Багато батьків жаліються, що їхня дитина мало читає літературу, а то і зовсім перестала
Але чи так це насправді?
З появою нових технологій і Інтернету підлітки все більше часу стали проводити в смартфонах. На новий рівень вийшло не тільки спілкування та розваги, але й читання. Так окрім творів художньої літератури, які раніше можна було знайти тільки у бібліотеках, все більший попит серед молоді почала набирати непрофесійна література – фанфікшен. По суті це як електронні книги, які пройшли редакторську обробку, але написані аматорами. Чому ж вони такі популярні, і які плюси від їх читання, ми вирішили розібратись.
Термін фанфікшен походить від англійського fan fiction – що в перекладі означає фанатська література. Фанфік – твір, створений шанувальником книги, фільму, ігор тощо, за вже існуючими мотивами, за участю головних або другорядних дійових осіб і використанням їхньої історії або окремих епізодів твору.
Фанфікшен пишеться непрофесійними авторами для власної розваги. Однак відомі випадки, коли фанфіки ставали не менш популярними, ніж першоджерело. Оскільки більшість творів такої літератури орієнтована на читання іншими шанувальниками, то найчастіше мається на увазі те, що читач має бути ознайомленим з оригінальним твором мистецтва або з персонажем, про якого йде мова.
Одна з читачів такої літератури запоріжанка Євгенія поділилася з нами, що одним з найбільших плюсів фанфікшену є те, що за короткий час, не виходячи з дому, можна знайти будь-який цікавий твір з певними характеристиками (від конкретного жанру до улюблених героїв з оригінального твору), і все, що для цього варто зробити – це вказати свої уподобання при виборі.
– Сучасний репертуар книги не підлаштований під молодого читача і не може повною мірою забезпечити його необхідним спектром емоцій, переживань і найчастіше не відповідає смакам і потребам молоді ХХІ століття. Тому діти та підлітки, молодь, засновуюючись на власних вподобаннях (чи то сюжетні повороти, чи особливості характеру героя) починають самостійно створювати нові твори, які душевно зрозумілі їм та їхнім однодумцями (яких у світі виявляється надто багато), – розповіла Євгенія.
Створювати фанфіки не так вже і просто. Здавалось би, звичайні вигадані історії, які може писати будь-хто, але і для цього потрібні певні вміння. Так жителька Запоріжжя Валерія, авторка понад 6 великих робіт, об’єм яких може позмагатися з повноцінними збірками художніх творів, розповіла, що, незважаючи на те, що літературу фанфікшн не було офіційно визнано, і ці твори не розходяться великими тиражами по всьому світу, це не означає, що вона не варта уваги, адже інколи не уступає оригіналам.
– Головне в написанні історій – це грамотність, логічність, цікаве ведення тексту, вироблення власного унікального стилю написання, який буде подобатись читачам. Так, у цій справі є як професіонали в написанні фанфіків, так і початківці, які тільки починають свою творчу діяльність. До того ж саме таким чином можна спробувати себе у ролі автора. Головне – вміти правильно сприймати критику, яка однозначно буде, – поділилася Валерія.
І додала, що часто батьки бачать, що підлітки увесь час у телефоні, але ж вони не завжди контролюють, чим насправді займаються їхні діти. Дуже класно, коли підлітки читають, нехай і нестандартну літературу, надаючи перевагу створенню чи читанню аматорських творів.
Тема фанфікшену неодноразово підіймалася фахівцями з різних країн світу. І кожен має свій погляд на цю непрофесійну літературу. Ми поспілкувалися з кандидатом філологічних наук і викладачем української мови та літератури Світланою Доброскок, яка поділилася з нами своїми думками щодо аматорських творів.
– Дослідники не припиняють сперечатися щодо статусу фанфікшена, називаючи його то елементом молодіжної субкультури, то аматорською літературою фанатів, то виявом масової свідомості. Беззаперечним залишається той факт, що фанфікшен – невід’ємне явище сучасної постмодерної літератури, своєрідний реванш читача, це його право на читацьку демократію та намагання створити відкритий письменницько-читацький простір. Безумовно, фанфікшен – літературний феномен, що заслуговує на наукову увагу, – розповіла Світлана Доброскок.
Оформлення фанфіків
Перед текстом фанфіку зазвичай автори вставляють інформацію про зміст твору і про його творців. Ця інформація дуже схожа з схожа тією, яка подається в класичній літературі, тільки із зазначенням більш конкретних характеристик, за якими можна здійснити швидкий пошук по всіх творах і знайти цікавий для вас фанфік.
Так присутні:
- Автор – ім’я творця
- Перекладач (ім’я перекладача) – графа використовується тільки для перекладних фанфіків.
- Редактори – імена людей, що редагували або допомагали редагувати текст автора.
- Назва
- Оголошення, в якому автор повідомляє читачам (і особливо правовласнику), що фанфік або сайт, про який йде мова, був створений не з метою отримання прибутку, і вказує, кому саме належать права на використаних персонажів.
- Розділ «Попередження» про зміст фанфіку, якщо є можливість виникнення з якоїсь причини неприйняття у читачів (нецензурна лексика тощо).
- Рейтинг – це неформальна система визначень, прийнята авторами фанфіків для того, щоб дати читачеві попереднє уявлення про те, чого очікувати, а також про те, наскільки зміст фанфіку придатний для певних вікових груп. (Наприклад: для будь-якої вікової групи, 13+ 17+)
- Пейрінги – це графа, яка зазвичай використовується для любовних жанрів фанфіку, що описують романтичні стосунки. Цей рядок в шапці дозволяє визначити, які персонажі будуть по ходу дії в такі стосунки залучені.
- «Жанр» – особлива позначка про загальний настрій фанфіку.
- Опис – короткий опис фанфіку, анотація.
- Позначки, Посвячення, Подяки – інші позначки автора
Читайте! Будь-яка література не тільки цікава, але й корисна для вашого духовного розвитку.
Читайте також: