Зрозуміло, що роботу спецслужб не прийнято особливо афішувати. Така світова практика. Кажуть, що кращий результат діяльності спецслужб – незримий результат. Разом з тим є значуща нагода для сьогоднішньої відвертої розмови: 25 березня – День Служби безпеки України. Наш гість – начальник УСБУ в Запорізькій області генерал-майор Сергій РУДИЙ.

– Сергію Олександровичу, на яких пріоритетних напрямах боротьби зі злочинністю діє сьогодні українська Служба безпеки? Чи є якась специфіка в роботі органів спецслужби в Запорізькій області?
– Основні пріоритети нашої структури визначені в Законі “Про Службу безпеки України”: захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, а також попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки.
Враховуючи специфіку розвитку Запорізького краю та його потенціал, свою діяльність акцентуємо на протидії економічній злочинності: захисті інтересів держави у паливно-енергетичному, оборонно-промисловому, агропромисловому та транспортному комплексах, фінансово-економічній сфері. Велика увага приділяється питанням забезпечення екологічної безпеки, зовнішньоекономічної діяльності, а також функціонуванню низки актуальних для регіону галузей промисловості (насамперед, машинобудівної, гірничо-металургійної та ін.).
За результатами вжитих протягом року заходів Управлінням викрито ряд злочинів у бюджетній системі, у сфері земельних правовідносин, припинено обіг спеціальних технічних засобів, спроби вчинення контрабандних махінацій, у тому числі контрабанди наркотичних засобів.
– Служба безпеки України – це насамперед служба контррозвідувальна. Колись функція протидії іноземним спецслужбам була головною в діяльності органів державної безпеки. Чи загрожує діяльність іноземних спецслужб національним інтересам України сьогодні? Наскільки небезпечною є така діяльність для нашої області, та які здобутки в цій сфері у запорізьких контррозвідників?
– Протидія іноземним спецслужбам і надалі залишається пріоритетною лінією роботи для СБ України. Давайте не забувати, що Україна є великою й потужною державою в центрі Європи. Тож й інтерес до неї з боку спецслужб окремих держав відповідний. Вони виконують замовлення урядових і ділових кіл своїх країн зі збору та аналізу інформації, що характеризує політичну та економічну ситуацію, науково-технічний та оборонний потенціал нашої держави. Згодом використовують її в своїх інтересах. Іноді на шкоду нашій країні. Так було завжди.
Ніколи не знімалося й питання про присутність іноземних розвідок у нашій області. Вони діють, але й ми діємо також. Думаю, що якихось сенсаційних повідомлень стосовно результатів цієї діяльності ви від мене не очікуєте, розуміючи, що тема ця доволі специфічна. Однак зазначу, що в багажі здобутків Управління є виявлення й припинення діяльності деяких іноземних спецслужб та фактів державної зради.
Досить напружено працюємо ми і у сфері інформаційної безпеки. Скажу, що за рік, що минув, нами виявлено та припинено 17 фактів незаконного ввезення та обігу спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
– Одна з функцій Служби безпеки – захист економічних інтересів держави. Як зараз: нові реалії принесли нові завдання?
– Функція захисту економіки і сьогодні, незважаючи на реформування СБУ на цьому напрямі, все одно залишається однією з найважливіших у нашій діяльності.
Значна увага приділяється запобіганню завданню економічних збитків державі. Десятки мільйонів гривень, які завдяки зусиллям оперативників Управління не поповнили кишені кримінальних ділків, красномовно кажуть за себе. Набрали законної сили 10 вироків судів різних рівнів, за рішеннями яких у прибуток держави конфісковано нерухоме майно на суму понад 14 млн. грн. та відшкодовано збитки в сумі більше 1 млн. грн., завдані Аграрному фонду України.
Контролюючими органами за нашими матеріалами до бюджету стягнуто понад 5 млн. грн. Вжитими Управлінням заходами до державного сектора економіки повернуто фінансово-матеріальні цінності на загальну суму 8 млн. 600 тис. грн.
У рамках контролю за зовнішньоекономічною діяльністю підприємств регіону повернуто із-за кордону валюту на суму, еквівалентну майже 44 млн. грн.
