З робочою поїздкою у Запоріжжі  побував міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Найперше він ознайомився з модернізацією виробництва ПАТ «Запоріжсталь», спрямованою на поліпшення екологічної ситуації в регіоні. Прикметно, що заходи екомодернізації комбінату здійснюються згідно з тристоронньою угодою між Міністерством екології України, Запорізькою облрадою та комбінатом «Запоріжсталь».

Міністр відвідав основні об’єкти модернізації виробництва комбінату: будівництво газоочисних систем агломашини №5, газоочистки агломашин з першої по четверту, які вже працюють, ознайомився з роботою систем аспірації ливарного двору та підбункерної естакади доменної печі №4. Побував також на лінії соляно-кислотного травлення в цеху холодної прокатки №1, яка дозволила повністю припинити викиди парів сірчаної кислоти та скидання промислових вод у Дніпро. Разом з міністром на цих об’єктах побували заступник директора департаменту екобезпеки та поводження з відходами міністерства Сергій Лук’янчук, в.о. голови Держагентства водних ресурсів України Ірина Овчаренко, голова Держекоінспекції України Андрій Заїка, директор департаменту з питань зміни клімату, охорони атмосферного повітря та захисту озонного шару Світлана Гринчук та радник міністра екології Геннадій Руденко.

– Загалом територія «Запоріжсталі» займає понад 500 гектарів, – знайомить з підприємством присутніх гендиректор ПАТ «Запоріжсталь» Ростислав Шурма, – а зараз ми відвідаємо три виробничі цехи, тоді як всього їх 40 на комбінаті, побуваємо на аглофабриці, де побудовані нові газоочистки, у доменному цеху ознайомимося з режимом роботи газоочисного обладнання, побачимо його дані про викиди у режимі он-лайн.

Ростислав Шурма ознайомив також гостей з виконанням тристоронньої екоугоди, підписаної в 2009 році. При цьому він відверто зазначив, що до 2012 року жоден з цих заходів не був виконаний. А в 2012 році, зі зміною власника комбінату, почалося активне надолуження цієї програми. Тож два заходи вже завершені достроково, ще два – на стадії заключного виконання, на стадії виконання ще сім заходів, п’ять з них – у комплексі будівництва конвертерного цеху. В 2013 році була запущена газоочистка №1, в 2014 – №2, 2015 – третя і четверта, зараз активно ведуться роботи на п’ятій  (готовність 90%), запуск планують на 1 липня, відтак одразу почнуть шосту – все обладнання вже є на складі. Строк будівництва – три місяці. Тобто до кінця жовтня повністю завершать реконструкцію газоочистки аглофабрики.

IMG_3125

Песик, що проживає на території заводу, також прийшов послухати міністра екології

Достроково також реконструювали доменну піч №4. Побудували дві нові аспіраційні установки, досягши викидів у розмірі до 20 міліграмів при нормі 50 на кубометр. Гендиректор комбінату також зазначив, що вищезгадана екопрограма була недосконалою. Поза нею довелося реконструювати доменну піч №3, збудувати додаткову аспірацію на доменній печі №2, що вже ведеться зараз. До кінця 2016 року планують завершити загалом реконструкцію доменного виробництва. При цьому за останні 3,5 року фінансовано 2,4 млрд грн. На середину наступного року три доменні печі повністю відповідатимуть євростандартам. Це будуть одні з найкращих доменних печей України. При цьому проект реконструкції доменної печі №3 є першим в Україні, що реалізується на основі 3Д-моделювання. При цьому фахівці «Запоріжсталі» знайшли близько 10 тисяч помилок державних проектних інститутів, суттєво нормалізувавши його бюджет. Проект будівництва киснево-конвертерного цеху є найбільш інвестиційним проектом в історії незалежної України, бюджет якого складає понад 1,3 млрд дол. США. Комбінат мав домовленості з європартнерами щодо його фінансування, та через складну ситуацію в Україні останні призупинили кредитування. Тож Ростислав Шурма закликав міністра допомогти у вирішенні цього питання.

– Насправді Україна суттєво перевищує рівень забруднення, – сказав у свою чергу Остап Семерак, – та ми робимо все можливе, щоб рухатися до євро-стандартів. Міністерство екології та природних ресурсів, яке я очолюю,  бачить цю роботу в модернізації очисних споруд та ефективному моніторингу виходів забруднення промисловістю. Тим часом «Запоріжсталь», як бачимо, суттєво працює над зменшенням  цих викидів, працює програма утилізації відпрацьованих шлаків, з ліквідації викидів у Дніпро. Але головна робота ще попереду. Щодо моніторингу ековикидів, той центр, який ми сьогодні побачили на підприємстві, є першим кроком, і я сприйняв його, як пілотний проект, і вважаю, що встановлення такого обладнання повинно лягти на бюджет України згідно з  сертифікованими стандартами.

– Сьогодні ви на власні очі побачили, як комбінат «Запоріжсталь» переходить в плані екології від колишніх радянських стандартів до європейських, – коментує ситуацію Ростислав Шурма. – За три роки вкладено чотири мільярди гривень інвестицій, всі ці об’єкти виконані за європейськими стандартами, починаючи від очисного обладнання на аглофабриці, закінчуючи аспіраційними установками доменного цеху та новою лінією кислотного травлення. Готові також ділитися інформацією щодо роботи нашого нового обладнання, оснащеного відповідними датчиками, як з громадськістю, так і контролюючими органами і фахівцями Мінекології.

Для довідки: «Запоріжсталь» продовжує реалізацію проекту з екомодернізації аглофабрики, інвестиції комбінату в установку нових газоочисних систем на всіх шести агломашинах складуть понад 870 млн грн.  Всього в екологічну модернізацію ПАТ «Запоріжсталь» у 2012 році вклало 486 млн грн., 2013 році – 553 млн грн., 2014 році – 1,6 млрд грн., 2015 році – 1,3 млрд грн.

Євген ПАНТЕЛЕЄВ