На території острова Хортиця зареєстровано 218 видів птахів, які протягом останніх 20 років зустрічалися хоча б один раз

На Хортиці є багато рідкісних видів, які прилітають сюди періодично. Про розмаїття птаства розповів науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Сергій Козодавов.

За словами експерта, востаннє перепис птахів робили у 2016 році, тоді нарахували 207 видів. За 5 років до цієї кількості додалося ще 11 видів, яких раніше не спостерігалося.
Науковець зазначає, на території заповідника можна зустріти 107 видів гніздової орнітофауни. А також 53 види прольотних птахів та 60 зимівних.

– Слід розуміти, що під зимівними ми маємо на увазі як тих, які прилітають тільки взимку, так і осілі види, які в нас мешкають постійно та нікуди не іммігрують. Також частина мігруючих до нас водно-болотних птахів теж періодично залишається на зимівлю, – зауважив Сергій Козодавов.

син_га

Запорізький орнітолог зазначив, що зміни в орнітофауні пов’язані з певними природними циклами. Наприклад, хижі птахи дуже тісно пов’язані з кількістю гризунів: якщо гризунів мало, кормова база недостатня, і хижі птахи мають менше потомства або можуть взагалі не розмножуватися в певні роки.

sovaНижній б’єф Дніпровської ГЕС є найціннішою територією для зимівлі водно-болотних та хижих птахів в межах Дніпровського екологічного коридору на території Запорізької області. Тут навіть у найсуворіші зими залишається незамерзна ділянка русла Дніпра площею близько 500 га, яка багата на корм за рахунок риби, водоростями та водними молюсками. На зазначеній акваторії розташований архіпелаг з понад 10 малих островів, що слугують місцем ночівлі та перепочинку для зимувальних бакланів, мартинів, інших водоплавних та хижих птахів. Також в межах акваторії розташований острів Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, що підтримує понад 60 осілих та зимівних видів птахів.

– За результатами середньозимових обліків водно-болотних птахів, що проводяться впродовж останніх 10 років, встановлено, що на зазначеній території постійно зимує крех великий у кількості 500-11000 особин, крижень – 300-900 особин, баклан великий – 350-1000 особин, мартин жовтоногий – 500-2500 особин, мартин сивий – 300-3000 особин, мартин звичайний – 200-2200 особин. Також тут зустрічаються під час зимівлі такі рідкісні види, як: баклан малий, казарка червоновола, крех середній, гоголь, турпан, орлан-білохвіст, сапсан. Протягом останніх 5 років тут були зареєстровані нові для фауни Запоріжжя види водоплавних птахів – морянка, пірникоза мала, синьга, мандаринка, – повідомив Сергій Козодавов.

lunНауковий співробітник розповідає, на острові багато раритетних видів, занесених у червоні списки. Ці види підлягають ретельній охороні та плануванню їхньої чисельності.
На Хортиці живуть 8 видів птахів, які занесені в міжнародний червоний список охорони природи, 16 видів – європейський червоний список, 100 видів, що потрапляють під дію Бернської конвенції про охорону мігруючих видів, 32 види занесені до Червоної книги України та 138 видів підлягають особливій охороні згідно з Бернською конвенцією.
Сергій Козодавов зазначив, що серед основних факторів, які загрожують зникненням певних видів, є зміна екосистеми. Сюди можна віднести заростання заплавної частини.

– У нас втрачаються вологі луки, відкриті острови заростають чагарниками або інвазивними видами, наприклад, аморфою, які докорінно змінюють ландшафт. Та втрата ландшафтів, які придатні для розмноження, призводить до втрати видів на гніздування, – наголосив науковець.

dyatelЩе одним загрозливим фактором Сергій Козодавов вважає велику кількість відвідувачів та невелику площу:

– На жаль, немає місць, які були б вільні від людей. Особливо це стосується користувачів плавзасобів. Через відсутність покарань люди ігнорують режим на території заповідника, – сказав він.

Наразі задля захисту орнітофауни проводяться патрулювання території Національного заповідника «Хортиця», застосовуються сучасні технології (квадрокоптер для огляду, оцінки обстановки та виявлення порушників). Також щороку здійснюються моніторинги птахів, проведення обліків, порівняння цих даних із попередніми роками.

Різноманіття птахів на Хортиці просто вражаюче для такої невеличкої території, розташованої в центрі міста Запоріжжя з великим антропогенним навантаженням.

Читайте також: Чим запоріжцям зайняти дітей на канікулах.