Лікування інсульту в Україні повністю безоплатне, адже входить у Програму медичних гарантій
Як розповіла директор Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Будяк, Національна служба здоров’я платить лікарням за лікування кожного окремого пацієнта з інсультом за підвищеним тарифом, адже лікування інсультів – пріоритет Програми медичних гарантій. У тариф входить і діагностика, і лікування, і реабілітація – за все заплатила НСЗУ в повному обсязі.
«Тож з пацієнта не можна вимагати грошей за медичну допомогу при інсульті», – зазначає вона.
З квітня 2021 року медичні заклади Запорізької області, які уклали відповідні угоди з НСЗУ, отримали 34,29 млн грн.
В Запорізькій області 10 лікарень мають договір з НСЗУ на лікування інсульту, половина яких працюють у місті Запоріжжя:
- Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань.
- Запорізька обласна клінічна лікарня.
- Міська лікарня екстреної швидкої медичної допомоги.
- Міська лікарня №6.
- Міська лікарня №9.
В області інсульт лікують у таких медичних закладах:
- Пологівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування;
- У місті Мелітополь – Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги;
- Бердянське територіальне медичне об’єднання;
- Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування;
- У місті Енергодар – Спеціалізована медико-санітарна частина.
Інсульт – це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладної діагностики та лікування. Серед основних ознак: порушення мовлення (труднощі при вимові слів), асиметрія обличчя, слабкість або оніміння в кінцівках, неможливість підняти руки вгору, інтенсивний головний біль та сплутаність свідомості.
При перших ознаках інсульту у людини необхідно викликати швидку (103) або за крайньої необхідності самостійно доставити пацієнта у лікарню.
Швидка має доставити пацієнта саме в ту лікарню, що має відповідний договір з Національною службою здоров’я. Це значно підвищить шанси людини на успішне лікування та реабілітацію. За правильно прописаний маршрут госпіталізації пацієнтів з інсультом відповідає місцева влада.
Чому важливо доставити пацієнта саме в лікарні, які мають договір з НСЗУ?
Від швидкої та точної діагностики залежить успіх подальшого лікування та реабілітації людини. Пацієнта критично важливо доставити в лікарню, яка має обладнання та лікарів, що можуть діагностувати інсульт в перші кілька годин після появи симптомів.
НСЗУ своєю чергою контрактує лише ті лікарні, які гарантують:
1.Цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації.
2.Цілодобову роботу обладнання для діагностики і лікування. Наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють провести візуалізацію і точно визначити діагноз.
Без дотримання цих умов медична допомога неефективна. Тому важливо доставити ваших рідних та близьких саме в ці лікарні та проконтролювати маршрут госпіталізації швидкої.
Перелік безоплатних послуг при інсульті
Медична допомога пацієнту з інсультом чи підозрою на нього повністю безоплатна. Йдеться про такі послуги:
- Первинний огляд.
- Термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія.
- Лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі тощо.
- Інструментальні дослідження: крім КТ та МРТ, також електрокардіографія, УЗД та інші.
- Тромболітична терапія включно з необхідними ліками.
- Ендоваскулярне лікування (це малоінвазивна хірургія судин).
- Нейрохірургічна допомога.
- Своєчасне знеболення всіх етапів діагностики та лікування.
- Забезпечення ліками з Нацпереліку.
- Консультації логопеда, терапевта мови, психолога, психотерапевта.
- Вторинна профілактика інсульту.
- Харчування в стаціонарі.
- Медична реабілітація.
Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення лікаря, щоб отримати медичну допомогу безоплатно. Адже це невідкладний стан, і людину в медичний заклад часто привозить швидка допомога. Медики мають надати допомогу безоплатно, незалежно від наявності направлення чи декларації з лікарем.
Перші сигнали про початок інсульту
Щороку в Україні реєструється майже 100 тис. інсультів. Найчастіше інсульт є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на тлі різкого підвищення артеріального тиску.
Інсульт буває геморагічний (спричинений розривом мозкової артерії).
