Ось і закінчився для більшості запорізьких дачників зимовий відпочинок

Знову потрібно їхати за місто в «другий дім», щоб вклонитися матінці-землі. Та й проліски вже пробиваються з-під криги.Пiдснiжники

Дізнаймося, як перезимував сад

Перший березневий візит починають, звичайно, з уважного огляду саду: як перезимували дерева і чагарники. Для контролю зріжте кілька гілочок і потримайте їх 2 доби в холоді (на балконі). Потім опустіть в місткість з водою і поставте в теплому приміщенні.

Постежте за розпусканням бруньок. Якщо ви розріжете їх вздовж і помітите світло-зелену тканину, значить, все нормально. Зріз старої гілки підкаже вам ступінь підмерзання деревини: чим темніше, тим сильніше постраждало дерево.

Березнева обрізка дерев

Візьміть секатори, ножі, ножівки, запасіться садовим варом і починайте обрізати дерева, коли встановиться температура не нижче 5 градусів тепла. Зрізи покривайте тонким рівномірним шаром вару. Не залишайте пеньків. Не робіть великих ран на одному рівні. Великі гілки випилюйте по частинах.

Рани на стовбурі і скелетних гілках (пошкодження від морозу, ураження чорним раком і інше) зачистити ножем до здорової тканини, дезінфікувати розчином мідного купоросу (30 г на 1 л води), замазати садовим варом.

При сильному підмерзанні не поспішайте з обрізанням, дочекайтеся повного розпускання бруньок і початку росту пагонів. Іноді цю роботу переносять на початок літа майбутнього року.

Систематично обрізайте молоді, сильні дерева: знижте крону, прорідьте її, видаліть повисле гілля.Обрiзка_дерев

Лікування кори дерев

Якщо кора молодих дерев (до 5 років) постраждала від гризунів, підлікуйте її. Великі рани замажте садовим варом, не зачищаючи краю. Пізніше, в квітні, ви зможете визначити, чи зберігся камбій (зеленуватий прошарок між корою і деревиною), зробивши невеличкий Т-подібний надріз на ушкодженому місці. Якщо частина кори легко відстає від деревини, то все в порядку, рана заросте. Обв’яжіть її зверху плівкою, але стежте, щоб вона не врізалася в кору.

Великі рани із загиблим камбієм або кругові рани дуже небезпечні для дерева. Врятувати його можна тільки щепленням містком, коли почнеться активний рух соку. Але в березні наріжте здорових однорічних гілок зимостійких сортів і зберігайте їх у холоді до щеплення.

Обробка саду від шкідників

Наприкінці місяця, при середньодобовій температурі не нижче +5 градусів, можна провести ранньовесняне обприскування дерев, ягідних кущів препаратом N30 (відповідно 500 і 200 г на 10 л води) для знищення зимуючих стадій шкідників.

Цей препарат застосовується раз на 2-3 роки. В інтервалах можна обприскувати рослини залізним купоросом (500 г) або сечовиною (500 г).

При підмерзанні дерев кора сильно уражається цитоспорозом: всихають тонкі гілки, утворюються рани або червоно-коричневі вм’ятини на штамбах. Кора розмочалюється, на ній з’являються чорні горбки (зі спорами всередині). При настанні тепла спори розлітаються і заражають інші ослаблені дерева.

Рани зачистіть, продезінфікуйте, замажте садовим варом або сумішшю глини з коров’яком (1:1) і забинтуйте м’якою тканиною.

Розмножуємо чагарники

Можна зрізати живці смородини, помістити їх у посудину з водою і, коли утворяться корінці, посадити їх в місткість із родючим ґрунтом. Коли земля в саду прогріється, пересадити їх на постійне місце.

Наприкінці березня, до набухання бруньок на смородині та аґрусі, згребіть і знищіть опале листя під ними, як і сухі та пошкоджені хворобами і шкідниками гілки та пагони. Видаліть роздуті бруньки на смородині, заселені кліщами. Якщо таких багато – зрізайте гілки повністю.

