Кожна дитина – це квітка, яка повинна зростати в любові

Проте бувають випадки, коли малечі і старшим дітям потрібна стороння допомога у вирішенні проблемних питань стосовно морального і фізичного здоров’я. В такі моменти і приходить на допомогу Служба у справах дітей Запорізької міської ради. Вона здійснює забезпечення прав, свобод і законних інте­ресів дітей, запобігає бездоглядності та вчиненню правопорушень. І звичайно, створює умови для реалізації права кожної дитини на виховання у сім’ї.2

Служба – НА СТОРОЖІ інтересів дітей

Служба (управління) у справах дітей Запорізької міської ради була створена понад 10 років тому. Її співробітники регулярно проводять рейди, перевіряючи, в яких умовах проживають діти у, так званих, «складних сім’ях», щоб мінімізувати ризик виникнення небезпечних для дітей ситуацій. Так протягом минулого року співробітники провели 3185 обстежень сімей та 965 рейдів. В ході перевірок з проблемних сімей вилучено 124 дитини, яким батьки не приділяли належної уваги, а то і взагалі не виконували своїх прямих батьківських обов’язків.

– Один з головних напрямків роботи служби у справах дітей – організація і проведення комісій з питань захисту прав дитини. Незважаючи на карантин, комісії продовжують працювати. Протягом року за позовом органу опіки за участю служби у справах дітей, 132 людини позбавлені батьківських прав щодо 168 дітей, – розповіла «ЗС» начальник служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради Наталія Сиворакша.SHER6028

Всього на обліку Служби перебуває 1695 дітей, а саме: 1081 дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування. Найчастіше це діти, яких виховувала одинока мама. І після її смерті діти, відповідно, отримують статус дитини-сироти. Також на обліку – 614 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.

Зазначимо, що у Запоріжжі функціонують всі 4 форми сімейного виховання. Пріоритетною залишається усиновлення, потім опіка, прийомні сім’ї і дитячі будинки сімейного типу. Найбільше дітей перебуває в опікунських родинах – 837. В прийомних сім’ях та ДБСТ (дитбудинках сімейного типу) виховується 130 дітей. Сьогодні в місті функціонує 14 прийомних сімей та 8 дитячих будинків сімейного типу.

Одним з вагомих здобутків минулого року стала матеріальна підтримка прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу Запоріжжя завдяки реалізації програми «Діти Запоріжжя». Вперше було надано наступні види матеріальної допомоги:

  • щомісячна адресна допомога на кожну дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, яка виховується в дитячих будинках сімейного типу – максимальна виплата 5 тис. грн (з урахуванням виховання 10 дітей в родині);
  • одноразова адресна допомога новоствореному дитячому будинку сімейного типу – 50 тис. грн;надан
  • ня одноразової адресної допомоги новоствореній прийомній сім’ї (від 2-х до 4-х дітей) – 20 тис. грн;
  • одноразова адресна допомога на кожну дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, яка виховується в прийомних сім’ях (раз на рік із розрахунку 5 тис. грн на 1 дитину);
  • одноразова адресна допомога на кожну нововлаштовану дитину до прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу – 5 тис. грн.

Крім того, в межах реалізації Програми «Діти Запоріжжя» на 2019-2021 роки» служба максимально забезпечила підтримкою дітей, які перебувають на обліку. Так, 351 дитина отримала рюкзаки та канцелярське приладдя у ході акції «Рейд Урок» до Дня знань, з них – 81 першокласник отримав шкільні портфелі разом з канцелярським приладдям. Ще 57 випускників шкіл з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали матеріальну допомогу для придбання одягу та взуття. І 91 дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування, отримала наручні годинники з нагоди отримання паспорту громадянина України із гравіюванням «Хай щастить» від Запорізької міської ради.

Співпраця з небайдужими містянами

Служба (управління) у справах дітей регулярно співпрацює з громадськістю, волонтерами, благодійними фондами та завжди відкрита до співпраці та нових партнерів. Важливо, що співробітники Служби усіма силами намагаються надати підтримку і тим сім’ям, які опинилися у складних життєвих ситуаціях. І продовжує працювати в цьому напрямку разом із небайдужими запоріжцями.

Зокрема, на початку березня цього року співробітники Служби передали багатодітній родині мультиварку. Запоріжець Олексій Олександрович недавно втратив дружину. У нього залишилося троє дітей, живе сім’я в гуртожитку.

– Звичайно, хоч чоловік і працює, йому буде нелегко. Тому ми змогли полегшити задачу з приготуванням їжі та знайти для сім’ї мультиварку. Ми дуже вдячні всім активним громадянам, які проявляють ініціативу та допомагають нашим родинам, що опинились в скрутному становищі, – розповіли співробітниці Служби.

Також допомога була надана сім’ї, в якій літня бабуся є опікуном свого 14-річного онука. Вони отримали новенький холодильник і продукти харчування від благодійного фонду «Парасолька» та активних жителів нашого міста.

