Пандемія коронавірусу, яка охопила світ, докорінно змінила наше життя

Причому зміни торкнулися не тільки роботи, а й таких речей, як спосіб життя, навчання, дозвілля і спілкування. Про те, що саме змінилося у повсякденному житті, та як вирує життя під час пандемії у Запоріжжі, дізнавалася «Запорозька Січ»

«Все, що не вбиває, робить нас сильнішими» – так можна перефразувати слова відомого філософа, дивлячись на перебіг пандемії COVID-19 і на те, наскільки вона змінила життя звичайних людей. Запоріжжя продовжує знаходитись у «червоній» зоні. Кількість хворих і надалі зростає, проте життя у місті не зупиняється ані на хвилину.

Дозвілля «на мінімалках» та безпечний шопінг

На сьогодні запоріжці, як і всі українці, значно рідше проводять дозвілля за межами домівок. Нагадаємо, якщо при першій хвилі коронавірусу робота громадських закладів повністю припинялася, то зараз ситуація змінилася. Так, дійсно, при потраплянні до «червоної» зони в регіоні забороняється робота кафе, ресторанів, ТРЦ, кінотеатрів, ринків, фітнес-центрів тощо. Проте, на відміну від минулого року, у 2021 обмежень «червоної» зони можна уникнути.20211026_114355 (1)

Для цього потрібна 100-відсоткова вакцинація. Так якщо, наприклад, у кінотеатрі всі співробітники та відві­дувачі отримали 2 дози вакцини – кінотеатр може працювати без обмежень, і це стосується усіх закладів.

– Я не можу сказати, що з переходом до «червоної» зони у мене в житті щось докорінно змінилося. Ми всією родиною вакцинувалися, хіба що моя донька-школярка ще ні. Усі магазини працюють, транспортного колапсу немає, – розповіла нам Галина.

А ось запоріжанка Ірина, яка працює у магазині в ТЦ, зазначила, кількість покупців дійсно зменшилася, адже вакцинована тільки невелика частина населення. Але на сьогодні подібні заходи не тільки допомагають захистити організм від важкого перебігу хвороби, а й втримати бізнес «на плаву».

– Я працюю у відомій мережі магазинів жіночого одягу. Після встановлення «червоної» зони весь колектив вважав, що нас знову закриють на карантин, адже це правильно, хоча й будуть великі фінансові втрати. Проте, нам запропонували гарну альтернативу – вакцинацію. Звичайно, що спочатку ми сумнівалися, проте, зваживши усі «за» та «проти», ми прийняли рішення. Тепер я розумію, наскільки те рішення про вакцинацію було правильним, адже таким чином ми захистили себе та навколишніх від дійсно небезпечного вірусу, – поділилася Ірина.

Є й заклади та установи, які приймають відві­дувачів та покупців без сертифікатів. Наприклад, продуктові магазини, АЗС, пошта, банки, аптеки, ветклініки тощо.

– Гарно, що міська влада подбала наперед. Щоденно сотні людей вакцинуються, проте є запоріжці з протипоказаннями, наприклад, ті, хто нещодавно перехворів або має слабкий імунітет. Я сама ще не вакцинувалася, й моя літня мати також. Проте ми завжди маємо при собі засоби індивідуального захисту – антисептики та маски – й намагаємося не ходити в місця скупчення людей. Я навіть працюю онлайн, – розповіла запоріжанка Ганна.

До речі, незважаючи на значне збільшення захворілих як на сезонні простуди, так і на коронавірус, великого ажіотажу в аптеках немає.

– Усі необхідні ліки, маски, антисептики та інші медичні засоби – у наявності. Серед людей немає паніки. Наприклад, якщо порівняти першу хвилю пандемії і зараз, то це як небо і земля. Люди дотримуються дистанції, завжди у масках, а якщо маски немає – вони купують або ми її надаємо. Я думаю, що ми просто звикаємо жити у таких умовах, – розповіла заві­дувачка однієї з міських аптек пані Ольга.SHER5721

Освітній процес та спорт

За інформацією Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, було прийнято рішення, що у разі переходу області до «жовтого», «помаранчевого» чи «червоного» карантинного рівня епідемічної безпеки навчальні заклади працюватимуть лише за умови наявності 80% вакцинованого персоналу. Ті освітні установи – дитячі садочки, школи та ВНЗ, де щеплено понад 80% фахівців, продовжили роботу в очному форматі, інші – перейшли на дистанційне навчання. Зараз в школах продовжуються канікули, а вищі навчальні заклади працюють за умови вакцинації. Частково виші перейшли в онлайн.

– Після переходу до «червоної» зони наш навчальний заклад було переведено на онлайн-навчання. Звичайно, у дистанційки є багато плюсів: спокійніше бути вдома в теплі, аніж «тертися в маршрутках об вірусних носіїв», менше перебувати у скупченні людей. Проте все ж онлайн-викладання забирає більше часу на роботу. Зазвичай те, що можна розглянути та перевірити на занятті, доводиться робити за рахунок власного часу. Усі педагоги викладаються на повну, бо, незважаючи на ті умови, в яких ми опинилися, освіта повинна залишатися на гідному рівні, – зазначила викладачка ЗНУ Наталія.

Змінилися й умови для фізичної активності. Хоча для вакцинованих містян створені усі умови для продовження занять у спортивних залах та спортивних клубах, через невеликий попит заклади змушені зачинятися або переходити на заняття у форматі онлайн.

Транспортне сполучення

Медичний огляд, технічна перевірка та обробка транспорту дезінфікуючими засобами. Саме так починається ранок у водіїв громадського транспорту.

– Щоденно я та мої колеги проводимо дезінфекцію транспорту та обов’язково маємо дезінфікуючі засоби всередині салону для загального користування. Самі працюємо у масках й пасажирів пускаємо тільки в них. Проте ще не всі звикли, що ми перевеземо пасажирів тільки за кількістю місць для сидіння, подекуди містяни обурюються, чого ми впустили у салон 2 людей, а когось не взяли. Це все ми робимо задля їхньої ж безпеки, – зазначив водій міського автобуса Володимир.SHER8708

До того ж патрульні перевіряють, як водії та пасажири дотримуються карантинних правил. Зазвичай транспорт найбільш активно контролюють з 7:00 до 9:00 та з 16:00 до 18:00. Для цього у місті задіяно з пів десятка екіпажів.

Як розповіли у патрульній поліції, відсутність маски – це ст. 44 п. 3 ч. 2 ККУ, сума штрафу – від 170 до 255 грн. Якщо кількість пасажирів перевищує норми, передбачені технічним паспортом транспортного засобу, то складається протокол, який передбачає штраф від 17 тис. грн. У такому випадку справа розглядатиметься вже у суді. Доки Запоріжжя перебуває у «червоній» зоні, такі перевірки вже стали традиційними для поліції та представників спеціальних мобільних груп.

Читайте також: За добу на Запоріжжі від коронавірусу померли ще понад 40 людей