До початку відростання листя суниці після танення снігу очистіть плантацію від сухого листя та інших рослинних залишків, спаліть їх. Для знищення грибної інфекції (борошнистої роси, сірої гнилі та іншого) в теплу погоду (не нижче +5 градусів) обприскати ділянку препаратом N30 (200 г на 10 л води) або бордоською сумішшю (300 г мідного купоросу + 400 г негашеного вапна на 10 л води).

Тепер йдемо на город

Якщо у вас там є скляні теплиці, при плюсових температурах їх можна продезінфікувати 10% розчином каустичної соди. Також вже накривайте плівкою грядки з дугами, на яких збираєтеся посіяти ранні овочі: салат, шпинат, редис, пекінську капусту, моркву, кріп і таке інше.

Накрити можна і грядки з багаторічною цибулею, спаржею, ревенем, щоб ґрунт швидше прогрівся, і овочі дали більш ранній врожай перших вітамінів.

Зробіть парничок для розсади

Багато дачників у березні влаштовують парники на сонячному обігріві для вирощування розсади, щоб менше возитися з нею на підвіконнях міських квартир. На сонячному місці робимо дерев’яний короб, у якого північна стінка на 15 см вище південної, верх накриваємо склом або затягуємо плівкою. Нахил потрібен для кращого сонячного обігріву парничка і для стоку води.

Основна робота йде на підвіконні

І все ж в березні основні городні роботи ще зосереджені на підвіконні. Від того, якою буде ваша розсада до моменту її висадки у відкритий ґрунт, залежить подальша врожайність. Для цього використовують дернову землю або різні магазинні суміші, спеціально збиті дерев’яні ящики чи пластикові контейнери, або касетні блоки.Розсада_на_пiдвiконнi

Чим більше розсади заплановано виростити, і чим менше в квартирі добре освітлених підвіконь, тим компактніше доведеться її розміщувати. Пізніше частину розсади (наприклад, капусту) можна перевезти на дачу в теплицю.

Підготовка до посіву

Якщо збираємося вирощувати овочі у відкритих грядках, баклажани, перець на розсаду сіємо в середині, а томати – в кінці березня. Для неопалюваних теплиць починаємо роботу на 2 тижні раніше.

Всю тару, яка використовувалася минулого року, миємо з милом. Дерев’яні ящики, керамічні горщики можна і обдати окропом, а потім просушити. На дно розсадних місткостей насипаємо дренажний шар (1-2 см). У розсадних ящиках це може бути просто шар піску, а в стаканчиках – керамзит, черепки горщиків, шматочки вугілля. Потім насипаємо ґрунтову суміш. Щоб вона краще (без порожнеч) вляглася, струшуємо місткості, а потім ущільнюємо ґрунт по стінках і кутах місткостей руками.

Після ущільнення і поливу поверхня ґрунту повинна бути на 1,5 см нижче краю тари. Встановлюємо розсадні місткості поблизу батарей опалення або на сонячне підвіконня, щоб посіяти насіння в теплий ґрунт.

Починаємо сіяти

Глибина загортання насіння залежить від його розміру. Чим крупніше насіння, тим глибше його закладають, і навпаки. Наприклад, насіння перцю загортають на 1,5, а томатів і баклажанів – на 1 см. Сіють насіння у вологий ґрунт, після посіву поверхню ґрунту злегка ущільнюють, накривають плівкою, до появи сходів тримають у теплому місці: 23-25 градусів – для томатів, 26-28 – для перцю та баклажанів.

Тільки-но з’являться петельки перших сходів, розсадні місткості переносять у світле місце, щоб сходи не витягнулися, і на 4-7 днів знижують температуру до 12-15 градусів для томатів і до 18 градусів – для перців і баклажанів.

А далі йде кропіткий процес догляду за рослинами з їхнього вирощування, пересадки в ґрунт, боротьби зі шкідниками, посухою і т.д. Тож, наснаги вам, запорізькі дачники!

Читайте також: Комунальники наводять лад на вулицях Запоріжжя після зими