Запорізька делегація взяла участь у роботі XVІ Українського муніципального форуму
Цей масштабний захід проводився в межах багаторічної традиції Асоціації міст України, збираючи прихильників муніципального руху для обговорення нагальних питань розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, децентралізації, відкритого врядування, підтримки економічного розвитку громад, енергоощадження та реформування ЖКГ тощо. Форум традиційно є майданчиком для дискусій та вироблення спільної позиції органів державної влади і Асоціації міст України, яка впродовж майже 30 років захищає інтереси місцевого самоврядування
На Форумі зібралися понад 500 учасників: голови громад, депутати місцевих рад, представники центральних органів державної влади, парламентарі, представники експертного середовища, закордонні партнери Асоціації міст України. У складі запорізької делегації були міський голова м. Бердянськ Валерій Баранов, сільський голова Біленьківської сільської ради Світлана Зачепило, секретарка міської ради м. Дніпрорудне Ірина Ручка, сільський голова Павлівської сільської ради Анатолій Клименко, селищний голова Кушугумської селищної ради Володимир Сосуновський, міський голова м. Молочанськ Ірина Липка, сільський голова Малобілозерської сільської ради Сергій Вовк, виконавчий директор Запорізького регіонального відділення АМУ Олексій Бєліков та інші.
В межах Форуму було проведено День місцевої демократії та відкритого врядування: від діалогу до сталого партнерства. Другий день роботи був присвячений питанням енергоефективності, який проводився за підтримки проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні».
Питання опалювального сезону
Енергоефективність є одним з надважливих питань для муніципалітетів, адже витрати на теплопостачання постійно зростають, кажуть представники місцевої влади Запорізького краю. Як відомо, правила гри на ринку природного газу України змінились докорінно. Починаючи з 20 травня цього року Кабінет Міністрів вже не регулює ціни на природний газ для теплокомуненерго. Відтепер контракти на постачання газу підприємства ТКЕ повинні укладати з газопостачальними компаніями самостійно. Таким чином міські підприємства теплокомуненерго всієї країни отримали можливість купувати блакитне паливо в інших постачальників газу.
Але через накопичені борги через несплату за тепло населенням вони фактично не можуть змінити постачальника і мають купувати газ у «Нафтогазу». До того ж згідно з новими правилами, встановленими Кабміном стосовно «ринку газу», блакитне паливо має постачатися за передплатою, а не післяплатою за спожитий газ, як раніше.
На захист жителів міст України, заради стабільної роботи теплогенеруючих підприємств встала Асоціація міст України. Було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України та Асоціацією міст України. Підписавши Меморандум, сторони домовилися, що тариф на тепло та гарячу воду для населення до кінця опалювального сезону не зростатиме, а підприємства комунальної теплоенергетики отримають природний газ в обсягах, що забезпечить стале проходження опалювального сезону.
Уряд погодився, що збитки комунальних підприємств, отримані у попередні роки від державного регулювання тарифів на тепло для населення в цьому опалювальному сезоні, будуть компенсовані до 1 жовтня 2021 року.
Але ж для завершення всіх підготовчих процедур потрібно зробити ще чимало.
До проведення Дня діалогу Асоціація міст зібрала найбільш проблемні питання громад. Пропозиції щодо їх вирішення передали відповідним органам державної влади. Перед делегатами з усіх областей України виступив Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков.
«Ми повинні вибудовувати вертикаль влади, але вона має базуватися не на підлеглості і залежності, а на партнерстві. Адже як без Верховної Ради, так і без місцевої влади неможливо впровадити зміни та подолати виклики», – наголосив Дмитро Разумков.
Залишається зазначити, що, дійсно, тільки за умови діалогу в Україні з’являться сильні муніципалітети, чого можливо досягти спільними зусиллями.
Звернення
За результатами роботи Форуму було прийнято Звернення Асоціації міст України до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.
