Найвідповідальніша місія нашого життя – це батьківство. Ми з нетерпінням очікуємо зустрічі з найціннішим подарунком долі – рідним малюком. Та, коли нарешті маленькі оченята дивляться на нас, ми, батьки, зіштовхуємося з безліччю питань: як годувати, як доглядати, як виховувати. За цими знаннями ми звертаємося до лікарів-педіатрів, але й самі маємо свідомо та відповідально ставитись до всього, що пов’язано з нашими дітьми.
Саме до такого відповідального батьківства надихає мам та татусів всесвітньо відомий дитячий лікар, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії і телеведучий Євген Комаровський. На минулому тижні в рамках співпраці з мережею магазинів «Лотос» лікар Комаровський відвідав Запоріжжя та поспілкувався з містянами. Його багатий життєвий досвід допомагає зрозуміти речі, які на перший погляд здаються складними. У той же час, спираючись на світові стандарти, він відкриває очі на те, що слід змінити, і все це – у руках батьків.
Під час візиту до нашого міста Євген Комаровський провів лекцію у формі «запитання-відповідь». Кожен відвідувач мав змогу задати своє питання, найцікавіші та найактуальніші з них лікар прокоментував.
Як зазначив лікар, у кожному місті є свої питання. Запоріжців у першу чергу зацікавили теми імунітету, щеплень, харчування тощо.
На початку зустрічі Євген Комаровський зазначив, що не буває української педіатрії, медицина – одна наука, і ми не відрізняємося нічим від інших країн. Тому його задача – розповісти, які сьогодні відбуваються процеси в інших країнах, аби батьки могли скористатись ними на практиці.
Тато має бути поряд, а бабуся – у круїзі
На початку зустрічі лікар звернув увагу на невелику кількість чоловіків у залі. Серед двох тисяч жінок нарахували близько п’ятдесяти татусів. Як зазначив лікар, дефіцит чоловіків біля дітей породжує основні проблеми, з якими зіштовхуємося.
Цікаво
У Фінляндії якщо мама прийде з дитиною до лікаря без батька, лікар повідомить у соціальну службу.
Як тільки ми приходимо з пологового будинку, кладемо дитину у ліжечко, мама і тато не знають, що робити. При цьому тато розуміє, що він «нічого не розуміє», а мама думає, що «вона щось знає». Як тільки батько тягне руки до немовляти, часто бабусі та жінки кажуть: «Йди заробляй гроші». І чоловік із задоволенням піде, щоб ніяких рішень не приймати. А потім все життя жінки приймають рішення, керуючись емоціями. Часто жінка поводиться з дитиною на рівні інстинктів, тож поряд має бути чоловік, який візьме на себе частину відповідальності.
Цікавим було питання, з чого починати майбутнім бабусям. Євген Олегович переконаний, бабусі мають займатися дідусями, а не онуками. Бабусям це не зовсім сподобалось, але лікар запевнив, що краще зустрічати старість з дідусем, а не з онуками. У деяких країнах світу, наприклад, Норвегії, літні люди зазвичай «у круїзах», де, за логікою, мають бути і наші бабусі. Але пропрацювавши десятки років на важкій роботі, все що сьогодні можуть дозволити собі українські бабусі – доглядати за онуками. Інших можливостей – нема.
Тут важлива позиція батьків: якщо ми все ж залишаємо дитину з бабусею, то потрібно піклуватись про обох. Перша небезпека для літніх людей старше 65 років – грип. Після нього організм слабне і починають здавати інші органи. Тому не зайвим буде привити бабусю.
Інше на що Євген Комаровський звернув увагу – у що вдягнені наші бабусі? Своїм дітям батьки купують зручні термокуртки, легкі чоботи, а бабуся гуляє у старому пальто, в якому йшла на пенсію, та слизькому взутті, переконуючи: «Мені нічого не потрібно». Тому, якщо ви батьки, які займаються роботою, а бабуся – онуком, обов’язково потурбуйтеся про неї.
Де спати немовляті?
