Як виборцю розібратися, як за новою системою проголосувати, а кандидатам – як і від кого балотуватися
Нагадаємо, що минулої п’ятниці Верховна Рада проголосувала за ухвалення правок до нового Виборчого Кодексу України, який вступив в силу з 1 січня 2020 року. Правок було багато. Процес обирання депутатів до міських рад змінився для деяких адміністративних одиниць кардинально. На зміну звичайній мажоритарній системі прийшла партійна. Чого чекати від цих змін? – розповів політичний експерт Роман П’ятигорець:
– З партійними списками наш виборець знаком давно. Якщо списки відкриті, значить? перша п’ятірка кандидатів – це люди, які точно потраплять у владу. І на рівні країни такий підхід акцептується.
Але інша справа, якщо мова йде про місто, в якому, скажімо, живе трохи більше 10 тисяч виборців, і там до місцевої ради теж буде список «від партії». І так зрозуміло яка партія збиралася, використовуючи ці зміни, виграти вибори в органи самоврядування. Окрилені успіхом у президентських перегонах і виборами в парламент, її партійні лідери сподівалися і на місцях заявити про гучну перемогу. Але не розрахували з рейтингами, з репутацією, з якісними кандидатами, та й про менталітет виборця забули.
До слова, останній опитування проведене соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні Ініціативи» імені Ілька Кучеріва», показав, що 40,5% опитаних переконані, що Президент України є чесною і порядною людиною, але про більшість членів його команди цього сказати не можна. Навряд чи до 25 жовтня у виборців з’явиться довіра до кандидата від партії Президента, поки що соцопитування фіксують лише рівень падіння рейтингу його команди.
У зв’язку з нововведеннями у виборчому законодавстві, коли зросла і кількість депутатів, і кількість місцевих рад, в які вони будуть обиратися, все більш актуальною постає питання – де взяти хороших кандидатів? «Прийняті за оголошенням», аби заповнити партійний список – такий підхід, схоже, вже не пройде.
Здоровою альтернативою для виборця в цьому випадку стануть місцеві партії, лідери яких встигли зарекомендувати себе, як управлінці і як господарники. Наприклад, мер Запоріжжя Володимир Буряк заявив, що йде на вибори з іменною партією «Єднання», а його підтримка знаходиться між 50 і 60 відсотками. За його словами, створення партії було потрібно, щоб результативно працювати, а не вступати в конфронтацію, щоб об’єднати професіоналів і уникнути політичного протистояння в міській раді.
Локальні партії, на чолі яких стоять випробувані місцеві лідери, можуть стати на цих виборах рятувальним кругом для виборця. З ними все чітко і зрозуміло: освітлені вулиці, рівні дороги, нові автобусні маршрути, дитячі майданчики і доглянуті парки – це робота тих, хто вирішує проблеми міста, а не прикривається партійною символікою. І цю тенденцію вже видно в багатьох обласних центрах України: при партійній системі виборів, локальні партії можуть перемогти національні і стати новою прогресивною силою української політики.
Читайте також: Довіра до місцевих партій зростатиме