На зібранні були обговорені питання створення Укрдержреєстру, нинішніх функцій БТІ, порядку оформлення перепланування в приміщеннях багатоквартирних будинків, механізмів оформлення перепланувань, часткового переобладнання в будинках.
Неоніла Василівна розповіла про новації в оформленні права власності у 2012 році, відповіла на численні запитання журналістів.
Насамперед, Неоніла Сепп зазначила:
– 9 грудня 2011 року Верховна Рада України ухвалила зміни до деяких законодавчих актів, якими на весь 2012 рік залишила попередній режим роботи за Бюро технічної інвентаризації й перенесла строки створення Укрдержреєстру на рік. Сьогодні, як і донедавна, Бюро технічної інвентаризації проводить реєстрацію, підготовку технічних документів для проведення будь-якої трансакції і здійснює реєстрацію прав власності на основі рішень місцевої влади або договорів купівлі-продажу й інших документів, які видають нотаріуси. Нотаріуси продовжуватимуть засвідчувати документи, а БТІ проводити реєстрацію.
Наступного 2013 року функції з реєстрації і оформлення прав власності будуть передані Укрдержреєстру. Для чого це буде зроблено? Функція реєстрації – це державна функція. Вона була делегована органам БТІ.
Цей рік дається для того, щоб удосконалити програмний продукт, навчитися в ньому працювати – він надто складний, і ним треба вміло володіти. І тоді цей перехід від БТІ до Укрдержреєстру пройде правильно й чітко, – підкреслила керівник ЗМБТІ.
Як тільки буде запроваджено новий реєстр, старий припинить своє існування. Проводити перереєстрацію документів не потрібно – закон зворотної сили не має. Взаємодії не буде. Один реєстр себе зживе, а новий буде працювати.
Кажучи про новації, Неоніла Василівна детально зупинилась на рішенні виконавчого комітету Запорізької міськради від 23 листопада 2011 року “Про затвердження порядку оформлення перепланувань (в тому числі раніше виконаних) у житлових приміщеннях (в квартирах) багатоквартирних житлових будинків”. Цим документом на території Запоріжжя забороняється виконувати перепланування окремих квартир у багатоповерхових будинках і розширення існуючих балконів та лоджій вище першого поверху й улаштування веранд, прибудов до квартир у багатоповерхових житлових будинках без належного оформлення.
Рішення виконкому обмежує строк можливості оформлення раніше виконаних перепланувань до 1 квітня 2012 року і передбачає, що після вказаного строку в Запоріжжі не повинно відбуватися самочинних, несанкціонованих перепланувань квартир. Після настання цього строку всі перепланування квартир в Запоріжжі повинні здійснюватись лише на підставі проектної документації, розробленої ліцензійними організаціями з дотриманням вимог чинних будівельних норм, з виконанням будівельних робіт лише на підставі розпоряджень районних адміністрацій міськради або відповідного рішення виконкому.
Передбачено штрафні санкції. Спочатку утримуватиметься 50 відсотків від вартості проведеної реконструкції. Далі, згідно із законодавством, питання вирішуватиметься через суд.
– У залежності від складності перепланувань, – повідомила Неоніла Сепп, передбачено різний порядок їх оформлення і узаконення. Нескладні перепланування оформляються розпорядженнями райадміністрацій міськради. Складні перепланування, з втручанням в опорні конструкції і зміною функціонального призначення приміщень квартири виконуються на підставі відповідного рішення виконкому і проекту перепланування, виконаного ліцензованою проектною організацією. Для цього громадянин повинен подати відповідну заяву до канцелярії міськради. Після того, як департамент архітектури і містобудування відпрацює заяву і ухвалить позитивне рішення, питання розглядатиметься на виконкомі міськради.