На особистому досвіді зіштовхнулася з цим питанням. Дитину годувала груддю, тож дуже часто ми разом засинали. При спілкуванні з родичами якось зачепили цю тему, на що я почула, що роблю неправильно: треба годувати і класти назад у ліжечко. Я не слухала. Як виявилося, була права.
Дитині корисно контактувати зі шкірою мами та тата як у повсякденні, так і під час сну. Мікроби мами, тата – це мікроби сім’ї, необхідні для нормального формування імунної системи.
Але слід зазначити, що це не означає, що мама з дитиною мають спати окремо. Не менш важливо, щоб мама та тато спали разом під однією ковдрою – це правильно для сімейного щастя.
У той же час у медицині є таке небезпечне явище як синдром раптової смерті немовляти. Це страшна ситуація, у якій діти до року засинають і більше не прокидаються. Причини невідомі, проте є ряд факторів, які збільшують вірогідність цього явища: сон на животі, подушка, сухе, тепле повітря.
Враховуючи цей фактор, дитина має спати до року у одній кімнаті з батьками на одному спальному місці – ліжечко дитини має бути присунуте до батьківського, щоб мати могла взяти немовля не встаючи. Поступово ліжко можна віддаляти, а після року дитина може спати окремо.
Нежить у садку: загроза чи звична справа?
Тема «Чи можна ходити у садок з нежиттю?» розділила зал на два протилежні табори. Як зазначив лікар, соплі – це звичний атрибут дитинства, не дарма є вислів «сопливе дитинство». Дитячі садочки є для того, щоб батьки могли жити нормальним життям: працювати, заробляти, відкривати нові можливості для родини. У всьому світі діти йдуть у садок з нежиттю, кашлем та температурою 37,5 (а то й 38), бо у світі такі речі не прийнято лікувати. Чому?
Згадаємо навіть українське законодавство, за яким діти у садку мають гуляти не менше 4 годин (виключення температура -15 оС). Якщо не проводити час на свіжому повітрі, а дитина з нежиттю просидить цілий день у кімнаті з сухим повітрям, повзаючи на килимі, вона й інших заразить, і сама бронхіт отримає. Як бачимо, закон є, а чи працює – питання.
До теми
За санітарно-гігієнічними нормами – у спальні дитячого садку має бути організоване постійне наскрізне провітрювання: фрамуги мають зачинятися за півгодини до того, як діти ляжуть спати й відкриваються за 15 хвили після того, як вони ляжуть під ковдру.
«Золотої пігулки» від нежитю – немає, але є правильні умови, при яких той же нежить не стає гострою проблемою.
Як зазначив лікар, на сьогодні у медичному світі найгостріша проблема – недостатність мікробного навантаження. Ми все обмежуємо, стерилізуємо, як наслідок, діти ростуть в умовах, коли вони контактують з малою кількістю мікробів. Імунна система, яка призначена для контакту з мільярдом мікробів, в результаті контактує лише з мільйоном. Так система простоює, у дитини з’являються алергії, про які ще 100 років тому світ не знав.
Діти розраховані на те, щоб регулярно хворіти гострими респіраторно-вірусними інфекціями. При правильних умовах в тому, щоб захворіти десять раз на рік нежиттю, нічого небезпечного немає. Потрібно чітко розуміти, що ГРВІ не лікується десятком ліків, які зазвичай нам прописують (від вірусів, для імунітету, кишечнику, алергії, кашлю і т.д.). Саме приймати по 10 різних ліків від кашлю та нежиті – шкідливо. А якщо дитину напоїти чаєм, зволожити носа та погуляти з нею, хвороба мине сама.
Захворювання верхніх дихальних шляхів
З такими хворобами дитячий організм здатний справитися без ліків, якщо притримуватись певних умов: вологе повітря (40-60%) з температурою 18-22 оС. Всі ускладнення пов’язані з захворюванням верхніх дихальних шляхів відбуваються через те, що слиз засихає, через сухе повітря і не виходить, застоюючись в організмі. Пересихання слизових оболонок вбиває місцевий імунітет, а саме сухе повітря – причина частих хвороб. Якщо дитина багато бігає, дихає повітрям – практично ніколи не буває ускладнень. Задача батьків – забезпечити оптимальні параметри температури і вологості. Без цього виростити дитину без безлічі ліків неможливо.