– Це дуже великі суми, значні гроші. Можете навести кілька конкретних прикладів?
– Певна річ. Ми, наприклад, викрили розтрату близько  2 млн. грн. державних коштів, виділених на будівництво мостового переходу через р. Дніпро. Нами було виявлено, що у 2010 році генеральним підрядником, який вів будівництво автотранспортної магістралі через р. Дніпро в м. Запоріжжя (наразі його змінено), укладався договір підряду з комерційною структурою на виконання окремих видів будівництва, зокрема, спеціалізованих підводних робіт. Відповідно до умов договору, вона повинна була виконати гідротехнічні роботи на опорах мосту через р. Дніпро. Водночас, зазначене підприємство за підробленими документами перерахувало державні кошти в сумі понад 1,6 млн. грн. на рахунки комерційних структур.
Як було доведено в ході досудового слідства, майже всі ці фірми, представлені однією особою – директором, не мали в штаті інших працівників, були зареєстровані після укладення договорів, не мали відповідних дозвільних документів або ліцензій, а також, що надто важливе, необхідних фахівців та спеціального обладнання для виконання такого специфічного виду робіт.
Таким чином, державні гроші в сумі майже 2 млн. гривень не були використані на будівництво стратегічно важливого для мешканців м. Запоріжжя об’єкта, а безпідставно розтрачені в інтересах третіх осіб. Слідство ще триває.
Значним здобутком Управління, за який не соромно звітувати перед суспільством, є розкриття ряду гучних та багатоепізодних злочинів у сфері аграрно-промислового комплексу.
Так, було розкрито злочин та завершено слідство відносно депутата однієї з міських рад – керівника найпотужнішої хлібної бази в Запорізькому регіоні та його заступника, які протягом тривалого часу ухилялися від відповідальності за розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах.
Під час розслідування Управлінням було встановлено, що вказаними посадовими особами зазначеного державного підприємства було організовано та оформлено на близьких родичів ряд комерційних структур, на які згодом, нібито з метою придбання сільськогосподарського обладнання, були перераховані грошові кошти на суму 1,6 млн. грн. Проте зазначене обладнання будь-хто поставляти навіть не планував, а отримані гроші були переведені в готівку та привласнені.
Крім того, протягом 2009–2010 років цими ж особами було розроблено злочинну схему розкрадання зерна різних культур. За планом, злочинці, шляхом підробки, здійснювали оформлення неіснуючого зерна та, знаючи про фактичну кількість зерна в сховищах очолюваного ними підприємства, завезеного на зберігання іншими суб’єктами господарювання, розпродали його як власне.
Отримані таким чином заповзятливими ділками кошти на суму понад 25 млн. грн. були використані виключно в особистих інтересах (придбано кілька дорогих автомобілів преміум-класу та нерухомість, в т. ч.  за межами України та інше).
Рішенням суду цих осіб було визнано винними у скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, та призначено покарання у вигляді 7,5-8 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного  майна. Накладеними арештами на власність обвинувачених забезпечено відшкодування завданих збитків на суму близько 4,5 млн. грн. Злочинці відбувають покарання у відповідних місцях позбавлення волі.
Ще одним прикладом резонансної злочинної схеми, яку вдалося розплутати співробітникам Управління, є механізм розкрадання коштів Аграрного фонду України. Слід зазначити, що цей механізм можна визнати одним із найцинічніших.
Так, з метою викрадення державних коштів зловмисники шляхом підробки документів та встановлення за допомогою альпіністів у  зерносховищах так званих “пробок” ввели в оману керівництво Аграрного фонду України щодо обсягів поставленого та переданого на зберігання 12 тис. тонн зерна, що майже у 100 разів завищено від фактично наявного.
У ході досудового слідства було розкрито зазначений механізм та встановлено, що державні кошти Аграрного фонду на суму понад 10 млн. грн. були перераховані за фактично неіснуючий товар, тобто за “повітря”.
Більш того, Аграрний фонд протягом майже двох років справно сплачував за зберігання неіснуючого зерна, чим сприяв викраденню ще близько 1 млн. грн. державних коштів.
