Протягом трьох днів у Запоріжжі працював майданчик, на якому керівники торгово-економічних місій, представники запорізького бізнесу обмінювались думками для подальшого посилення інтеграції нашої держави у світове господарство.

Цим майданчиком став другий Міжнародний форум «InCo Forum– 2017». Цього року він був присвячений актуальним питанням кооперації об’єднаних територіальних громад та бізнесу, підтримці малого та середнього бізнесу. У форумі взяли участь 30 іноземних послів, а також представники обласної і міської влади, європейських компаній, які вже давно співпрацюють з нашим регіоном, інвестори, експерти, топ-менеджери та інші.

Співпраця влади та бізнесу – успіх регіону

Розпочався форум пленарною частиною, на якій виступили представники обласної, міської влади та бізнесу.

На відкритті форуму зачитали вітання Президента України Петра Порошенко. Він оцінив високий рівень заходу, а також відзначив, що йому дуже приємно, що центральною темою форуму став інвестиційний потенціал територіальних громад.

Привітав делегатів форуму голова Запорізької обласної державної адміністрації Костянтин Бриль. Він наголосив, що Запорізька область входить в трійку лідерів інвестиційно-привабливих регіонів нашої країни.- Запорізька  область відома в Україні та за її межами як центр промислового виробництва, серце енергетики в Європі, як один з головних виробників продукції сільського господарства. Всі ці фактори разом з вигідним географічним положенням та сприятливим кліматом створюють економічний та інвестиційний клімат України. Але потенціал території не створює добробуту для громадян без активних дій з реалізації проектів та віри в успіх. Потенціал потребує імпульсу для розвитку – для Запорізької області таким імпульсом стало проведення форуму. Під час нього ми відкрили наш регіон як для іноземних партнерів, так і для українського бізнесу, – зазначив Костянтин Бриль.Окремо він зупинився на результатах минулорічного форуму, в рамках якого були задекларовані масштабні проекти, а також інструменти для підвищення інвестиційної спроможності Запорізької області  і міста Запоріжжя. Зокрема, проект компанії «Нібулон» з будівництва зернового терміналу та новий  інноваційний інструмент – інженерна палата Запорізької області, створена спільно з партнерами із Саксонії-Ангальт Федеративної Республіки Німеччина. Сьогодні ця палата проводить заходи з підвищення енергетичної ефективності. Також було створено інвестиційний паспорт області. Модератор заходу, радник прем’єр-міністра України Валерій П’ятницькій зазначив, що Запоріжжя є не лише серцем регіону, а індустріальним серцем України. На його думку, головне, аби інвестиції, що вкладаються в промисловий потенціал міста, сприяли розвитку якості життя містян. Про результати успіхів Запоріжжя у цьому напрямку розповів міський голова Володимир Буряк.

 • В результаті децентралізації Запоріжжя отримало додаткові кошти, які використовуються на реалізацію інфраструктурних проектів. Однак місто зацікавлене і в залученні інвестицій. Для цього міською владою ведеться робота над підвищенням інвестиційної привабливості території. Один із прикладів – затвердження змін до Генерального плану Запоріжжя. Після проведення зонування у інвесторів з’явиться розуміння, які території в місті привабливі для будівництва об’єктів. Крім того, комунальне підприємство «Запоріжелектротранс» випустило перший трамвай, а до кінця року випустить ще чотири. Головне – підприємство отримало ліцензію на виробництво та випуск сучасних трамваїв, таким чином, ми оновлюватимемо парк. Вартість такого трамваю – трохи більше 6 мільйонів гривень, у той час, як на ринку вони – від 16 мільйонів. Це подія для міста, – сказав Володимир Буряк.

Міський голова зазначив, що в Запоріжжі є привабливі для інвесторів проекти. Серед них будівництво сучасного пасажирського терміналу, дозвіл на яке місто отримало 6 вересня завдяки підтримці Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Володимир Буряк також висловив подяку народному депутату України Петру Сабашуку за те, що завдяки його активній позиції в місті триває будівництво житла.

 • Запрошую до співробітництва – Запоріжжя зацікавлено в залученні інвестицій. Зі свого боку міська влада гарантує інвесторам прозорі умови для ведення бізнесу в Запоріжжі. Ми маємо зробити те, чого потребують люди: постійного місця роботи, постійної заробітної плати, а головне – віри у майбутнє, – сказав Володимир Буряк.

