У вівторок відбувся круглий стіл «Кошти депутатського фонду, що роблять депутати для найбільш ефективного їх розподілу», який організувало «Агентство регіональних ініціатив». У ньому прийняли участь представники всіх депутатських груп та фракцій Запорізької міської ради. Спікери ділились досвідом розподілу коштів депутатського фонду та думками, з приводу того, як ефективно розподіляти їх у майбутньому.
Круглий стіл пройшов у форматі діалогу депутатів один з одним та громадськістю. Всі народні обранці наголошували, що депутатські фонди – це гроші громади, а отже мають бути направлені на усунення проблем, які не були закладені у міському бюджет. Крім того, на думку депутата фракції «Опозиційний блок» Руслана Божко не менш важливе – вирішення непередбачених ситуацій, наприклад хвороба, що потребує великих витрат на лікування.
Крім того, депутат наголосив, що одним з важливих моментів розподілу коштів фонду є співпраця усередині фракції. Так, наприклад, «Опозиційний блок» побудував систему закріплення депутатів за окремими районами міста. У кожному є громадські приймальні, де депутати проводять прийом, вислуховуючи потреби людей, громадських об’єднань, організацій. Якщо проблема більш масштабна, депутати об’єднують зусилля для її вирішення . Так, з метою покращення охорони здоров’я у нашому місті, минулого року спільними зусиллями фракції було придбано п’ять машин швидкої допомоги.
– Депутатський фонд – дієвий інструмент для вирішення термінових проблем, – зазначив Руслан Божко. – Співпраця всередині фракції та наявність системи, яка передбачає спілкування з громадянами, дозволяє ефективно використовувати його.
Окрім витрат на медицину, значна частина коштів направлена на вирішення проблем житлово-комунального господарства. В першу чергу – це допомога бюджетним установам: дитячим садкам, школам та лікарням. Як зазначають депутати, останнім часом звертаються й ОСББ. Хоча у місті й існує окрема програма підтримки, ініціативи громадськості все ж підтримуються. Так, депутат фракції «Солідарність» Геннадій Васильчук поділився своїм досвідом співпраці.
– До мене часто звертаються центри освіти, школи, садочки. Я сам з сфери освіти й гроші виділяю по першим потребам: немає білизни, згорів кондиціонер, пральна машина. Зараз на слуху ОСББ і я працюю таким чином: частину коштів збирає об’єднання, а частину надаю я. Навіщо виділяти гроші у прірву – люди мають показати зачатки громадянського суспільства, – сказав Геннадій Васильчук.
В свою чергу, депутат фракції «Самопоміч» Олег Корольов наголосив, що відчуває себе «міні-мером» при розподілі фінансового ресурсу.
– Виникає складність обрати певний вектор діяльності. А розподіляти потроху – немає сенсу. Система має працювати ефективно, щоб люди відчували це. Важливо оцінити дієвий результат від виділення коштів на актуальні потреби, – сказав він.
Як бачимо найважливіше й найскладніше – розставити пріоритети. Зробити це допомагає системний підхід. Так депутат фракції «Нова політика» Віталій Тішечко зазначив, що його колеги по фракції для максимально якісного розподілу депутатського фонду створили паспорти округу. Туди депутати вносять власні спостереження, а також інформацію від мешканців.
– Формується документ – паспорт проблем району, де кожен депутат зазначає, що потрібно вирішувати у першу чергу, – зазначив Віталій Тішечко.- Ми чітко поставили задачу – проекти, які за рахунок депутатського фонду вирішити неможливо, вирішувати на рівні міської влади зверненнями. Портфель проблем район, що вирішуються за рахунок депутатського фонду має певні вектори: медичні заклади, школи, культура. Крім того, є ще один принцип – максимальне благо для більшої кількості людей, адже фонд обмежений.