Пацієнти з діабетом зможуть отримати медпрепарати за програмою “Доступні ліки”

Представники Національної служби здоров’я України (НСЗУ) – організації, яка займається фінансовими гарантіями медичного обслуговування, зустрілися з журналістами регіональних медіа, щоб окреслити важливі для всіх пацієнтів теми. Зокрема, йшлося про нововведення для тих, хто страждає на інсулінозалежний діабет. Про те, що за інсулін увійшов до переліку «Доступних ліків» за е-рецептами, розповіла Тетяна Бойка, заступниця Голови НСЗУ.

– З 1 жовтня пацієнти з діабетом можуть отримати інсуліни безоплатно або з доплатою в будь-якій аптеці, яка працює за договором з Національною службою здоров’я. Вартість інсулінів аптеці відшкодує Національна служба здоров’я України, – розповіла Тетяна Бойка.

Адміністрування програми відшкодування вартості інсулінів перейшло до НСЗУ, хоча до цього часу фінансування відбувалось через субвенції органам місцевого самоврядування.

– Для того, щоб виділених коштів вистачило на потреби пацієнтів, встановлюються нові правила. Тепер потрібно, щоб усі учасники процесу виконали домашнє завдання, – наголошує фахівчиня.

Механізм повинен працювати так. Пацієнт має звернутись до ендокринолога, лікар має створити для цього пацієнта план лікування в електронній системі охорони здоров’я і виписати електронний рецепт на прийом препаратів. Наступний рецепт пацієнт може отримати і в ендокринолога, і у свого сімейного лікаря.

У Запорізькій області, станом на кінець 2020 року, за даними Державного експертного центру, 9556 пацієнтів з діабетом, які потребують інсуліну. Щоб отримувати інсулін за програмою «Доступні ліки», пацієнту з діабетом потрібно відвідати ендокринолога. Це необхідно для того, щоб лікар створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.

В індивідуальному плані ендокринолог фіксує встановлений діагноз та призначення інсуліну із визначенням типу, виду та дозування. На основі індивідуального плану лікування буде формуватися електронний рецепт на препарати інсуліну.

– Індивідуальний план лікування пацієнта складає виключно ендокринолог, який приймає амбулаторно. Не сімейний лікар і не ендокринолог стаціонару, – підкреслює представниця НСЗУ.

Для лікарів-ендокринологів Академія НСЗУ створила навчальний курс «Ведення медичних записів пацієнтів з діабетом на амбулаторному рівні», який є обов’яз­ковим і доступний на сайті Академії. Однак за даними на 6 вересня лікарі-ендокринологи Запорізької області створили індивідуальний план лікування лише для одного пацієнта з діабетом.

Загалом в медзакладах Запорізької області працює 102 лікарі-ендокринологи, які зареєстровані в Електронній системі охорони здоров’я. З них 72 зареєструвалися на курс НСЗУ і ще 41 вже завершили його.

– Важливо, що повторний рецепт зможе також виписати і сімейний лікар. І це полегшує доступ пацієнта до необхідного лікування, – каже Тетяна Бойка.

Сімейний лікар може виписати електронний рецепт за вже встановленим ендокринологом планом лікування, але не може змінити призначення ендокринолога. Якщо інсулін закінчився раніше, ніж передбачалося планом лікування, то сімейний лікар направляє пацієнта до ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно. Це комфортніше для пацієнта та сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів.

Вже з електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за напрямком реімбурсації інсулінів. В аптеці потрібно надати електронний рецепт або назвати його номер та код підтвердження й отримати призначений препарат.

Перелік аптек, в яких можливо отримати інсулін за електронним рецептом, можна буде дізнатись у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77 або на сайті nszu.gov.ua. Ця інформація буде доступною після укладення договорів з аптеками.

Публікація підготовлена у межах спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку

Читайте також: За добу на Запоріжжі зареєстрували понад 800 нових випадків коронавірусу