Віце-президент торгово-промислової палати України Сергій Свистіль наголосив на успіхах українського бізнесу на міжнародному ринку. Герой України, засновник компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський розповів про успіхи своєї  компанії та плани на найближчі роки. Окремо зупинився на потенціалі річкового флоту. На його думку, логістика України має будуватися на річках, як, наприклад, у Франції. Директор бізнесу відновлюваної енергетики ДТЕК Вікторія Сиромятова поділилася з гостями форуму цінною інформацією про те, які чинники допоможуть направити інвестиційні потоки в Запорізьку область: енергетична незалежність та енергоефективність.

Виставка: перемоги та інновації

З ініціативи Запорізького міськвиконкому було представлено виставку «Біржа субконтрактингу та аутсорисингу». Цього разу продукцію власного виробництва представили запорізькі компанії, що працюють у сферах енергозбереження  та будівництва, поліграфії, інжинірингу. Серед них – компанії «Оптіма-Комплекс» – спеціалізується на технічних системах безпеки, «Інтер-М»  – презентує широкий спектр поліграфічних послуг для бізнесу, «СІНТЕК» – презентує сонячні колектори та геліосистеми власного виробництва. На основі обладнання цієї компанії цього року у Маріупольському торгівельному порту було змонтовано найбільшу в Україні геліосистему.

 • Продукція виготовляється у Запоріжжі й успішно розповсюджується всією Україною: це сонячні батареї для підігріву гарячої води, системи опалення та нагрів басейнів, – розповідає представник компанії Віталій Уманський. – Сьогодні на форумі ми хочемо нагадати всім учасникам, що в Запоріжжі є виробничі потужності, на яких виробляється сонячні панелі, й хочемо донести запоріжцям та громадам, що ці технології необхідно впроваджувати, бо їх використання має економічний ефект.

Поряд були розташовані стенди учасників спеціалізованих виставок «Енергозбереження та будівництво», «Малий та середній бізнес» – потенційних постачальників товарів та послуг для міста і громад. Серед них – запорізькі компанії, що працюють у сфері енергозбереження. Зокрема, Запорізький домобудівний комбінат, що входить до групи компаній «Рассвет».

– Ми презентуємо приклади об’єктів  будівництва, окрім цього, готові показати фільм про всі елементи енергозбереження наших будинків від фундаменту до даху, – розповідає представник кампанії Вікторія Ністеренко. – Також презентуємо виставковий стенд з утеплення фасадів – це нові фасадні системи власного виробництва. Крім того, ми співпрацюємо з фондом молодіжного житлового будівництва з програм пільгового кредитування для молоді.

Також були представлені компанії «Терматехнології», «Зелена система», «Харвест Індустріалес», будівництва «Good Roof», «Аіс Груп» та інші.

Територіальні громади – невичерпний  потенціал економічного розвитку країни

У виставковому центрі працювали спеціалізовані виставки та тематичні експозиції. На інформаційному стенді Запорізької області за допомогою спеціально розробленої інтерактивної карти області кожен бажаючий міг ознайомитися з основними інвестиційними проектами, інфраструктурою громад.

Одним із співорганізаторів заходу виступив Запорізький ВП «Центр розвитку місцевого самоврядування». На заході центр представив гостям форуму окремі експозиції, присвячені презентації ОТГ, їх можливостей та потреб.

Як розповів нам Аскад Ашурбеков, експерт з децентралізації запорізького «Центру розвитку місцевого самоврядування», на сьогодні в Запорізькій області створено 36 територіальних громад.

 • Приємно, що цього року форум спрямований саме на децентралізацію. У всіх є розуміння, що об’єднані громади – це ключовий ресурс у розвитку України. Зараз вся ділова, економічна, соціальна активність зосереджена в обласних територіальних громадах (ОТГ), – сказав він.

Також експерт наголосив, що реформа децентралізації стала однією з ключових реформ всієї незалежності України. Вона призводить до фундаментальних змін у місцевому самоврядуванні та, в цілому, в державотворенні. Ми переходимо завдяки децентралізації на новий рівень адміністративно-територіального устрою. Децентралізація вирішує питання підвищення добробуту сільського мешканця, укріплення місцевого самоврядування, розмежування чітких повноважень між державною владою та місцевим самоврядуванням.

Серед представлених ОТГ і «новачки», і громади, які одні  з перших приєднались до реформи. Одна з таких – Комиш-Зорянська об’єднана територіальна громада.

