Здоров’я для кожної людини дуже важливе. Зараз медицина в Україні не в найкращому стані – це старе обладнання лікарень, завжди великі черги, не ремонтовані приміщення. Та й ставлення лікарів до пацієнтів бажає кращого. Зміни потрібні, але через зміни влади процес гальмувався. Але вже з 2017 року все-таки розпочали більш активно впроваджувати медичну реформу.

Раніше лікарі робили ставки на лікування хвороб, а нова система прагне зміцнити здоров’я пацієнтів. Ця реформа полягала розділенню медичної допомоги. Саме тому реформа-2017 почнеться з первинної ланки – сімейного лікаря (дільничного). Такі лікарі видаватимуть довідки в дитячий садок, школу. Прив’язка до місця проживання скасовується.

  • Зараз вирішили покласти більше функцій саме на дільничного лікаря-терапевта, зараз він називається сімейний. Чому первинна допомога? Тому що саме він – перший, до кого потрібно звернутися, – розповіла заступник директора департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Ірина Віцина. – А далі все залежить від того, допоміг або не допоміг лікар і куди потрібно надалі направити пацієнта. З цього випливає вторинна медична допомога, де знаходяться усі вузько направленні спеціалісти. Також сюди входить і стаціонарна допомога, тобто госпіталізація пацієнта. Є і третій рівень, але це вже високоспеціалізована допомога. Це університетські клініки, інститути (там діють методики, які потребують більш обережного втручання, наприклад, трансплантація, операції на серце).

Українці зможуть вільно обирати сімейного лікаря і педіатра для своїх дітей та підписувати з ним прямі угоди  (контракти) з чітко прописаним обсягом послуг, гарантованих і оплачених державою. Сімейний лікар спостерігає за усією родиною починаючи від народження. Було передбачено, що такий спеціаліст навчається педіатрії, суміжним деяким спеціальностям (ЛОР, окуліст, хірург, гінеколог). У випадку, якщо пацієнта не задовольняє сімейний лікар, він зможе його змінити.

Після підписання контракту пацієнта з лікарем, дані про пацієнта і кількість підписаних контрактів вносяться в єдиний реєстр пацієнтів. Тоді можна підрахувати їх кількість і розробити тарифи надання послуг на вторинній і третинній ланці.

Але щоб не було великого навантаження, у одного сімейного лікаря може бути не більше двох тисяч пацієнтів.

Ірина Віцина наголосила, що міська влада повернена до цієї проблеми обличчям і допомагає. Так, за останній рік саме для ЦПМСД міста було виділено гроші на оснащення центрів, закуплено ЕКГ, сумки укладання для надання невідкладної допомоги та багато іншого.

Довідка

Зараз в Запоріжжі функціонує вісім первинних медико-санітарних центрів.

Валерія КОНСТАНТИНОВА