Вироком суду винні особи засуджені до різних видів покарання (організатор отримав 8 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна). Шляхом накладення на майно обвинувачених арештів забезпечено відшкодування до бюджету коштів на суму понад 15 млн. гривень.
Ще один злочинний механізм заволодіння бюджетними коштами, які виділялись на реконструкцію лікувального корпусу однієї із лікарень нашої області, вдалося викрити минулого року.
Ці правопорушення скоїла фірма-підрядник, з якою було укладено підрядну угоду з метою проведення будівельно-монтажних робіт з реконструкції лікувального корпусу. Комерційна структура, в свою чергу, уклала угоду на нібито проведення демонтажних робіт у лікарні з фірмою-субпідрядником та перерахувала на рахунки цієї фірми чималі бюджетні кошти в розмірі понад 1 млн. грн. Оперативники виявили, що насправді ніяких робіт на об’єкті не проводилося, а всі гроші банально вкрали. Їх з рахунків фірми-”конверту” перевели в готівку та привласнили. Наш слідчий відділ порушив кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (за фактом привласнення бюджетних коштів шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій). Ведеться слідство.
– Ще одна “болюча” тема – зловживання в банківській сфері…
– Треба зазначити, що останнім часом протиправні оборудки у фінансово-банківському секторі пов’язуються, в основному,  з різними видами шахрайства. Наприклад, кілька місяців тому ми “схопили за руку” керівництво комерційної фірми, яке заволоділо коштами запорізької філії одного з державних банків.
Встановлено, що посадовці фірми уклали кредитний договір з банком на майже 17,5 млн. грн. Надалі ж  шляхом укладання удаваних угод купівлі-продажу цінних паперів, які були випущені фіктивними фірмами, комерсанти перевели грошові кошти у розмірі 13,2 млн. гривень на рахунок підконтрольної комерційної структури та привласнили їх. Порушено кримінальну справу, слідство ще триває.
Або інший приклад привласнення кредитних коштів одного з українських банків. Між філією цього банку та однією з комерційних фірм м. Запоріжжя протягом 2006–2007 років укладалися кредитні договори під заставу нерухомості та виробничого обладнання. Та, як виявилося, ділки без погодження з банківською установою уклали договори купівлі-продажу заставного майна підприємства, розтративши при цьому кошти, які повинні бути повернуті банківській установі в якості погашення кредитної заборгованості загальною сумою 3,5 млн. грн.
Злочинний механізм виглядав так: керівництво фірми провело процедуру банкрутства, відчуживши при цьому заставне майно приватній особі, яка, в свою чергу, оформила договори дарування зазначеного майна на користь фіктивних комерційних структур. За матеріалами СБУ рішенням Вищого спеціалізованого суду України вищевказані договори купівлі-продажу майна визнано недійсними.
Днями слідчим відділом Управління за вказаними фактами розпочато досудове розслідування кримінального правопорушення за ознаками ч. 5 ст. 191 КК України, яке внесено до ЄРДР.
– “Хвороба” нації, “іржа” суспільства –
як тільки не називають корупцію журналісти…
– Служба безпеки України називає це злочином.
– Чи є якась специфіка у боротьбі з цими злочинами, пов’язана з особливостями нашого регіону?
– Так, адже Запорізька область має високий рівень промислового потенціалу – входить до першої п’ятірки найбільш промислово розвинених регіонів України. Тому злочинна діяльність корупціонерів спрямована на протиправне заволодіння продукцією, матеріальними цінностями та фінансовими ресурсами підприємств базових галузей економіки, розкрадання державних коштів, у т.ч. шляхом незаконного відшкодування ПДВ та незаконних оборудок з коштами державних банківських установ, використання сфери зовнішньоекономічної діяльності для здійснення контрабанди, а також проведення операцій з легалізації “брудних” коштів. Ми це знаємо і знаємо, де “шукати” корупціонерів.
Скажу, що у минулому році та з початку нинішнього за результатами судового розгляду адміністративних протоколів, складених співробітниками СБУ на підставі Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”, до адміністративної відповідальності притягнено 30 посадовців державних органів та установ. За результатами їх судового розгляду 22 посадових осіб вже притягнуто до адмінвідповідальності, а окремих із них  звільнено з займаних посад.
