В Уряді пропонують перекласти основний тягар оплати лікарняних на роботодавців, а хворим – скоротити розмір виплат

Виплати скоротяться

Міністерство соціальної політики розробило проєкт закону, який передбачає оптимізацію функцій Фонду соціального страхування України. Саме з цього фонду всі працівники, які платять єдиний соцвнесок (ЄСВ), отримують частину компенсації за листками непрацездатності.

Однак якщо законопроєкт буде ухвалений в тій редакції, яку запропонувало міністерство, то кожного з хворих чекають неприємні новини: скоротяться виплати в разі тимчасової втрати працездатності. Щоб отримувати ті ж виплати, що і сьогодні, працівникам потрібно буде мати в запасі набагато більший страховий стаж.

Зокрема, якщо сьогодні допомогу в розмірі 50% середньої заробітної плати працівника отримує той, хто має страховий стаж до 3 років, то міністерство пропонує збільшити його до 5 років і більше. Щоб отримувати 100% від зарплати, треба буде мати стаж від 20 років.

Контроль буде посилено

Крім того, розроблений законопроєкт передбачає посилення контролю за законністю і обґрунтованістю видачі листків непрацездатності. Для цього планується створити в Фонді соцстрахування інститут страхових експертів-лікарів. Передбачається, що їх завдання і функціональні обов’язки ще будуть визначені Кабінетом Міністрів, але вже цим законопроєктом Мінсоц хоче наділити їх правом перевіряти обґрунтованість видачі лікарняних. При цьому під перевірки будуть потрапляти як лікарі з державних і комунальних закладів охорони здоров’я, так і лікарі-підприємці. І якщо буде встановлено, що хтось із них видав лікарняний лист необґрунтовано, то він повинен буде компенсувати виплати за таким документом з власної кишені.

Ще одне посилення порядку фінансування лікарняних – вони не будуть оплачуватися за період простою підприємства. Тобто, якщо завод зупинився, і ви захворіли, то лікарняний вам не дозволений. Єдиний виняток – якщо ви захворіли ще до того, як підприємство вийшло в простій.

Роботодавець оплачуватиме 10 днів лікарняного

Також неприємне нововведення чекає і роботодавців. Сьогодні саме власник бізнесу оплачує зі своєї кишені перші 5 днів лікарняного листа співробітникові, а вже з 6 дня той фінансується за рахунок коштів Фонду соцстрахування. Міністерство пропонує збільшити термін для роботодавця до 10 днів.

З огляду на те, що в більшості своїй лікарняний лист видається на термін 7-10 днів, то вийде, що левова частка витрат з їхньої оплати ляже саме на плечі бізнесу. Тому прийняття законопроєкту саме в такій редакції призведе до того, що витрати на оплату хворих у роботодавців зростуть удвічі, і піти на лікарняний для співробітників стане дуже проблематично.

Допомогу на поховання збільшать

Однак законопроєкт містить і норми, які повинні збільшити виплати з Фонду соціального страхування. Зокрема, одна з них стосується допомоги у вагітності та пологах – вона буде поширюватися не тільки на тих, хто усиновив дитину протягом 2 місяців з її його народження, а й на тих, хто взяв дитину під опіку.

Також уточнюється норма, що стосується допомоги на поховання. Зараз розмір її встановлює Фонд, але не менше одного прожиткового мінімуму (наразі – 2189 грн). У законопроєкті пропонується збільшити допомогу до 2-кратного розміру прожиткового мінімуму.

Доводиться економити

Поява законопроєкту, який суттєво посилює умови фінансування і скорочує розміри виплат на випадок хвороби, викликана дефіцитом коштів, який утворився у Фонді соціального страхування. В бюджеті Фонду утворилася «діра» у 2,6 млрд грн через збільшення виплат у зв?язку з епідемією коронавірусу. Наприклад, в грудні минулого року потрібно було оплатити лікарняних на 2,4 млрд, тоді як в грудні 2019 року – всього на 0,9 млрд. У січні 2021 року також пішли значні витрати за цією статтею – заявок було подано на 1,27 млрд грн, тоді як роком раніше – на 0,92 млрд грн. Лише в кінці березня Фонд повідомив, що отримав з держбюджету 400 млн грн і направив їх на виплату лікарняних та декретних.

У 2020 році на виплати з тимчасової втрати працездатності Фонд соціального страхування направив 12,4 млрд грн.

Читайте також: На Запоріжжі за добу понад 100 людей захворіли на коронавірус