Ртуть – речовина 1-го класу небезпеки, особливо шкідливі її пари

У стандартному градуснику (термометр медичний) міститься до 5 г ртуті. Якщо градусник розбився в житловій кімнаті з середнім об’ємом приміщення 50 кв. м, то при випаровуванні всієї ртуті (а випаровуватися вона починає при будь-якій плюсовій температурі, причому чим вища температура, тим швидше відбувається випаровування).

У реальних умовах (з урахуванням вентиляції) при розбитті медичного термометра в кімнаті площею 12-18 кв. м концентрація парів ртуті через кілька годин перевищує ПАК в 50-100 разів. Ясна річ, що тривале знаходження в атмосфері з такими концентраціями ртуті в повітрі небезпечне для здоров’я.

Основні симптоми отруєння, які з’являються після тривалого контакту з ртуттю: слабкість, загальне нездужання, втрата апетиту, біль в горлі в процесі ковтання, сильні головні болі, присмак металу у роті, посилене слиновиділення, набряклість і кровоточивість ясен, нудота і блювота.

Якщо ви розбили градусник місяць-два тому і належним чином не прибрали, а тепер виникли такі симптоми – бігом до лікаря!

Що робити, якщо розбився термометр:

  • Відкрийте вікна, виведіть з приміщення людей, в першу чергу дітей. Надівши гумові рукавички, обережно зберіть в будь-яку герметичну тару з щільно прилеглою кришкою (наприклад, в скляну банку) всі осколки градусника, ну і звичайно, в першу чергу, кульки ртуті. Майте на увазі! Питома вага ртуті дуже висока (вона в понад 13 разів важче води). При падінні вона може розлетітися на кілька дрібних кульок і, зрозуміло, закотитися в будь-яку тріщинку.
  • Якщо ртуть розсипалася по килиму чи іншому покриттю з дрібними ворсинками, можете після ручного прибирання крапель пропилососити це місце звичайним побутовим пилососом. Звичайно, пилосос сприятиме роздуванню парів від зібраної ртуті, але він дозволить бути впевненим у відсутності непомічених вами частинок ртуті, які спокійно продовжують завдавати вам шкоду далі. Пилососити потрібно швидко (1-3 хвилини), щоб не надихатися парами ртуті. Зрозуміло, мішок для збору пилу після такого прибирання потрібно буде утилізувати, помістивши попередньо в герметичну ємність. Якщо в пилососі система типу «циклон», весь пил потрібно зсипати в банку із зібраною ртуттю та утилізувати, здавши у відділення МНС. Викидати, як звичайне сміття, ні в якому разі не можна!
  • Після завершення цієї роботи необхідно провести хімічну демеркуризацію. У домашніх умовах можна приготувати розчини перманганату калію (марганцівка + вода) або мильно-содовим розчином
  • Треба думати і про власне здоров’я: прополощіть рот і горло слабо-рожевим розчином марганцівки, ретельно почистьте зуби, прийміть 2-3 таблетки активованого вугілля.

Читайте також: Чи варто робити тести на антитіла до та після щеплення від COVID-19