За нашими матеріалами Апеляційним судом області до 3 років реального позбавлення волі з позбавленням права займати певні посади, конфіскацією майна та позбавленням спеціального звання засуджено начальника сектора одного з міськвідділів міліції в Запорізькій області, винесено судові вироки стосовно заступника начальника управління ГУ МНСУ в Запорізькій області та співробітника ДПС у Запорізькій області.
На 5 років обмеження волі за нашими матеріалами засуджено одного з керівників Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області, якого влітку 2010 року в службовому кабінеті при одержанні чергової “винагороди” затримали співробітники СБУ.
Оперативники встановили, що, зловживаючи службовим становищем, чиновник систематично вимагав та отримував хабарі з суб’єктів підприємництва, що займаються рибним промислом. Зловмисник організував злочинний “бізнес”: отримував гроші за відсутність перевірок та непритягнення до відповідальності за перевищення встановлених норм вилову риби, здійснення вилову у заборонених місцях тощо. При цьому посадовець, погрожуючи підлеглим звільненням, забороняв їм здійснювати перевірки, пов’язані з незаконним рибним промислом.
За матеріалами СБУ прокуратурою Запорізької області стосовно хабарника порушено кримінальну справу за ознаками ч. 2 ст. 368 КК України. Суд першої інстанції 2011 року засудив злочинника до умовного строку позбавлення волі. Правоохоронці з таким вироком не погодилися, прокуратура подала апеляцію.
Місяць тому апеляційний суд Запорізької області, розглянувши апеляцію прокурора, відмінив умовний вирок щодо хабарника, визнавши його несправедливим, і призначив йому покарання у вигляді реального позбавлення волі строком на 5 років.
Вироком закінчилося й хабарництво головного ревізора-інспектора одного з відділень Мелітопольської об’єднаної податкової інспекції. Його також було затримано в службовому кабінеті на “гарячому” – під час отримання готівки у розмірі 1200 доларів та 400 гривень.
Цей держслужбовець, під приводом проведення в сільському магазині одного з районів області податкової перевірки на предмет дотримання касової дисципліни і виявлення порушень законодавства України у сфері торгівлі, вимагав у його власниці, приватного підприємця Б., грошову винагороду у розмірі 10 тисяч гривень. Інспектор пообіцяв жінці, що за цю суму вона не буде притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства у майбутньому, на що остання вимушена була погодитись.
Прокуратурою Запорізької області було порушено кримінальну справу за ч. 3 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з корисливих мотивів використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, вчинене працівником правоохоронного органу) та ч. 2 ст. 190 КК України (заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене за попередньою змовою групою осіб). Вироком Якимівського районного суду Запорізької області податкового інспектора визнано винним та призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі  з позбавленням права обіймати посади в органах виконавчої влади протягом 3 років, з випробувальним строком 3 роки.
Триває досудове розслідування в рамках досудового розслідування за кримінальним провадженням й по справі щодо начальника управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації – за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Сума його хабара, на якому його затримали в результаті спільної операції Управління Служби безпеки України в Запорізькій області та Запорізької обласної прокуратури – 50 тис. грн. Держслужбовець вимагав від керівника комерційної структури винагороду за виділення бюджетних коштів на оплату виконаних робіт з реконструкції районної лікарні в Запорізької області. Заяву комерсанта 16 січня відділ прокуратури області з розслідування корупційних кримінальних злочинів зареєстрував в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Досудове розслідування веде Запорізька обласна прокуратура.
– Не менш серйозною загрозою країні, ніж корупція, є, на нашу думку, наркобізнес. Наркоманія набирає оберти, з кожним роком омолоджуючись, швидко перетворюючись в одну з болючіших ран нашого суспільства…
– З розумінням того, які жахливі наслідки для української нації, її генофонду несе поширення наркоманії, ми ставимо перед собою завдання суттєво посилити боротьбу з наркобізнесом. Щоб врятувати націю, проти злочинців повинні піднятися всі. Адже кількість правопорушень у цій сфері збільшується.