 • Наша громада (створена у 2015), ввійшла у 159 перших громад на території України, – розповідає голова громади Ігор Гнатуша. – Я працюю селищним головою 15років і можу впевнено сказати – це зовсім інше життя. Той рівень відповідальності та видатків непомірний у порівнянні з тим, чим ми займались раніше. Добре, що держава підтримує нас – виділяє кошти на інфраструктуру. Сподіваємось, що надалі так і буде, й влада виконає обіцянки до 2020 року. Ми не є районним центром, тому поки «латаємо дірки»: кошти йдуть на інфраструктуру (школи, садки, будинки культури). В нас діє птахофабрика, елеватори  та інші підприємства. Хотілось би підтягнути проекти з твердих побутових відходів. Якщо будуть пропозиції – значить приїхали не даремно.

Також голова зазначає, що його громада чекає, аби держава надала землі поза населених пунктів, тоді потенціал громади збільшиться: вони планують здавати території під вітряні станції.

Подивитись і себе показати приїхали й представники Широкінської ОТГ. Голова громади Денис Коротенко покладає на форум великі сподівання у пошуку інвесторів.

 • Ми шукаємо будь-які можливості для організації підприємств різного спрямування, бо для нас важливо створити робочі місця. З 2018 року податки йтимуть у бюджет громади, а 50% – це саме податок фізичних осіб. Ми готові створити сприятливі умови. Сьогодні в нас діють сільгосппідприємства, харчова промисловість, виробництво трансформаторів, спільне китайсько-українське підприємство з виробництва сонячних батарей. Сподіваємось на нові пропозиції, – сказав Денис Коротенко.

Крім того, Широкінська ОТГ має вигідне географічне положення – знаходиться між двома обласними центрами та займає 40 км узбережжя річки Дніпро.

На сьогодні Запорізька область є одним з лідерів із впровадження реформи – понад 60% територій вже об’єднані.

 • Є території, які досі не об’єднались, – розповідає Аскад Ащербеков. – Причин декілька: страх діючих сільських голів втратити владу, адже децентралізація несе за собою перевибори. Але люди бояться переходити на інший рівень, спробувати себе у конкурентному стані, адже вони звикли жити так, як живеться, й нічого не змінювати. І третій фактор – пасивність місцевих жителів. Є випадки, коли депутатський корпус чи сільські голови не хочуть приєднуватись до реформи, проте ініціативність місцевих жителів спонукає їх – це той важіль, який може зараз врятувати ці території.

 

У рамках панелі було підписано ряд угод, документів:

 • Договір про внесок ТОВ «Юрокейп Юкрейн І» у розвиток соціальної інфраструктури Гірсівської ОТГ, що передбачає виділення коштів у розмірі 350 тисяч доларів.
 • Угода про співробітництво між Асоціацією турецько-українських бізнесменів TUID та Запорізькою торгово-промисловою палатою.
 • Угода про співробітництво між Міжнародним Трейд-Клубом та Запорізькою торгово-промисловою палатою.

Що обговорили на панельних дискусіях?

Цього року обрано три основні тематичні напрямки Форуму: імплементація міжнародного досвіду та залучення інвестицій, розвиток кооперації між представниками громад та виробниками товарів та послуг, підвищення енергетичної ефективності територій.

У форумі  взяли участь представники близько 50 країн світу. До Запоріжжя завітали більше 20 Надзвичайних та Повноважних послів, представники ЄС. Спікери форуму – 40 авторитетних українських та зарубіжних експертів з питань децентралізації, енергоефективності, бізнес-стратегій, представники міжнародних донорських організацій ПРООН, USAID, U-LEAD, GIZ, Фонд «Відродження».

Для налагодження міжнародних контактів цього року були проведені В2В-перемовини.

 

Враження та очікування гостей «InCo Forum– 2017»

Красімір Мінчев, посол Болгарії в Україні:

 • InCo Forum – це можливість поспілкуватися, налагодити зв’язки між містами та бізнесом. Мені було цікаво поговорити з керівниками міста та області про те, як розвинути стосунки між Запорізькою і Бургаською областями. Ми маємо центр – місто Бургас з добре розвиненою індустрією. На мою думку, можна розвинути побратимські стосунки між Бургасом та Запоріжжям.

