На проведеній прокурором міста Запоріжжя О. М. Черепахою нараді розглянуто результати роботи органів прокуратури обласного центру в минулому році. Особливу увагу приділено питанням захисту соціальних прав громадян, дотриманню бюджетного та земельного законодавства, протидії корупційним проявам, убезпечення мешканців міста від злочинних посягань тощо.
Учасниками наради відзначено, що наполеглива робота у тісній взаємодії з органами виконавчої влади, органами контролю та іншими правоохоронцями дозволила досягти певного результату на вказаних напрямках роботи.
Зокрема, другий рік поспіль зменшується борг суб’єктів господарювання перед найманими працівниками із заробітної плати. При тому, що саме у Запоріжжі проживає та працює майже половина мешканців області, заборгованість по місту становить менше третини від загального розміру боргу по області.
На підприємствах, віднесених до сфери нагляду органів прокуратури міста, вона складає лише 11 мільйонів гривень, хоча ще на початок минулого року перевищувала 19 мільйонів. Більше 90 відсотків цього боргу приходиться на підприємства-банкрути, залишок повністю охоплено прокурорським реагуванням.
У цілому ж у поточному році лише після реагування прокурорів мешканцям міста виплачено мільйонні борги, у тому числі 2 мільйони – на виконання судових рішень, постановлених за позовами прокурорів.
За особливо зухвалими фактами невиплати найманим працівникам заробітної плати порушено 6 кримінальних справ, які розслідувано та направлено до суду.
Лише в одній з них, розслідуваних прокуратурою Жовтневого району, працівникам виробничого підприємства виплачено майже 800 тисяч багатомісячного боргу.
Під пильною увагою перебуває питання дотримання бюджетного законодавства.
Прокурорським реагуванням на порушення законів при проведенні конкурсних процедур попереджено незаконне витрачання понад 18 мільйонів гривень бюджетних коштів.
За фактами незаконних оборудок із бюджетними коштами порушено 12 кримінальних справ. У ході розслідування однієї з них відносно керівника комунального підприємства територіальній громаді відшкодовано півмільйона гривень, які безпідставно перераховані обвинуваченим з місцевого бюджету приватній структурі за товар, який фактично не постачався.
Постійні перевірки повноти заходів, вжитих органами контролю до зменшення боргу зі сплати податків, застосування повноважень щодо представництва інтересів держави у господарському суді дозволило забезпечити значний вклад обласного центру в динаміку зменшення податкової заборгованості в цілому по області.
Загальна динаміка зменшення податкового боргу по області у 110 мільйонів гривень утворилася саме за рахунок обласного центру, де ця заборгованість зменшилася на 100 мільйонів гривень.
Загалом за позовами прокурорів судами присуджено до стягнення в інтересах держави більше 36 мільйонів гривень. Вже реально стягнуто 18 мільйонів гривень.
Територіальній громаді повернуто незаконно приватизовані об’єкти загальною площею понад 800 кв. м, вартість яких складає більше 1 мільйона гривень.
Незаконну приватизацію ще 47 об’єктів комунальної власності вартістю понад 6 мільйонів попереджено своєчасним реагуванням.
У сфері земельних відносин задоволено понад 80 позовів прокурорів про збільшення розміру плати за землю, що дало змогу збільшити надходження до бюджету на 8 з половиною мільйонів.
Задоволено позови про повернення громаді 22 гектарів земель в обласному центрі.
Лише за одним з них повернуто земельну ділянку вартістю майже 9 мільйонів гривень.
Зусилля слідчих органів прокуратури спрямовано на розслідування актуальних діянь.
Кожна друга розслідувана справа стосувалась злочинів, вчинених посадовцями, кожна шоста – оборудок із бюджетними коштами. Слідчими прокуратури більше розслідувано корупційних діянь.
Наслідком роботи із забезпечення дотримання прав громадян при застосуванні до них примусових заходів стало зменшення вдвічі кількості мешканців міста, які утримувалися у райвідділах міліції.
Втричі скоротилася кількість порушень строків їх тримання. А у вересні минулого року таким фактам покладено край.
З урахуванням ускладнення з початку року криміногенної обстановки активно вживалися заходи щодо узгодження дій правоохоронців та органів виконавчої влади у протидії злочинності, мінімізації впливу криміногенно утворюючих факторів.
Питання взаємодії у забезпеченні правопорядку загалом розглянуто на 27 координаційних та міжвідомчих нарадах, 5 з них проведено на міському рівні.
Реалізація прийнятих рішень сприяла суттєвому уповільненню темпів зростання злочинності, які у січні складали 20 % фактично до рівня минулого року.
На 8 відсотків менше вчинено умисних вбивств, хоча ще у першому кварталі 2012 року динаміка їх росту становила від 30 % до 60 %.
Зменшилася на 5 відсотків кількість тяжких тілесних ушкоджень, на 10 відсотків – розбоїв, на 4 відсотки – грабежів.
На третину – з 272 до 181 (-33,5 %) знизилась кількість злочинів, вчинених неповнолітніми.
Меншою за середню по області є питома вага рецидивних проявів – 47,8 % (по області – 50 %), злочинів, учинених у громадських місцях – 13,2 % (по області – 14 %) та особами у стані алкогольного сп’яніння – 8,7 % (по області – 14,6 %).
Виконано одне із головних завдань – забезпечення роботи правоохоронних органів в умовах докорінно оновленого кримінального процесуального законодавства.
З моменту набрання чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України у Єдиному реєстрі досудових розслідувань вже зареєстровано більше 4 тисяч заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення.
Понад 100 кримінальних проваджень вже закінчено розслідуванням з направленням до суду обвинувальних актів щодо винних осіб.
Опановуються нові процесуальні інституції, такі як негласні слідчі дії, спрощення провадження шляхом укладення прокурором угод з особами, яких притягують до кримінальної відповідальності, тощо.
На нараді заслухано звіти та доповіді прокурорів районів, діяльність яких на окремих напрямах набула критики.
За результатами наради розроблено заходи, спрямовані на підвищення ефективності наглядової роботи.