Ми, зі свого боку, постійно виявляємо та гасимо наркотичні вогнища. Так, у результаті ефективної реалізації оперативних матеріалів влітку минулого року припинено діяльність організованого злочинного угрупування, яке займалося виготовленням, транспортуванням та збутом психотропних речовин.
Співробітники СБУ розробили операцію із захоплення злочинців “на гарячому” – було проведено 14 “оперативних закупівель” наркотичного засобу.
У результаті операції ліквідовано нарколабораторію в м. Бердянську, затримано 5 осіб, причетних до діяльності вказаного угрупування, з незаконного обігу вилучено велику кількість макової соломки та ацетильованого опію.
Судом стосовно учасників угрупування винесено обвинувачувальні вироки, в тому числі організатору ОЗУ – 4 роки 6 місяців.
Наведу ще один приклад. У результаті оперативно-пошукових заходів співробітниками спецпідрозділу Управління СБУ в Запорізькій області поблизу одного з селищ Оріхівського району Запорізької області було виявлено незаконні посіви конопель з ознаками культивування на площі близько 1,5 га. Зловмисники приховали посіви конопель (більше 14 тисяч кущів) вздовж лісопосадки поблизу ставка. Вказана територія цілодобово охоронялася двома сторожами, які постійно перебували у безпосередній близькості від вказаних посівів коноплі.
Під час операції з незаконного обігу вилучено (згідно з висновком експертизи НДЕКЦ при ГУ МВС в Запорізькій області) більше 622 кг наркосировини орієнтовною вартістю за цінами чорного ринку близько 1 млн. доларів США. За рішенням суду це зілля спалено співробітниками СБУ на території сміттєпереробного заводу.
Останнім часом на Запоріжжі активізувалися спроби використання злочинними угрупованнями та окремими особами потягів міждержавного сполучення для контрабандного переміщення наркотичних засобів та психотропних речовин за кордон.
Так, нами затримано 30-річного наркокур’єра, мешканця м. Запоріжжя, який контрабандно намагався провезти у потязі сполученням “Сімферополь-Москва” марихуану та психотропну речовину – апрофен. Встановлено, що наркоділок довго готувався до злочину: вдома власноруч виготовив наркотичний засіб – канабіс, розфасував по пакетах та заховав серед особистих речей. Слідчим відділом УСБУ стосовно наркокур`єра порушено кримінальну справу за ознаками ч. 1 ст. 15, ч. 2 ст. 305 КК України. Жовтневим районним судом м. Запоріжжя зловмиснику обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
І зовсім свіжий приклад. З кінця січня п.р. УСБУ в рамках відкритого кримінального провадження за ч. 3 ст. 305 КК України документується злочинна діяльність міжрегіонального ОЗУ з міжнародними зв’язками, причетного до контрабанди в Україну та збуту на її території значних обсягів психотропних речовин та їх аналогів з однієї із східних країн з використанням поштового каналу. Діяльності групи притаманні підвищений рівень конспірації та використання найсучасніших засобів зв’язку і комунікацій. Але ми налаштовані рішуче, слідство триває, про результати обов’язково проінформуємо громадськість.
– Чи можна сьогодні говорити, що наш державний суверенітет та конституційний лад надійно захищені? СБУ може гарантувати суспільству безпеку від тероризму?
– Будь-яка країна потребує захисту від посягань на державний суверенітет, територіальну цілісність і констутиційний лад. Особливо в той час, коли одним з небезпечних явищ сучасності став тероризм. Україна не залишається осторонь від цих проблем. СБУ робить усе, щоб боронити країну і щоб менш було в ній терористичних проявів, але останні факти говорять самі за себе. Деформація моральних орієнтирів, поглиблення суперечностей у суспільстві нерідко призводить до конфліктних ситуацій, які дехто намагається вирішити за допомогою сили, шляхом насильства.
І в цьому контексті хочеться привернути увагу на так званих анонімних терористів. Так ми їх називаємо не для красного слівця, а тому, що згідно із законодавством їхні дії розцінюються як спроба терористичного акту. Як показує практика, аноніми часто вдаються до шантажу та погроз. Кожну таку писанину розглядаємо як ймовірність переходу від слів до здійснення обіцяного. Та вражає легковажність подібних вчинків!