Алішер Абдуалієв, посол Узбекистану в Україні:

 • Дякую організатором за можливість в рамках форуму обговорити питання, пов’язані з торгово-економічними проектами. Запоріжжя представляє для нас величезний інтерес. Тут знаходяться наші партнери – підприємство «Мотор Січ». Зараз ми обговорюємо співпрацю спільно з «Запоріжгідросталь» щодо створення важливого для Узбекистану проекту. Сподіваюсь, ми налагодимо гарні партнерські стосунки. Бажаю успіхів, процвітання та миру.

Крістоф Штепа, перший секретар посольства Швейцарії в Україні:

– Для посольства Швейцарії дуже важливо, що нового у регіонах та як розвивається економіка в Україні. Чому це нас цікавить? Бо інтерес Швейцарії в Україні росте. Ми знаємо, що останнім часом в Україні покращується економічний розвиток (зараз він виріс на 2-3%). В Україні багато швейцарських компаній виробляють продукти, та сьогодні для мене цікаво дізнатись, що є нового, та просувати це для нашого бізнесу. Бізнес прийде в Україну з інвестиціями, якщо економічний клімат збереже позитивну тенденцію.

Вікторія Рахмадуліна, представник посольства Об’єднаних Арабських Еміратів:

 • Наша компанія 15 років співпрацює з ОАЕ – це перший майданчик для українських підприємств для виходу в арабський регіон. Ми, представники ОАЕ, зацікавлені в роботі з фермерами Запорізької області.

Віталій Бойко, торговий представник посольства Малайзії в Україні:

 • Ми вражені тим, що компанії готові співпрацювати не лише з Європою, але й з Азією. У Запоріжжі є що представити, є товари, які викликають закономірний інтерес. Ми готові працювати з тими, хто приймає умови роботи та розуміє певну специфіку роботи ринку південно-східної Азії. На форумі ми зустріли таких партнерів. Сподіваємося, що чимало підприємців, які ще мало вивчили малайзійський бізнес, знайдуть джерело прибутку в наших краях.

Азер Худієв, посол Азербайджану в Україні:

 • Азербайджан має особливі відносини з Україною. Нас цікавлять, зокрема, інвестиційні проекти. Запорізький регіон – має великі можливості. Форум – гарний майданчик для налагодження зв’язків з іноземними фірмами та державами для залучення інвестицій. Ми з делегацією також розглянули бізнес-та проектні можливості. Ми зберемо цей інформаційний, дипломатичний багаж, проаналізуємо й визначимось, які фінансові ін’єкції можемо вкласти зі своєї сторони.

Клеменс Вестерманн, представник інженерної палати землі Саксонія-Ангальт, Німеччина:

 • Ми довгий час підтримуємо зв’язок між нашими містами-побратимами: Запоріжжям та Магдебургом. Ми є співзасновниками інженерної палати Запорізької області та працюємо у сфері енергетичної санації з Данією. Приїхали реалізувати проект – організувати курси з підвищення кваліфікації для українських інженерів, які буде проводити наша інженерна палата в Магдебурзі, для того, щоб підвищити якість українських інженерів для європейських стандартів. В рамках даної співпраці ми плануємо залучити запорізькі університети ЗНТУ та ЗНУ.

Буряк Пехліван, голова правління Міжнародної асоціації українсько-турецьких бізнесменів:

 • Запорізька торгово-промислова палата – одна з найактивніших. Ми давно співпрацюємо. На форум ми приїхали делегацією у складі 30 бізнесменів. На форумі ми підписали угоду про співробітництво й офіційно відкриваємо філіал асоціації українсько-турецьких бізнесменів. Думаю, тепер турецький бізнес буде більш активний в Запорізькій області не лише у промисловому класі, а й в сільсько-господському секторі. Крім того, як ви знаєте, в Запоріжжя літає 3 турецькі авіакомпанії, що робить місто Запоріжжя привабливим для турецького бізнесу.

Олексій Вадатурський, генеральний директор компанії «Нібулон»:

 • Мені дуже приємно знову бути у Запоріжжі. Минулого року на форумі ми підписали Меморандум про співпрацю. Я радий повідомити, що всі свої зобов’язання як інвестор я виконав: ми ввели в експлуатацію великий елеваторний комплекс. Крім того, ми зробили великі капіталовкладення у селищну раду, збудували очисні споруди, які дають можливість очищувати нечистоти, збудували футбольне поле, комп’ютерний клас. Цей форум – згуртовує інвесторів, місцеву еліту, місцеву громаду, підприємців. Тут можна поділитися досвідом та намітити певні плани на розбудову й інвестиції – це надихне всіх на краще майбутнє в Запорізькій області.