Запорізька область за кошти державної субвенції закупила 827 нових кисневих концентраторів
Це 75 штук кисневих концентраторів моделі СР101 1/10л/хв. та 752 одиниці концентраторів моделі ZH-A92W. Їх передадуть у Центри первинної медико-санітарної допомоги Запоріжжя, щоб використовувати для підтримки хворих на коронавірусну інфекцію, які не потребують госпіталізації та лікуються вдома.
Зокрема, 54 кисневих концентратори отримав Центр первинної медико-санітарної допомоги №10. Найближчим часом персонал цього медичного закладу пройде навчання роботі на новому обладнанні та почне використовувати для лікування пацієнтів.
Медики зазначають, ця апаратура раніше не використовувалася у центрах первинної медико-санітарної допомоги. Проте використання таких концентраторів допоможе хворим, яких можна виписати на амбулаторний режим, аби розвантажити ліжка в стаціонарах для хворих, що потребують цілодобового спостереження та активного лікування.
Як розповіла директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міськради Вікторія Ушакова, на сьогодні всі перепрофільовані лікарні для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 у повному обсязі забезпечені централізованою подачею кисню, та за рахунок кисневих концентраторів забезпеченість ліжок киснем складає 129%.
– Проте є така категорія хворих, яким не потрібне цілодобове спостереження, але їхній рівень сатурації потребує кисневої терапії. Кисневі концентратори, які ми отримали для первинки, допомагатимуть видужувати таким хворим вдома. Будуть організовані стаціонари на дому з кисневою терапією. Тобто супровід амбулаторних хворих лікарями первинки вдома з кисневою терапією. Це допоможе розвантажити місця в лікарнях для важких та вкрай важких пацієнтів, – зазначила Вікторія Ушакова.
Як зазначив директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олексій Кулинич, нові кисневі концентратори розподілять між медзакладами всієї області. Зокрема, у Запоріжжі нові апарати отримають всі центри первинної медико-санітарної допомоги. Кількість концентраторів, які отримає кожен центр ПМСД, залежить від його потужності, розміру штату лікарів та обсягу укладених декларацій.
Охорона здоров’я – понад усе
У Запоріжжі міська влада, починаючи з 2016 року, багато уваги приділяла розвитку галузі охорони здоров’я. Коли навесні 2020 року Уряд оголосив у країні карантин, у Запоріжжі підтримку галузі значно посилили – на заходи з боротьби із коронавірусом з бюджету міста виділили 100 млн грн. Більшість придбаного медичного обладнання була пов’язана із необхідністю забезпечити медичних працівників усім необхідним для лікування хворих на коронавірус.
У Запоріжжі під лікування хворих на коронавірус перепрофілювали відділення у таких медичних закладах: міських лікарнях №№1, 2, 6, 7, 9, дитячій лікарні №5. Усього в медичних установах Запоріжжя підготовлено понад 1 тис. ліжок для лікування хворих на коронавірус.
Так, за кошти міського бюджету придбано близько 50 сучасних апаратів ШВЛ на додаток до тих, які були закуплені у попередні роки. Закуповувались і кисневі концентратори. Медичні заклади забезпечені засобами індивідуального захисту, дезінфекції, антисептиками.
Також за кошти міського бюджету додатково сплачені кошти медичним працівникам, які під час першої хвилі коронавірусу у березні 2020 року брали участь у лікуванні хворих, проте 300% доплату за рахунок коштів державного бюджету так і не отримали (усього близько 1 млн грн). Тому міським головою Володимиром Буряком було ухвалено рішення не чекати надходження коштів з Києва, а виплатити гроші медикам за рахунок бюджету міста.
За кошти бюджету міста для лікарень придбано й багато сучасного обладнання, необхідного для надання допомоги хворим на коронавірус.
