Легені є однією з головни мішеней, по якій віруси завдають небезпечні удари
Лікарі-терапевти, які спеціалізуються на діагностиці та лікуванні захворювань дихальної системи організму, називаються пульмонологами. Під час епідемії коронавірусу виник дефіцит цих вузькопрофільних спеціалістів. Адже ковід вражає в першу чергу легені, і пацієнти потребують кваліфікованої допомоги. Проте це проблема не тільки нашої країни, а й усього світу, який був не готовий до пандемії. Для того ж і впроваджуються карантині заходи та локдауни, щоб зменшити навантаження на медичну систему, щоб лікарі могли впоратися з великим потоком хворих. Сьогодні лікарі-пульмонологи відзначають своє професійне свято.
Спочатку як про панацею при лікуванні ковіду говорили про апарати ШВЛ, потім став потрібен просто кисень. В Запоріжжі міська влада забезпечила всі ковідні лікарні апаратами штучної вентиляції легень, також всі ліжка в таких закладах мають доступ до кисню.
Що їсти, щоб захистити легені?
Найкраща профілактика для підтримування здоров’я легень – повноцінний сон, помірні фізичні навантаження і збалансоване харчування. Лікарі склали список продуктів, які допомагають зберегти здоров’я легень:
- Їжте більше яблук! Комплекс вітамінів С, Е і бета-каротин полегшують дихання, знижують ризик виникнення респіраторних захворювань і поліпшують роботу легень.
- Волоські горіхи – джерело цінних омега-3 жирних кислот. Вірогідність захворювання на астму різко знижується, якщо ви з’їдаєте лише жменьку волоських горіхів на день. У жирній рибі можете себе не обмежувати. Регулярно готуйте і їжте скумбрію, сьомгу, оселедець.
- Для збереження здоров’я легень особливо цінні ягоди чорниці. Вони славляться підвищеним вмістом вітаміну С, який активно бореться із захворюваннями, що вражають органи дихання, у тому числі із пневмонією.
- Є народне повір’я, що продукти дуже корисні для тих органів, на які вони схожі, тож броколі – для легень. І це правда! У броколі багато фолієвої кислоти, каротиноїдів і вітаміну С, що у комплексі допомагає боротися із внутрішніми запаленнями.
- Чай з каєнським перцем, мабуть, складе конкуренцію перевіреному народному засобу – чаю з обліпихою та імбиром. Капсаїцин захищає слизову оболонку органів дихання, а бета-каротин скорочує ризик розвитку астми. Вважають, що каєнський перець навіть допомагає знизити ризик розвитку раку легень.
- Імбир допомагає очистити легені, сприяючи процесу детоксикації. Американські вчені вважають імбир одним із головних продуктів для зміцнення легень.
- У бананах багато калію, а він необхідний для нормальної роботи респіраторної системи. Численні дослідження вчених довели: якщо у раціоні людини, особливо дитини, достатньо продуктів, багатих на калій, то об’єм легень більший, і вони краще функціонують. Калію також багато у шпинаті, бататі, квасолі.
- До складу часнику входять речовини, що сприяють очищенню органів дихання від токсинів і знижують негативний вплив канцерогенів. Крім того, часник має антисептичні властивості і зменшує запальні процеси, зокрема у легенях.
- У помідорах є калій і багато вітаміну С. А ще це джерело лікопіну – речовини, що поліпшує роботу органів дихання.
- Куркума має протизапальну властивість, надає потужну імуностимулювальну і антиоксидантну дію. Мелена куркума – чудовий засіб для лікування кашлю.
Легені у COVID-хворих із часом відновлюються
Австрійські лікарі довели, що більшість спричинених COVID-19 легеневих змін є реверсивними.
Очільниця дослідницької групи університетської клініки Іннсбрука (Австрія) Йудіт Льоффлер-Рагг заявила на австрійському телебаченні, що стан більшості пацієнтів, які брали участь в обстеженні, у тому числі тих, які в процесі лікування коронавірусної хвороби перебували під штучною вентиляцією легень, з часом демонстрував покращення.
Участь у дослідженні брали 86 осіб у віці 50-70 років з федеральної землі Тіроль, які перехворіли на COVID-19. При цьому, частина з них мали важкий перебіг хвороби, включно з підключенням до апарату штучної вентиляції легень. Також близько 44% раніше були курцями, значна частина мали кардіологічні проблеми чи діабет.
У ході обстежень було встановлено, що у 55% госпіталізованих COVID-хворих спостерігалися стійкі фізичні порушення навіть через 6 тижнів після виписки з лікарні. Зокрема, половина з них мали задишку під час виконання фізичних прав, ще 15% скаржилися на постійний кашель. Комп’ютерна топографія демонструвала, що у 88% пацієнтів після виписки мали місце структурні зміни у легенях легкої та середньої форми.
Однак, з часом було встановлено, що ці легеневі зміни зменшилися у більшості пацієнтів. Прогресивного пошкодження легень, у тому числі росту рубців, не спостерігалося.
«Перший досвід показує, що порушення легеневої функції, що діагностується при виписці з лікарні, може бути виправлене за допомогою довгострокової та спеціальної реабілітаційної терапії. Тобто, можна говорити про те, що більшість змін в легенях мають реверсивний характер», – пояснила дослідниця.
Як відновити легені після хвороби
Серед основних реабілітаційних заходів після пневмонії, у тому числі ковідної, лікарі виділяють регулярні фізичні заняття (ЛФК). Дуже корисна скандинавська ходьба, фітнес, дихальна гімнастика. Також корисний лікувальний лімфодренажний масаж, який полягає у збільшенні швидкості лімфотоку, і завдяки цьому вдається швидше позбутися токсинів і отримати більше кисню й поживних речовин.
І ще – пийте якомога більше води. Вона пришвидшує метаболізм, сприяє кращому очищенню дихальної системи від накопичених шкідливих речовин, запобігає внутрішнім запаленням.
Читайте також: На Запоріжжі за добу на коронавірус захворіли майже 100 людей