Контролюйте!
Простежити, за яких умов знаходиться дитина вдома, садочку, школі, можна за допомогою термометра з гігрометром. Відповідно до показників можна скоригувати температуру та вологість приміщень до норми.
Дитячі животики
Закріп у дитини у більшості випадків означає, що у малюка дуже здоровий кишечник. Дитина з’їла, наприклад, 100 грамів їжі – 50 грамів має засвоїти, а 50 грамів направити у горщик.
У деяких дітей настільки гарне травлення, що організм засвоює не 55, а 80 грамів їжі, тому організму потрібно довше часу, щоб назбирати «на горщик». Найбільша помилка – покращувати роботу кишечника у дитині з закрепом (давати дієтичну їжу, корисні бактерії). При закрепі потрібно давати більш грубу їжу (не котлету, а шматок м’яса, не пюре – а смажену картоплю і т.п.). Якщо все ж проблема не усувається (дитина терпить, їй боляче) можна застосувати гліцеринові свічки чи сироп лактулози (за правилами користування, обговорити з педіатром).
Питання від батьків хлопчиків
Коли у сім’ї народжується хлопчик, одне з гострих питань, яке виникає у батьків з бабусями: потрібно чи не потрібно, щоб відкривалася голівка пенісу.
– Якщо у дитини немає проблем з сечовиділенням, залиште хлопчика у спокої, – зазначив Євгеній Комаровський.
З цього приводу особисто кілька років тому водила сина до хірурга в Запорізьку обласну дитячу лікарню. Ще тоді лікар розповів про «політику невтручання» – все саме відкриється, коли прийде час. Якщо ж виникли видимі проблеми (запалення, пухирці), тоді слід звертатися до лікаря.
У свою чергу лікар Комаровський зупинився на догляді за дитячими статевими органами. При використанні засобів гігієни, зокрема мила, батьки часто наражають дитину на небезпеку. Якщо мило після купання залишається на крайній плоті є ризик хімічного опіку. Тому слід доглядати за органами, використовуючи звичайну теплу воду.
Літнє оздоровлення: море чи дача
Влітку ми прагнемо швидше добратися до моря, щоб відпочити та оздоровитися. Але чому тоді діти приїжджають з моря то з висипом, то з нежитем, проносом чи опіками? Насправді, море – не оздоровлення дитини, а спосіб відпочинку батьків. Дитині корисніше провести час на дачі, де природа та річка. Спільний відпочинок з дитиною має бути, адже це укріплює родину. Проте перед поїздкою слід потурбуватися про дитячу аптечку, страхування. Також слід зауважити, що купання у морі корисніше за купання у басейні.
Щеплення від грипу: так чи ні
Щеплення від грипу – актуальне питання в осінньо-зимовий період. Щеплення від грипу не страхує від нежитю чи кашлю, це попередження найнебезпечнішої респіраторно-вірусної інфекції. Побутує думка: навіщо вакцинація, якщо невідомо, який буде вірус. Як зазначив лікар, у всьому світі є лабораторії, які відстежують циркуляцію вірусів, тому вже у березні-квітні Всесвітня організація охорони здоров’я знає, який вірус очікувати восени. Відповідно, виготовляються потрібні вакцини, які поступають у кінці серпня – початку вересня у різних країнах. Щодо України – в цьому році вакцина з’явилася лише у жовтні, до того ж в обмеженій кількості. Але робити щеплення потрібно, тому важливо завчасно до цього підготуватися, адже лікар не продає вакцину від грипу.
Коли робити щеплення АКДС?
Часто батьки остерігаються робити щеплення на перших місяцях життя. Щеплення АКДС, зокрема, захищає організм від такої хвороби, як коклюш. Коклюш особливо небезпечний для дітей першого року життя, адже доросла дитина може прокашлятись, а немовля – ні, тому хвороба супроводжується зупинками дихання, при яких дитина може померти, або виникнуть ускладненням у роботі легенів. Тому лікар Комаровський рекомендує робити щеплення вчасно.
