Підставою для встановлення у людини діагнозу «коронавірус» є лише результат ПЛР-тестування, який дає змогу виявити активну інфекцію
Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар, якщо є підозра, що пацієнт хворіє на цю інфекцію.
Наразі тестування методом ПЛР є найбільш точним методом діагностики COVID-19. Його застосовують на початку захворювання, найбільша їхня чутливість між 7 та 14 днями після інфікування. Для ПЛР-тестування беруть мазок із носоглотки й ротоглотки. Зазвичай, результат можна отримати через добу після забору матеріалу, – повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я.
Активну коронавірусну інфекцію також можна виявити за допомогою експрес-тесту на антиген. Для нього також беруть мазок із носогорла й ротогорла. Найефективніше такі тести використовувати на початкових стадіях захворювання. Результати дослідження можна отримати вже за 15 хвилин.
Важливо розуміти, що ані ПЛР-тест, ані експрес-тест на антиген не визначає наявність антитіл до COVID-19 в організмі, тому його не варто плутати із тестом методом ІФА.
Тест методом імуноферментного аналізу (ІФА) допомагає визначити ознаки постінфекції на основі дослідження венозної крові. Таким чином, ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус – тобто рівень антитіл. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни 2 типів: IgM і IgG. Перші вказують на гостру фазу захворювання, другі – на те, що людина перехворіла та вже має антитіла до коронавірусної хвороби.
Наявність антитіл до коронавірусу, який спричиняє COVID-19, вказує, що людина раніше контактувала з вірусом, але не є ознакою хвороби. Виявлення антитіл не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2 та не є підставою для відмови від вакцинації. На сьогодні невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються. Водночас підставою для встановлення діагнозу COVID-19 залишається лише результат ПЛР-тестування.
Протягом 2 годин до моменту здачі ПЛР-тесту слід уникати будь-яких маніпуляцій зі слизовими оболонками горла і носа: не полоскати, не курити, нічого не їсти й не вживати будь-яких напоїв, особливо каву та чай, а також медикаментозних засобів. Зуби перед тестуванням теж краще не чистити.
Важливо, що жоден із тестів не є обов’язковим перед проведенням вакцинації. У першу чергу, йдеться про тест на визначення антитіл. Жодні дослідження не визначають, скільки саме людина повинна мати антитіл, щоб повторно не захворіти на COVID-19 та не бути госпіталізованою. Тест на наявність антитіл може лише показати їхню наявність або відсутність, але він жодним чином не дасть відповідь на запитання, чи захворіє людина знову або як саме перенесе коронавірусну хворобу.
Наразі у продажу також є експрес-тести на COVID-19, які можна зробити вдома. Вони також визначають антиген вірусу COVID-19 у зразку мазка з носогорла. Проте такі тести не є валідними для доступу, наприклад, до громадських місць чи поїздок у громадському транспорті. Причин на це декілька. Основні – відсутність впевненості в правильності проведення тестування та відповідно його результату, неможливість перевірити, чиї зразки використовувались для проведення тестування в домашніх умовах.
Нагадаємо, що безоплатному тестуванню на COVID-19 наразі підлягають не лише пацієнти, у яких є підозра на коронавірусну хворобу. Згідно з рекомендаціями МОЗ, сімейний лікар обов’язково направляють на безкоштовні тести на СOVID-19 людей з ознаками тяжкого гострого респіраторного синдрому та інших ГРВІ; пацієнтів, які відповідають визначенню підозрілого імовірного випадку захворювання на СOVID-19 та пневмонії; контактних осіб із групи ризику. При цьому МОЗ вирішив, що по закінченню лікування, під час виписки, повторне тестування не обов’язкове. Встановлено: якщо людина переносить у легкій формі захворювання, і якщо у неї протягом 3 діб вже немає ніяких клінічних ознак, і вона почуває себе здоровою, і пройшло 10-14 днів з моменту встановлення в неї факту інфікування, то лiкар має право допустити цю людину до спілкування з іншими, оскільки доведено, що при таких умовах вірусу в активнiй фазi в неї вже немає.
Читайте також: На Запоріжжі за добу від коронавірусу померли понад 50 людей