Ось, наприклад, ситуація. 10 червня 2012 р. на номер “102” чергової служби Запорізького МВ ГУМВСУ в Запорізькій області зателефонувала жінка, яка не назвала себе та повідомила, що готується теракт у літаку рейсу “Київ-Донецьк”. Після чого жінка припинила зв’язок (як було встановлено пізніше, мобільний телефон, з якого вона телефонувала до міліції, викинула).
Враховуючи, що в повідомленні мова йшла про можливий терористичний прояв, захоплення заручників, до його термінової перевірки були залучені оперативні сили і засоби СБУ, МВС, МНС відразу в декількох областях України, адже в цей час в Україні проходила фінальна частина чемпіонату Європи з футболу – Євро-2012. Саме 10 червня на “Донбас-Арені” у Донецьку відбувався матч між національними збірними командами Франції і Англії!
Проведений складний комплекс розшукових заходів дозволив співробітникам Управління СБУ в Запорізькій області отримати необхідні дані для встановлення “аноніма”. Врешті-решт правоохоронці вийшли на жінку, яку шукали – мешканку м.Бердянська. Зібрані і пред’явлені докази змусили її признатися, що до міліції телефонувала саме вона, а повідомлення про терориста вигадала для того, що б не допустити… прибуття на даному літаку до Донецька особи, з якою існував бізнес-конфлікт. Чи думала людина про можливі наслідки такої своєї витівки? Вважаю, що ні.
З тероризмом тісно пов’язана ще одна проблема – зброя як засіб здійснення терористичної акції. Ми постійно тримаємо це питання в полі зору. Відзначу, що за минулий рік безпосередньо співробітниками Управління, а також органами міліції за нашими матеріалами вилучено понад 1,5 тис. одиниць боєприпасів.
– На дворі XXI століття – вік стрімкого технологічного прогресу. Чи позначилось це на специфіці діяльності СБУ, чи внесло певні корективи в ті завдання, які стоять сьогодні перед вашими співробітниками?
– Важливо розуміти, що світ не стоїть на місці. Особливо в галузі безпеки він змінюється настільки динамічно, що потенційні ще вчора загрози сьогодні стають реальними і досить відчутними. Серед нових завдань, які стоять сьогодні перед нашими співробітниками, є протидія проявам комп’ютерної злочинності та комп’ютерному тероризму.
За оцінками міжнародних експертів, прибутки комп’ютерних злочинців у світі посідають третє місце після доходів наркоділків та нелегальних постачальників зброї. За силою впливу ця загроза може бути порівняна з реальними військовими діями. Особливо, якщо вона стосується руйнування інформаційних систем стратегічно важливих для економіки та безпеки держави підприємств, транспорту, житлово-комунальної сфери, на яких управління технологічними процесами забезпечують автоматизовані комп’ютерні мережі. Несанкціоноване втручання в такі системи може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру, блокування систем життєзабезпечення.
Кілька місяців тому Жовтневий суд м. Запоріжжя виніс обвинувальний вирок за кримінальною справою, порушеною за матеріалами СБУ щодо мешканця Запоріжжя, який з метою особистого збагачення організував та використовував незаконну хакерську схему.
Кримінальна справа була порушена нашим слідчим відділом за ознаками злочину, передбаченого ст. 361 КК України. Оперативники встановили, що в період з лютого по квітень 2012 року студент 3 курсу одного з навчальних закладів міста спрямовував отриманий з глобальної мережі Інтернет міжнародний телефонний трафік у телекомунікаційну мережу одного з вітчизняних операторів мобільного зв’язку. За допомогою спеціального програмно-апаратного комплексу він трансформував та підмінював оригінальні номери міжнародних телефонних викликів, що надходили на телефонні номери мережі мобільного оператора. В результаті спотворювався процес обробки інформації щодо міжнародного телефонного трафіку, порушувався встановлений порядок його маршрутизації, а бюджет  недоотримував значні суми коштів.
