Керуючись Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про поховання та похоронну справу”, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 297 від 23.06.2011 “Про впорядкування ринку ритуальних послуг”, враховуючи рекомендації адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.08.2011 № 05/05-рк, з метою впорядкування ринку ритуальних послуг та недопущення надання переваг окремим суб’єктам господарювання, які залучаються для надання ритуальних послуг на закритих кладовищах, виконавчий комітет Запорізької міської ради
ВИРІШИВ:
1. Затвердити Порядок залучення суб’єктів господарювання для надання ритуальних послуг на закритих кладовищах (додається).
2. Спеціалізованому комунальному підприємству “Запорізька ритуальна служба” при залученні суб’єктів господарювання для надання ритуальних послуг на закритих кладовищах керуватися виключно цим Порядком.
3. Управлінню внутрішньої політики, преси та інформації міської ради розмістити дане рішення на сайті міської влади та поширити через засоби масової інформації.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови з питань роботи виконавчих органів ради А. В. Іванова.
Міський голова О.Ч. Сін

 Пояснювальна записка до проекту рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради “Про затвердження Порядку залучення суб’єктів господарювання для надання ритуальних послуг на закритих кладовищах”
На підставі ст. 8 Закону України “Про поховання та похоронну справу” органи місцевого самоврядування реалізують державну політику в галузі поховання.
З метою здійснення організації поховання померлих громадян і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, органи місцевого самоврядування створюють ритуальні служби. Однією з таких служб є спеціалізоване комунальне підприємство “Запорізька ритуальна служба”, яке створено Запорізькою міською радою.
Відповідно до Закону України “Про поховання та похоронну справу” підприємство здійснює: організацію поховання померлих громадян у м. Запоріжжі; утримання та благоустрій 9 міських кладовищ площею 280 га; утримання санітарної служби, яка доставляє в морг експертні трупи; поховання померлих безрідних та невідомих громадян; поховання померлих учасників бойових дій і інвалідів війни та осіб, прирівняних до зазначених категорій; виготовлення та реалізація ритуальної атрибутики; надання ритуальних послуг тощо.
Згідно з ч. 8 ст. 23 Закону України “Про поховання та похоронну справу” орган місцевого самоврядування може прийняти рішення про часткове або повне припинення поховання померлих (закриття) кладовища в разі, якщо на території кладовища немає вільних місць для облаштування нових могил (колумбарних ніш), а поховання померлих можливе лише на місцях родинного поховання або шляхом підпоховання в могилах за згодою користувачів місць поховання відповідно до статті 25 цього Закону.
На сьогоднішній день в м. Запоріжжі 8 кладовищ закрито у зв’язку з тим, що на територіях кладовищ немає вільних місць для облаштування нових могил.
Закриті кладовища знаходяться у господарському відання у СКП “Запорізька ритуальна служба”. Утримання закритих кладовищ та роботи з їх благоустрою (прибирання та вивіз сміття, ремонт доріг, адміністративно-ритуальних будівель, малих архітектурних форм, інженерних систем) здійснюється СКП “Запорізька ритуальна служба” за рахунок місцевого бюджету та власних коштів СКП “Запорізька ритуальна служба “.
Крім цього, відповідно до рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради від 30.08.2002 № 254/2 “Про закриття міських кладовищ”, від 22.10.2009 № 448 “Про закриття Леваневського кладовища”, від 30.06.2010 № 311 “Про закриття Матвіївського кладовища та надання дозволу на здійснення поховань померлих громадян міста Запоріжжя на Кушугумському кладовищі”, а також рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів від 23.03.1989 № 100 “Про заборону поховань на міських кладовищах “Капустяне” та “Первомайське” (додаються) було вирішено, крім закриття кладовищ, дозволити поховання на них лише Ритуальній службі.
У зв’язку з вищевикладеним, з метою впорядкування ринку ритуальних послуг шляхом систематизації прийнятих у різні роки рішень в частині визначення СКП “Запорізька ритуальна служба” єдиним виконавцем послуг з поховання на закритих кладовищах, з урахуванням того, що на територіях вказаних кладовищ немає вільних місць для облаштування нових могил, а балансоутримувачем цих кладовищ є СКП “Запорізька ритуальна служба”, виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення № 297 від 23.06.2011 “Про впорядкування ринку ритуальних послуг” (зокрема, пункти 1, 3 вказаного рішення).
Однак відповідно до ст.ст. 17, 22–1 Закону України “Про антимонопольний комітет України” Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України була проведена перевірка дотримання вимог антимонопольного законодавства України.
У результаті вказаної перевірки адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України були надані рекомендації від 17.08.2011 № 05/05-рк щодо усунення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
На підставі вищевикладеного, з метою недопущення надання переваг окремим суб’єктам господарювання, враховуючи рекомендації адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.08.2011 № 05/05-рк, виникла необхідність у розробленні та затвердженні порядку залучення суб’єктів господарювання для надання ритуальних послуг на закритих кладовищах, в якому передбачено критерії, за якими суб’єкти господарювання залучаються для надання ритуальних послуг на закритих кладовищах.
Начальник управління комунального господарства та дорожнього будівництва міської ради О. І. Василенко