Запоріжжю розробляють новий архітектурний стиль. Проект, ініційований департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради, має назву «Код міста».
– Код міста – це загальний вигляд Запоріжжя, сприйняття вулиць, об’єктів, які приваблюють людей. Ми вибрали всі основні вулиці, які є характерними для міста. Вони є його обличчям, тому важливо перетворити їх у першу чергу, – пояснив в. о. директора департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради Павло Назаренко. – Код міста – це не тільки зовнішній дизайн, вивіски, оформлення фасаду. Ми будемо вдаватися в деталі: визначати основні кольори, стилістику, щоб скласти загальну картину.
Концепція архітектурного міського середовища «Код міста» – це новий для України проект, який допоможе модернізувати Запоріжжя, зробити його цікавим і комфортним для жителів і туристів. У рамках проекту планується створити єдиний стиль в оформленні фасадів, зовнішньої реклами, елементів благоустрою на головних вулицях і в місцях великого скупчення людей.
З 25 до 27 липня у приміщенні Туристичного інформаційного центру проходили тематичні круглі столи, в яких міг взяти участь кожен бажаючий. Фахівці збирали думки городян, їхнє бачення нового вигляду міста. Вони узагальнять ідеї і на їх основі розроблять «код міста».
Розробкою проекту займається ТОВ «Інститут Харківпроект» – Харківська проектна організація, яка надає проектні послуги в багатьох містах України.Соболев
– Ми провели візуальне обстеження міста, виявили найбільш цікаві місця для поліпшення візуального сприйняття. Потрібно відзначити, що архітектура Запоріжжя добре збереглася – необхідно просто підкреслити її самобутність, що можна зробити завдяки створенню єдиного архітектурного стилю. Це дуже цікавий і важливий проект, реалізація якого значно підвищить імідж міста, – розповів ведучий архітектор, керівник групи проектування ТОВ «Інститут Харківпроект» Костянтин Соболєв. – Розглядаємо основні магістралі довжиною 75 км. Вони відповідають за типологію всіх існуючих вулиць, віддалених і центральних. Процес благоустрою вулиць тривалий і копіткий, торкнеться всіх елементів – це пішохідні зони, озеленення, транспорт, фасади, зовнішня реклама, безпека дорожнього руху. Проект новий для України. У такому контексті він розроблявся тільки в Києві. Інші міста робили акценти тільки на рекламі або інформаційних брендбуках. Проект розробляється до кінця року, після чого буде прийнятий міською владою, далі запущений в роботу.
Робота над проектом «Код міста» розбита на 4 етапи. Спочатку – підготовка і дослідження. Цей етап вже завершився. Експерти зробили 3D-зйомку території за технологією лазерного сканування, створили карту, пропрацювали історичні архіви для визначення основних етапів формування міста. Провели ретельне візуальне дослідження і фотофіксацію існуючого стану. Після цього склали технічний звіт, де докладно розписали кожен пункт роботи, позначивши проблеми і перспективи міста.
Тепер проходить другий етап – збір ідей і обговорення вже існуючих. Це необхідно для того, щоб проектувальники не упустили важливі деталі і створили образ, який сподобається всім.
Потім визначать індивідуальні архітектурно-художні елементи досліджуваних територій, створять концепції та презентують їх. А вже на останньому етапі розроблять довідники з архітектурно-художнього облаштування фасадів будівель та споруд, з благоустрою магістралей та вулиць, з облаштування дорожньо-транспортної інфраструктури.
Днями у Туристичному інформаційному центрі пройшла підсумкова зустріч, присвячена розробці єдиної концепції архітектурного середовища Запоріжжя. Усі правила, за якими оформлюватимуть міські об’єкти, будуть представлені у спеціально розроблених довідниках.
– Кожен, хто прийшов на зустріч, міг внести свої пропозиції і поділитися ідеями, які будуть враховані в майбутньому. Сьогодні ми бачимо, що є безліч проблем, наприклад, як засилля некоректної реклами і інші. Даний проект дозволить упорядкувати всі ці питання. На сьогодні вже є позитивні приклади, коли власники пішли назустріч, переробивши і змінивши вивіски на фасадах будівель. Розроблені довідники стануть керівництвом для всіх в облаштуванні та благоустрої обласного центру, – розповів виконуючий обов’язки директора департаменту архітектури та містобудування міської ради Павло Назаренко.