків, автозаправок, ветеринарних магазинів, аптек і всіх продовольчих магазинів у «жовтому» та «червоному» рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил – носіння маски і дотримання фізичної дистанції 1,5 м.
Термін діі «жовтого» ковід-сертифікату про перше щеплення від 6 грудня становитиме 30 днів, замість 120 днів, як було раніше.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що посилення карантину на новорічні свята не планується.
«Україна вже перебуває в адаптивному карантині, і до новорічних свят запровадження додаткових обмежень не планується. Минулого року у цей проміжок часу була нова хвиля. Щоправда, ми тоді після свят запроваджували карантинні обмеження, це дозволило нам хвилю відтягнути у часі», – пояснив очільник МОЗ в ефірі «24 каналу».
Тисяча гривень за вакцинацію
Програма з виплати 1 тис. грн повністю вакцинованим громадянам, анонсована президентом Володимиром Зеленським, має запрацювати 19 грудня і триватиме 12 місяців. У межах програми повністю щеплені від COVID-19 українці зможуть отримати 1 тис. грн на віртуальні картки через сервіс «Дія». Також розробляється механізм отримання коштів для тих громадян, які цим сервісом не користуються.
Передбачено, що за ці кошти можна буде придбати абонемент у спортзал чи фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концерт або купити квитки на внутрішні авіа- та залізничні рейси, а також придбати книжки.
Шахраї скористалися моментом і випробують схеми, як обдурити українців. Днями Міністерство охорони здоров’я поінформувало, що не розсилає повідомлення щодо виплати 1 тис. грн щепленим громадянам і закликає остерігатися шахраїв.
«У мережі поширюються неправдиві повідомлення нібито від імені Міністерства охорони здоров’я, в яких пропонують користувачам надати контактні дані для виплати 1 тис. грн особам, які завершили повний курс щеплення від COVID-19. У цих повідомленнях шахраї просять надіслати номери карток й інші персональні дані, які нібито необхідні для виплати коштів на банківські рахунки», – йдеться в пресрелізі.
За даними МОЗ, такі звістки надходять користувачам у месенджерах, через звичайні смс-повідомлення, а також зустрічаються у соціальних мережах і рекламних банерах.
«Міністерство жодним чином не стосується цих повідомлень! МОЗ застерігає: не довіряйте подібним шахрайським методам виманювання грошей і персональних даних. Шахраї можуть скористатися вашими даними для зняття коштів із карток. Небезпечно повідомляти будь-яку інформацію про свої банківські картки, зокрема про строк дії та CVV», – наголосили у МОЗ.
Читайте також: На Запоріжжі за добу зафіксували нові смерті від коронавірусу