У зверненні йдеться про те, що 410 сільських, селищних, міських голів, обговоривши стан місцевого самоврядування в Україні на Дні діалогу з владою, звернулись до органів державної влади щодо вирішення питань у сфері організаційно-правової основи місцевого самоврядування.
Зокрема, керівники місцевого самоврядування наполягають на проведенні широкого публічного обговорення змін до Конституції України, розробки Муніципального кодексу, спрямованого на вдосконалення організаційних засад, розширення та оптимізацію повноважень місцевого самоврядування.
У сфері місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів міські, селищні та сільські голови наполягають на встановленні частки зарахування до бюджетів місцевого самоврядування податку на доходи з фізичних осіб обсягом не менше 80% для належного забезпечення виконання 2 покладених на органи місцевого самоврядування повноважень, зокрема на організацію та надання соціальних послуг і компенсацію скорочення обсягів дотації на здійснення переданих з Державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я.
Не менш важливою ініціативою є забезпечення зарахування податку на доходи фізичних осіб, який нарахований та утриманий з найманих працівників як відокремлених, так і виробничих структурних, і функціональних структурних підрозділів, філій, відділень юридичних осіб (тобто незалежно від організації структури юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців), до місцевих бюджетів саме за місцем здійснення діяльності таких підрозділів, що забезпечить повноту надходження зазначеного податку до місцевих бюджетів за належністю.
Представники місцевого самоврядування наполягають на недопущенні скорочення обсягів та джерел доходів місцевих бюджетів, зокрема скорочення частки відрахування або встановлення пільг на сплату податку на доходи фізичних осіб, плати за землю тощо.
Також просять забезпечити фінансування з Державного бюджету гарантованих державою пільг, зокрема пільг на проїзд та послуги зв’язку тощо.
У гуманітарній сфері представники муніципалітетів наполягають на розробці Національної стратегії розвитку загальної середньої освіти в Україні на 2021-2027 роки. Затвердити державні стандарти та нормативи у галузі освіти, зокрема, законодавчо визначити фінансовий норматив за надання освітніх послуг учням та вихованцям, мінімальний кількісний норматив закладів/класів/учнів на одиницю населення (міського, сільського).
Також, на думку фахівців, потрібно передбачити у Державному бюджеті на відповідний рік фінансування Програми медичних гарантій обсягом не менше 5% ВВП. Затвердити економічні обґрунтовані тарифи на послуги з медичного обслуговування та забезпечити безперебійне вчасне фінансування пакетів медичних послуг.
У сфері місцевого економічного розвитку мери наполягають на відновленні права органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю, внести зміни в Закон України «Про публічні закупівлі» в частині збільшення вартісних меж в допорогових закупівлях з 50 тис. грн до 200 тис. грн.
У сфері житлово-комунального господарства необхідно погасити за рахунок коштів Державного бюджету заборгованість держави з різниці в тарифах підприємствам тепло- та водопостачання, не допускати виникнення такої заборгованості на майбутнє. Встановити механізм автоматичного коригування тарифів на послуги тепло- та водопостачання у разі зміни у встановленому законодавством порядку їхніх основних складових (мінімальна заробітна плата, податки, вартість енергоносіїв), а також на виконання вимог галузевих угод в частині оплати праці працівників житлово-комунального господарства.
Що стосується договорів на постачання природного газу підприємствам теплопостачання, то слід передбачити обсяг природного газу за ціною 7,4 грн за 1 м куб., що забезпечить постачання теплової енергії населенню; цільове призначення природного газу за ціною 7,4 грн за 1 м куб. – «для забезпечення потреб побутових споживачів»; розмір штрафних санкцій та строки оплати такі ж як для населення.
Текст Звернення було прийнято учасниками ХVI Українського Муніципального форуму 29 липня 2021 року у місті Одеса.
Читайте також: У Запоріжжі депутати п’яти фракцій влаштували черговий демарш