Міський голова Запоріжжя Олександр Сін побував з робочою поїздкою на ПАТ “Запоріжкокс”. У ній також взяли участь голова комісії з екології міськради Людмила Завгородня, депутати комісії з екології, представники управління з питань екологічної безпеки міської ради.
Головна мета візиту – перевірка виконання природоохоронних заходів підприємства. Учасники поїздки ознайомилися з роботою коксових батарей, котлотурбінного цеху підприємства.
ПАТ “Запоріжкокс” спеціалізується на випуску коксу та пекового коксу. Як супутня продукція на підприємстві виробляються коксовий газ і продукти його переробки: кам’яновугільна смола, кам’яновугільні мастила й фракції, бензол, сульфат амонію, колоїдна сірка, бензин та інше.
До складу ПАТ “Запоріжкокс” входять вуглепідготовчий цех, коксовий цех, цех уловлювання хімпродуктів коксування, цех смолепереробного та пекококсового виробництв, цех очистки коксового газу від сірководню, залізничний цех з гаражем розморожування вугілля, інші. Загальна кількість джерел викидів забруднюючих речовин складає 118 одиниць, з них 18 оснащені установками очистки газу.
За інформацією управління з питань екологічної безпеки міської ради, основні забруднюючі речовини, які викидаються у атмосферне повітря від стаціонарних джерел: пил коксу, оксиди сірки, оксид вуглецю, оксиди азоту, бензол, аміак, сірководень, фенол, сажа, бенз(а)пірен. Викиди забруднюючих речовин склали: у 2008 році – 4642 тонни, у 2009 році – 3040, у 2010 році – 3024, а у 2011 – 2905 тонн. У значній мірі зменшення було досягнуто за рахунок зупинки на реконструкцію однієї з коксових батарей.
У результаті проведеної у 2006 році Інститутом гігієни та медичної екології ім.О.М.Марзеєва науково-дослідної роботи “Здоров’я населення як показник екологічних ризиків” було визначено, що підприємство є основним джерелом летких органічних сполук у забруднення атмосферного повітря міста, серед яких багато речовин, що мають канцерогенний ефект: бензол, нафталін, фенол, толуол. За токсичністю речовин, що викидаються, підприємство було представлено на другому місці після ВАТ “Запоріжсталь”.
Згідно зі статистичними даними, ПАТ “Запоріжкокс” посідає третє або четверте місце, в залежності від звітного року, за обсягами викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел викидів (без урахування парникових газів).
З метою раціонального використання свіжої технічної води на підприємстві експлуатуються дві системи оборотного водопостачання. Економія води складає 97 відсотків. Впроваджено систему замкненого циклу зливових, дренажних стоків.
Відходи виробництва розміщуються на полігоні у балці Середній. У районі полігону проводиться постійний моніторинг складових довкілля.
Обсяги утворення склали: 2008 рік – 16,8 тисячі тонн, 2009 рік – 19,8 тисячі тонн, 2010 – 13,632, а у 2011 – 19,88 тисячі тонн.
За словами в.о. головного інженера “Запоріжкоксу” Григорія Ткалича, щомісяця завод виробляє 100 тисяч тонн коксу, 90 відсотків якого йде на потреби “Запоріжсталі”. З лютого 100 відсотків виробленого коксу буде споживатися цим металургійним підприємством.
У ході робочої поїздки було піднято питання про використання на виробництві технології сухого гасіння коксу. На думку екологів, це повинно зменшити викиди фенолу в атмосферу, але в той же час зростуть обсяги викиду пилу.
Генеральний директор ПАО “Запоріжкокс” Муса Магомедов повідомив, що на підприємстві заплановано впровадження даної технології під час будівництва нової коксової батареї замість застарілої. Це необхідно не тільки для зменшення викидів, але й для підвищення якості продукції.
Міський голова Олександр Сін доручив управлінню з питань екологічної безпеки спільно з керівництвом “Запоріжкоксу” обговорити питання про перспективи застосування технології сухого гасіння коксу на підприємстві.
– Необхідно чітко прорахувати, наскільки це сприятиме покращанню екологічної ситуації в місті. Якщо подібний проект буде визнано доцільним, то його необхідно включити до нової програми міських природоохоронних заходів. Будь-яке подібне виробництво не може обходитися без наявності викидів. Ми повинні чітко визначити, якого максимально можливого рівня зниження їх обсягів може домогтися підприємство, і що для цього потрібно зробити. При цьому основна увага має приділятися викидам тих речовин, які завдають шкоду здоров’ю людей, – зазначив Олександр Сін.
У ході робочої поїздки було порушено питання про приналежність колектора в балці Маркусовій, через який проводиться скидання промислових стоків у Дніпро запорізькими металургійними підприємствами.
Генеральний директор ВАТ “Запоріжкокс” Муса Магомедов повідомив, що завод не використовує колектор, але він знаходиться на балансі підприємства. Тільки торік на будівництво нової насосної станції і обвідного колектора підприємству довелося витратити 2,5 мільйона гривень. Представники “Запоріжкоксу” запропонували – колектор повинен утримуватися за рахунок тих підприємств, які користуються ним у виробничому процесі. Це, насамперед, “Запоріжсталь” та ЗТМК. Один із варіантів вирішення проблеми – передача його до комунальної власності міста. У цьому випадку підприємства повинні будуть оплачувати його використання.
Учасники робочої поїздки запропонували розглянути можливість передачі колектора на баланс підприємств, яким він необхідний у роботі. Міський голова Запоріжжя акцентував увагу на тому, що найважливішим фактором у цьому випадку для міста є не приналежність колектора, а безпека його експлуатації.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА