З 1 до 4 листопада у Запоріжжі проходив VІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс ігрових програм «Адреса дитинства – Гра». Це унікальний форум, аналогів якому немає в нашій країні. Його організаторами виступили Український державний центр позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України, Департамент освіти і науки Запорізької міської ради та Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району.
Цього року 13 команд з 10 областей України приїхали до нашого міста. Вперше за останні декілька років були представлені Донецькі та Луганські регіони. Діти віком від 9 до 17 років змагалися у трьох номінаціях: «конкурс ігрових програм», «конкурс сценаріїв» та «конкурс ігромайстрів».
Наприклад, конкурс «Юних ігромайстрів» проводиться у двох номінаціях «Ігри зі сцени» (ігри з залом, конкурси, змагання тощо) та «Рухливі ігри» (ігри, які передбачають активний рух на майданчику в приміщенні або на відкритій місцевості). На час гри всі глядачі перетворюються на учасників веселого та цікавого дійства. Так, з допомогою полтавської команди всі присутні перенеслися на Сорочинський ярмарок, а учасники зі Слов`янську запропонували глядачам взяти участь у справжніх козацьких забавах.
– Під час гри діти пізнають один одного, вчаться взаємодіяти, спілкуватися, співчувати і допомагати. Ці якості необхідні їм в сьогоденні та в майбутньому, – ділиться з нами один з організаторів фестивалю, директор Центру дитячої та юнацької творчості Шевченківського району Раїса Щитинина. – Адже навчання, виховання та розвиток дитини відбувається саме через гру.
Вихователі та педагоги впевнені: гра – це головна робота для дитини. Вона моделює те середовище, яке зрозуміле хлопцям та дівчатам. Простір з певними правилами і ролями дає дитині можливість зрозуміти певні цінності, налагодити зв`язки, відчути себе іншим, зрозуміти, до чого маля прагне.
– Приємно, що рівень фестивалю із року в рік росте. Він не схожий на інші. Має своє обличчя. На мій погляд, це унікальний зріз ігрової культури країни, – відзначив Віктор Книш, голова журі, режисер дитячих телевізійних проектів, шоу, фестивалів та Дитячого Євробачення (м. Київ). – «Адреса дитинства – Гра» відкрила абсолютно дивовижні грані молодого покоління. Доводиться чути, що Україна втратила ігрові традиції. Ні! Зараз зароджується зовсім нова ігрова культура. Діти підходять до гри, як до можливості розвиватися, бути цікавими, як до абсолютно дивовижного засобу організації дозвілля. Рівень та майстерність команд ростуть.
За словами Віктора Книша, цього року особисто його порадувала моральність програм та вибір тем.
– Ми побачили теми актуальні для дітей. Не надумані і нав’язані дорослими, – підкресли він.
А також членів журі вразила майстерність учасників. 8-річні діти захоплюють увагу такої великої аудиторії, що не кожен дорослий впорається. Судді відзначили Полтавську і Мелітопольську команди – як вони легко та вправно проводили ігри, і природно себе почували при цьому.
Зазначили члени журі, що запорізька ігрова школа кожного року показує стабільно гідні роботи та щиру повагу до гри.
Знайомтеся: Тетяна Чикалова, Данил Ляшко та Софія Прокопенко – учасники запорізької команди «Рідне місто» Центру дитячої та юнацької творчості Шевченківського району.
Вони запропонували глядачам та суддям ігрову програму «Солоні ігри», в якій розповіли про корисні властивості солі.
– Виступили на належному рівні. Вважаємо, що у нас гідна програма, але у нас також гідні суперники, – зізнаються вони. – Ми багато чому навчилися.
– У нас цікаві ігри. Ми співаючі, добре танцюємо і застосовуємо свій творчий хист на сцені, – розповідає про сильні сторони своєї команди Софія. До речі, у них з Данилом цього року був дебют на фестивалі. І він пройшов успішно.
– Такі заходи дають можливість розкритися. Також ми можемо повеселитися, відірватися, познайомитися з новими друзями. Особисто нас фестиваль зблизив, ми стали більш дружні, – переконують вони.
Компетентне журі відзначило найкращих в кожній номінації. Судді підкреслили, що цього року дуже потужний потенціал учасників, мовляв, з кожним роком їм все складніше працювати.