Або ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:
- Людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
- Не може нормально говорити – вимова нерозбірлива та плутана;
- Людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;
- Виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
- Увага! Інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.
Медики відзначають, що перші сигнали про початок інсульту можна вловити за кілька днів і навіть місяців до того моменту, коли у людини трапляється обширний крововилив. За їхніми словами, у разі крововиливу в правій півкулі мозку ззовні постраждає ліва половина тіла, а якщо вогнище інсульту буде розташовуватися в лівій півкулі, постраждає права половина.
Якими ж можуть бути передвісники розвитку інсульту?
Головний біль, який концентрується в ділянці скроні. Проблеми із зором: розпливаються предмети, що миготять «мушки» в одному оці, надмірна дратівливість аж до прояву агресії, або, навпаки, занепад сил, втрата енергії і сонливість. Порушення орієнтації – людина може втратити здатність впізнавати місця або людей, орієнтуватися в просторі, не може ясно щось розповісти, втрачає ясність думки. Можуть німіти з одного боку тіла пальці рук і ніг. На тлі цих ознак можуть спостерігатися симптоми, що нагадують розлад травлення.
Подібні симптоми можуть тривати кілька годин, а після – самостійно проходити, змінюючись цілком нормальним самопочуттям. Але заспокоюватися не можна. Необхідно обов’язково відвідати лікаря, оскільки ризик інсульту – дуже високий.
Скільки спати, щоб знизити ризик серцево-судинних захворювань
Науковці з Великої Британії з’ясували, що відхід до сну між 22:00 та 23:00 знижує ризик серцево-судинних захворювань.
Учені проаналізували дані 88 тис. людей. Вони зібрали інформацію про час відходу до сну за допомогою пристрою, який ці люди носили на руці. Також цей пристрій стежив за показниками здоров’я серця та кровообігу. Загалом це спостереження тривало приблизно 6 років.
За цей час понад 3 тис. людей захворіли на серцево-судинні захворювання. Вчені помітили, що проблеми зі здоров’ям частіше починалися у людей, які лягали спати раніше або пізніше періоду між 22:00 та 23:00.
Автор дослідження Девід Плани зазначає, що найгіршим часом для відходу до сну виявився період після опівночі.
«Результати нашого дослідження дозволяють припустити, що ранній або пізній відхід до сну може з більшою ймовірністю порушити роботу біологічного годинника організму, що може мати несприятливі наслідки для серцево-судинного здоров’я», – сказав дослідник.
Для серця 100 г алкоголю не зашкодять
Науковці з Університетського коледжу Лондона з’ясували, що алкоголь корисний для людей, які страждають на серцево-судинні захворювання. Однак йдеться лише про невеликі дози.
Відповідне дослідження оприлюднили у журналі BMC Medicine.
Так, якщо людина живе з серцево-судинним захворюванням, вживання невеликої кількості алкоголю щодня допоможе знизити ризик повторного серцевого нападу, інсульту, стенокардії або ранньої смерті.
Проте дослідниця алкоголю Вашингтонського університету Емануела Гакіду наголошує, що це дослідження вивчає вплив вживання алкоголю лише на людей, у яких вже є проблеми з серцем.
«Якщо ви продовжите пити після серцевого нападу, це не так уже й погано для вас, якщо ви будете зберігати споживання [алкоголю] на низькому рівні», – сказала науковиця.
Дослідження американських науковців свідчить, що найбільша користь була саме від вживання невеликої кількості алкоголю – до 105 г.
Науковці також наголошують, що вживання алкоголю підвищує ризик інших захворювань на кшталт цирозу, туберкульозу та раку. «Якщо ваш основний ризик захворювання – рак, то найбезпечніший рівень вживання алкоголю, ймовірно, дорівнює нулю», – сказала Гакіду.
Під час дослідження науковці дослідили дані понад 14 тис. людей, які взяли з Британського біобанку. Вони проаналізували у середньому 8,7 року життя людей, які пережили інфаркт міокарда, стенокардію або інсульт.
Читайте також: У Запорізькій області від коронавірусу померли майже 30 людей