Лишай є поширеною інфекцією, яка викликається декількома видами грибків
Це захворювання дуже заразне і може вражати шкіру голови, тіла, стопи, а також нігті. Лишай атакує як людей, так і тварин. Отже, найбільше ризикують на нього захворіти діти, які люблять спілкуватися з тваринами, особливо вуличними.
Які симптоми хвороби?
Прояви хвороби залежать від її локалізації, один і той же грибок впливає на різні ділянки по-різному.
Діагноз буває досить очевидний для лікаря по виду висипки і анамнезу. Стандартом діагностики вважається зішкріб з ураженої шкіри з подальшою мікроскопією і посівом.
На тілі: хвороба починається у вигляді кільцеподібного плоского висипу. Поступово кільце стає більше і підіймається над рівнем здорової шкіри, а внутрішня частина кільця очищається. Лишай на шкірі або в паху зазвичай з’являється через 4-10 днів після контакту з інфікованою людиною, твариною або зараженою поверхнею.
На шкірі голови: лишай починається як маленький прищик, який поступово стає більше і перетворюється на пляму сухої шкіри, позбавлену волосся («стриже» волосся, залишаючи від них тільки пеньки по 4 мм). Іноді поверх уражених плям з’являються жовтуваті кірки; ця форма стригучого лишаю найчастіше зустрічається у дітей. Лишай волосистої частини голови з’являється зазвичай через 10-14 днів після контакту із зараженою людиною, твариною або поверхнею.
На нігтях: якщо нігтьове ложе заразиться, ніготь може стати товстим, ламким і знебарвленим.
На стопах: лишай викликає сухість, тріщини шкіри, найчастіше між пальцями ніг. Може турбувати виражений свербіж. На стопі лишай часто не має звичайного кільцеподібного виду.
Як це лікують?
Якщо ви вважаєте, що у вашої дитини лишай, покажіть її педіатру або дерматологу.
Зазвичай лікар призначає препарат у формі кремів, але інфекції нігтьового ложа і інфекції шкіри голови найчастіше вимагають перорального лікування. Ранній початок лікування має важливе значення, і тільки лікар зможе порадити, яке лікування необхідне. Тривалість терапії може становити від 2 до 12 тижнів, рідко довше.
Як запобігти зараженню інших?
Лишай поширюється при контакті із зараженими людьми шкіра до шкіри, з хворими тваринами, рідше з забрудненими об’єктами і поверхнями. Діти найчастіше заражаються при контакті з вуличними тваринами, через дитячі майданчики, спортивні зали, забруднений одяг, килимки для ванної, рушники, вологі підлоги і загальні душові.
Ваша дитина перестане бути заразною через день-два від початку лікування. А повернутися в дитячий садок або школу дитина зможе тільки пройшовши весь курс лікування та отримавши 2 негативних результати обстеження.
Поки дитина не отримає 2 дні лікування, обмежте її контакти з іншими людьми і тваринами. А ще ретельно мийте руки, не обмінюйтеся одягом, рушниками, іграшками та іншими речами.
За можливості, попередьте людей, що були в контакті з вашою дитиною, про ризик хвороби – нехай будуть напоготові, спостерігають 2 тижні за собою, своїми дітьми і вихованцями і за перших симптомів звернуться до фахівця.
Читайте також: COVID-19: новий штам «Дельта» вже поруч