Взагалі протягом декількох останніх років оновлено чимало запорізьких лікарень (проведено ремонти, придбано обладнання), реконструйовано та відкрито амбулаторії для дітей та дорослих тощо. Це зроблено у ході програми розвитку первинної медицини у місті, аби медичні працівники мали змогу надавати людям допомогу у належних умовах.
Так запрацювала нова амбулаторія на вул. Дорошенка. Там сімейні лікарі і лікар-педіатр надають допомогу 5 тис. дітей і 21,4 тис. дорослих жителів 4 мікрорайонів Хортицького району. Також в амбулаторії є 7 ліжок денного стаціонару, маніпуляційна та кабінет щеплень.
Впродовж 2018-2019 років після капітального ремонту відновили роботу дитячі амбулаторії по вул. Ладозькій, 17, вул. Автозаводській, 8б, вул. Карпенка-Карого, 7, сімейній амбулаторії по вул. Істоміна, амбулаторії №6 по вул. Брюллова та по вул. Новокузнецькій, 20а. Відкрилася після реконструкції жіноча консультація міської лікарні №4 по вул. Вроцлавській, 11а. Виконано значний обсяг робіт у Центрі первинної медико-санітарної допомоги у Хортицькому районі.
Крім того, всі лікарі та медсестри оснащені сумками-укладками з усім необхідним для надання допомоги пацієнтам. Закуплено 34 одиниці сучасного санітарного транспорту.
У 2016-2019 роках завдяки програмі міського голови Володимира Буряка з розвитку медичної галузі для запорізьких лікарень придбали обладнання на понад 270 млн грн. Воно сучасне та відповідає європейським стандартам. Зокрема, придбано 2 комп’ютерних томографи, цифровий мамограф, понад 60 апаратів штучної вентиляції легень, 17 рентгендіагностичних систем, 4 фіброгастро- і бронхоскопи, 85 моніторів пацієнта, 22 дефібрилятори, рентгеноскопічна система С-дуга, 29 стоматологічних установок, 9 ультразвукових апаратів експерт-класу, 4 операційні відеостійки.
У 2020 ж році розпочав працювати сучасний ангіограф, який придбали за кошти бюджету міста для Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги.
На позачерговій сесії, яку в листопаді 2020 року екстрено скликав Володимир Буряк, додатково виділили 25 млн грн на закупівлю обладнання. Тоді медичні заклади отримали 15 апаратів ШВЛ, 15 моніторів пацієнта, 2 мобільних рентген-апарати.
За можливостей міського бюджету поступово ремонтувалися і лікарні міста (ЦПМСД №10, дитяча лікарня №5 та інші). У 2020 році в межах урядової програми розпочато будівництво сучасних приймально-діагностичних відділень у Міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги та міській лікарні №9. Їх планується оснастити сучасним обладнанням. У результаті повинні бути створені сучасні лікувальні центри, які допоможуть врятувати життя багатьох запоріжців.
Спочатку Запоріжжю обіцяли за рахунок державних коштів у повному обсязі профінансувати будівництво відділень та закупівлю обладнання. Але поки лікарні отримали лише по 7 млн грн, хоча загальна вартість робіт по 2 медичних закладах складає близько 60 млн грн. Також тепер під питанням отримання від держави обіцяного медичного обладнання – МРТ, комп’ютерних томографів, ангіографів. Місто вкладало бюджетні кошти громади, щоб завершити проєкт у 2021 році.
Також лікарні міста модернізують під потреби людей. Наприклад, на базі лікарні №10 створено Міський діалізний центр, який продовжує розвиватися, а на базі клінічної лікарні №3 відкрито амбулаторний реабілітаційний центр для учасників бойових дій.
Наразі у лікарнях міста продовжується протистояння пандемії коронавірусу. І міська влада робить усе, аби допомогти хворим, лікарям та лікарням. Адже серйозна база протягом 2016-2021 рр. закладена завдяки увазі до розвитку галузі з боку міського голови Запоріжжя Володимира Буряка.
Читайте також: У Запоріжжі почали видавати електронні лікарняні: як це працює