Індійська вакцина
Навіть у своєму колі матусь я неодноразово чула про недовіру до вакцини індійського виробника. На лекції Євген Комаровський зазначив, що таке відношення є в усій країні. Тим не менш вакциною індійського інституту (який виробляє вакцини зокрема й для України), прививають 2/3 всіх дітей у світі. Крім індійської, є європейська вакцина (бельгійська французька тощо), щеплення якою супроводжується меншою реакцією.
Як зазначив відомий педіатр, головна проблема індійської вакцини пов’язана з тим, що це звичайна цільноклітинна вакцина АКДС (вакцинація від коклюшу).
Вакцина від коклюшу буває двох видів. Перша – високоочищена або безкліткова вакцина (коли від коклюшної клітини прибирається оболонка). Такою вакциною є, наприклад, Інфанрикс. Друга – цільноклітинна вакцина, якою власне і є індійська.
Протокол всесвітньої організації охорони здоров’я наполягає на тому, що у країнах з низьким охопленням вакцинації, де є висока захворюваність, загроза епідемії треба робити щеплення вакцинами, які дають виражений імунітет – тобто цільноклітинними. Тому власне індійська вакцина має бути за протоколом ВООЗ.
Крім того, в індійську вакцину додають особливу соль алюмінію. Вона додається для того, щоб спеціально викликати запалення в тому місці, де зробили щеплення (у стегно). Алюміній викликає запалювальний процес у м’язах стегна, в результаті чого лімфоцити (імунні клітини) ідуть туди, де є запалення. Тобто: не вакцина розноситься організмом, а клітини знайомляться з нею безпосередньо у місці уколу. Від цього й виникає температура та больові відчуття (більші серйозні реакції – рідкість), але дитина отримує адекватний імунітет.
Лікар зазначив, що він нормально ставиться до вакцини індійського виробника, але при цьому батьки мають знати, як допомогти у перші дні після щеплення (про деталі краще дізнатися у свого педіатра).
Їжа та вітаміни
Всесвітня організація охорони здоров’я говорить надати перевагу різноманітному харчуванню, а не вітамінам. У той же час свіжі овочі, фрукти, свіжа морська риба та інші продукти не в усі сезони доступні українському покупцю. У такій ситуації вживати вітаміни дитині нормально. Крім того, вітаміни можна вживати жінкам під час вагітності, якщо є сильний токсикоз.
Окрема увага – вітаміну D. Вдень дитині потрібно близько 400-500 одиниць вітаміну D, він є у таких продуктах, як вершкове масло, жовток. За останніми дослідженнями виявилось, що цей вітамін корисний дорослим після 35 років для попередження раку яєчників та простати.
Щодо немовлят, перевага надається грудному вигодовуванню. Окрема тема – коров’яче та козяче молоко. Дітям до року вживати ці продукти не можна. Таке молоко містить велику кількість кальцію та фосфору (у коров’ячому молоці – у 6 раз більше за людське, у козячому – в 9). Кальцій засвоюється організмом за потребою, а фосфор у великій кількості. Нирка починають виводити зайвий фосфор, а з ним – і кальцій. Звідси ламкість кісток, проблеми із зубами тощо. Після 3 років функція нирок стабілізується, дозріває, і вона може вивести зайвий фосфор, але зберігши вже кальцій. З року до трьох молоко можна давати у невеликій кількості (радитися з лікарем).
У той же час дитині можна давати кисломолочні продукти (кефір, йогурт), оскільки у процесі бродіння кількість фосфору зменшується.
Спорт та дитинство
Здоровий спосіб життя пропагує займатися спортом, але мовчить «яким» і «як часто», тому батьків часто турбує питання, з якого віку можна починати.
Євген Комаровський не рекомендує займатися дітям професійним спортом. Як лікар він радить дітям отримувати фізичні навантаження щодня й різними видами спорту (футбол, плавання, теніс тощо). Різні фізичні навантаження корисні, але професійний спорт зі здоров’ям не має нічого спільного.
У той же час постає питання: як таким чином не перевантажити дитину? Перше: дитина має йти на тренування з задоволенням, а не її тягтимуть батьки. І друге: вранці дитина має бадьоро вставати, якщо добудитися важко – зменшуйте навантаження.