А на початку минулого місяця один запоріжець, який знає про прийомні родини та дитячі будинки сімейного типу, здійснив велику мрію маленької дівчинки Марго. Він подарував їй омріяний музичний інструмент – електронне фортепіано. Тепер Марго буде радувати свою дружню родину чудовими композиціями. Мален_ка_запорiжанка_отримала_омрiяний_подарунок

Будинки сімейного типу

За результатами роботи, тільки минулого року в Запоріжжі створено 2 нових дитячих будинки сімейного типу. 7 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовано в існуючі прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Також досягненням 2020 року є заселення дитячого будинку сімейного типу родини Дмитрієвих в нове облаштоване приміщення за адресою: с. Тепличне, вул. Центральна, 7-б. Сьогодні в родині виховується 10 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, серед них 2 дитини з особливими потребами.1 SHER639202

Продовжує функціонувати та розвиватися і КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка» Запорізької міської ради». Цей комунальний заклад відчинив свої двері у лютому 2019 року. У ньому надаються соціальні послуги в умовах цілодобового перебування жителям Запоріжжя, які знаходяться у складних життєвих обставинах, а саме: матерям з дітьми, вагітним жінкам, особам з числа дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 18 до 23 років. За вимогою сьогодення, на лютневій сесії Запорізької міськради депутати погодили розширення функціоналу центру. Невдовзі він прийматиме й бездітних жінок, які стали жертвами насильства, домагань тощо.КЗ_Центр_соцiал_ноi_пiдтримки_дiтей_та_сiмей_Затишна_домiвка

Загалом центр розрахований на 39 постояльців. Для жертв насильства тут вже підготували окрему кімнату на 3 особи. У ній є необхідні меблі: ліжка, тумбочки, шафи, стіл, телевізор, кондиціонер, холодильник, проведено Інтернет тощо. Для жінок облаштовано санвузол з душовою кабінкою. У «Затишній домівці» постраждалі можуть розраховувати не тільки на прихисток, але й соціальну, психологічну та юридичну допомогу. Жінкам допомагають розв’язати питання з аліментами, спадком, оформити розлучення, стати на квартирний облік тощо. Зараховані особи укладають із закладом договір про надання соціальних послуг, отримують ліжко-місце, а мати з дитиною – кімнату, їм видається усе необхідне.

Певного розпорядку у мешканців будинку немає. Тут кожна мама вирішує сама, який режим кращий для її дитини. Але працівники центру стежать, аби мами годували дітей корисною їжею, дотримувалися режиму сну та прогулянок, а діти, які навчаються, щоб не прогулювали навчання тощо. До того ж у «Затишній Домівці» регулярно проходять заходи з нагоди різних свят, тренінги, конкурси та активний відпочинок.

Один раз на рік у Запоріжжі проводять тренінг «Школа підтримки прийомних сімей», яку організовує Служба у справах дітей. Прийомні батьки, організатори дитячих будинків сімейного типу слухають спікерів, працюють з психологом і так далі. Метою школи є зміцнення емоційного зв’язку між членами прийомної родини, обговорення та пошуки шляхів вирішення проблем, які можуть виникати у стосунках між дітьми та батьками, підвищення педагогічної компетентності батьків, профілактика емоційного вигорання.

Нове тимчасове житло для маленьких запоріжців

Незабаром у Запоріжжі створять відділення термінового влаштування дітей. Воно дозволить вирішити проблему з тимчасовим перебуванням малечі, які опинилися у складних життєвих обставинах. Для цього буде реконструйовано приміщення на пр. Інженера Преображенського, 3. За цією адресою розташовані 4 дитячі будинки сімейного типу «Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Водночас частина приміщень цієї будівлі порожня та потребує реконструкції. Разом з тим у Запоріжжі існує потреба у створенні відділення для термінового влаштування дітей. Наприклад, коли діти залишилися без батьківського піклування або зазнали насильства у сім’ї. На жаль, останнім часом такі випадки стають все частішими. У такому відділенні діти зможуть перебувати до вирішення проблемних питань або влаштування до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу тощо.

– У місті триває виконання та розвиток програми «Діти Запоріжжя». Після проведеного аналізу ситуації, що відбувається з дітьми Запоріжжя, було прийнято рішення – на сьогодні дійсно необхідне відділення для термінового влаштування дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Ситуації бувають різні: хтось не може знаходитися вдома через хворобу батьків, опікунів, є випадки домашнього насильства тощо. Для них ми зробимо таке місце, де можна спокійно перебувати до 9 місяців, поки їх не влаштують до інших форм виховання або не повернуть родичам після покращення ситуації у сім’ї і так далі, – зазначив міський голова Володимир Буряк.SHER5115 SHER5092 SHER5062

Тому, для створення цього необхідного відділення, минулого року було підготовлено проєкт реконструкції, проведено тендер та укладено договір з підрядником. Усі роботи розподілені на 3 частини. Першу чергу робіт планується завершити в середині літа цього року. Вона передбачає утеплення, ремонт покрівлі, фасаду, заміну вікон, встановлення внутрішніх перегородок, ремонт цоколю, відмостки. Другий етап включає усі внутрішні роботи. Третій – забезпечення відділення всім необхідним. Передбачається і благоустрій прилеглої території.

Відкриття нового відділення заплановано на наступний рік. З дітьми працюватимуть вихователі. Відділення буде розраховане на 30 дітей та розташовуватиметься на 2 поверхах. На першому буде передбачено невеликі спортивний та актовий зали, кабінети психолога, логопеда, харчоблок тощо.  Також тут у майбутньому можна буде облаштувати блок для дітей у віці до 2 років. На 2 поверсі – спальні кімнати дітей.

Весь проєкт реалізується за кошти бюджету міста. Перший етап вже профінансовано, на нього виділено 7 млн грн. У подальшому міською владою буде розглядатися питання про фінансування наступних етапів реконструкції. На роботи другої черги потрібно близько 15 млн грн, на третій етап передбачається ще 5 млн грн. Загалом уся реконструкція обійдеться близько 30 млн грн.

Читайте також: Скільки дітей народилось на Запоріжжі за місяць