Під час проведення обшуку в приватному будинку, де мешкав правопорушник, було виявлено комплект обладнання зі спеціальними комп’ютерними програмами, за допомогою якого, згідно з висновком фахівців, і здійснювалося несанкціоноване втручання в роботу мереж електрозв’язку із заміною номерів абонентських терміналів. Суд визнав правопорушника винним та призначив покарання у вигляді позбавлення волі на строк 2 роки з виправним строком 1 рік. Наразі серйозне занепокоєння викликає діяльність зловмисників, які з використанням сучасних інформаційних технологій незаконно втручаються в роботу банківських установ, у т.ч. державних, з метою заволодіння коштами клієнтів. Сподіваюсь, що напрацювання оперативників дозволить нам і з цього приводу у п.р. звітувати перед запорізькою громадою.
– Кожна держава, яка дбає про своє майбутнє, насамперед захищає національні таємниці. Про це свідчить багатовіковий історичний досвід…
– Захист секретної інформації, витік якої створює загрозу національній безпеці України, – одне з головних завдань СБ України. Відповідно до вимог Закону України “Про державну таємницю”  Управління СБ України в Запорізької області сьогодні здійснює обов’язковий контроль стану охорони державної таємниці в усіх державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та здійснює у встановленому порядку перевірку громадян у зв’язку з допуском їх до державної таємниці.
При цьому головний принцип, яким ми керуємося – виконання конституційних вимог щодо забезпечення національної безпеки держави та дотримання прав і свобод громадян. Відповідно до статті 20 Закону України “Про державну таємницю”  органи державної влади, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, які працюють із секретною інформацією, повинні мати спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею. Цей дозвіл надається Управлінням СБ України в Запорізькій області за результатами проведення фахівцями спеціальної експертизи щодо наявності необхідних умов, передбачених зазначеним Законом. У минулому та з початку нинішнього року Управлінням надано та подовжено термін дії понад 100 таких дозволів суб’єктам режимної діяльності.
Ми приділяємо важливу увагу офіційному контролю стану охорони державної таємниці, а також обігу службової інформації в усіх державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, котрі працюють з такою інформацією, усуненню можливих порушень вимог законодавства, що створюють передумови до витоку секретної та службової інформації.
– Сергію Олександровичу, у вас за плечима – багаторічний досвід служби в органах безпеки. Розкажіть, будь ласка, як стають керівниками органу української спецслужби?
– Народився я у м. Вознесенську Миколаївської області. У 1981 році закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. Адмірала Макарова. У Службі безпеки України – з перших днів її створення, працював заступником начальника відділу по Чорнобильській АЕС УСБУ у м. Києві і Київській області, керівником підрозділу економічної безпеки, а потім спецпідрозділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю цього ж регіонального органу, заступником та першим заступником начальника УСБУ в Одеській області. З червня 2010 року – перший заступник начальника Управління СБ України в Запорізькій області. 29 травня 2012 року Указом Президента України мене призначено начальником УСБУ в Запорізькій області.
Користуючись нагодою, вітаю всіх співробітників та ветеранів органів безпеки, членів їх сімей з двадцять першою річницею СБ України! Хай це свято стане для вас зарядом сил, впевненості й рішучості. Міцного вам здоров’я, сімейного тепла, миру, щастя і благополуччя!
Хочу подякувати також мешканцям Запорізького краю за допомогу, яку ми відчували і постійно відчуваємо з їхнього боку, за принципову громадянську позицію, небажання миритися з негативними явищами, котрих ще, на жаль, чимало в нашому суспільстві. У здобутках Управління, окремі з яких згадані тут, є, без сумніву, їх вагома частка.
Виконанню Управлінням покладених на органи безпеки завдань сприяє повсякденна підтримка і допомога з боку Запорізької обласної державної адміністрації, органів місцевої влади та управління, а також належний рівень взаємодії з усіма правоохоронними та контролюючими органами регіону. Впевнений, що спільними зусиллями ми вирішимо всі проблеми, які стоять на шляху утвердження української державності, та забезпечимо спокій, злагоду і мир в нашому прекрасному Запорізькому краї.