Найпоширенішою причиною аварій є незнання водіїв правил дорожнього руху через відсутність водійських прав
Звісно, навіщо щось вчити та запам’ятовувати, якщо посвідчення водія можна просто «купити». Наслідком цієї халатності недобросовісних водіїв є покалічені людські долі та сотні ДТП… А виявляється, щоб отримати право на керування автомобілем потрібно трішки вільного часу, декілька тисяч гривень та бажання вчитися. Тож розповідаємо вам, як можна законно отримати водійські права та не залишитися з пустим гаманцем.
Процес отримання водійського посвідчення можна розділити на три кроки.
Крок 1. Навчання в автошколі
Обираючи автошколу, обов’язково попросіть їх показати такі документи: ліцензію, видану Міністерством Освіти і Науки України та сертифікат про акредитацію, виданий Головним сервісним центром МВС України. Також не зайвим буде поцікавитися, що входить у вартість навчання і за що доведеться доплачувати в процесі навчання та складання іспитів. Зазвичай спочатку просять внести половину вартості за теоретичний курс, решту грошей дозволяють заплатити перед початком практичних занять з водіння. Однак можуть вимагати й повну оплату курсу до початку занять.
Для запису на курси в автошколі вам будуть потрібні такі документи:
- заява на ім’я керівника установи (з зазначенням місця проживання та категорії транспортного засобу, право на управління якого ви хотіли отримати);
- паспорт (пред’являється особисто);
- копія ідентифікаційного коду;
- чотири фотографії розміру 3,5х4,5;
- медична довідка.
Як правило, навчання в автошколі займає не більше 2-3 місяців. Курс складається з теоретичних і практичних занять (водіння). Адже майбутні водії в автошколу приходять з різним рівнем підготовки.
В Запоріжжі є принаймні 29 автошкіл, котрі можуть забезпечити вам практичне вміння водити та теоретичну частину Правил дорожнього руху. Вартість навчання в автошколі варіюється від одного навчального закладу до іншого та залежить від категорії, але в середньому вартість курсів становить 3-4 тисячі гривень без урахування занять з водіння, вартість яких в середньому складає 150-200 грн за урок. Жодних додаткових платежів не потрібно. Якщо хтось Вам говорить про начебто додаткові кошти на вимогу поліції чи сервісних центрів МВС — можете повідомити про це поліцію.
Після закінчення навчання в автошколі обов’язкової потрібно скласти внутрішні іспити з Правил дорожнього руху та водінню автомобіля.
Важливо знати:
- перше посвідчення водія видають на 2 роки;
- на час дії першого посвідчення водія існує заборона на перевищення швидкості понад 70 км/год;
- обмін на постійне посвідчення відбувається у випадку, якщо протягом двох років з дня його видачі власник здійснив не більше 2 порушень правил дорожнього руху;
- у разі 3 і більше порушень обмін на постійне посвідчення водія можливе лише після складання нових іспитів;
- якщо водія з постійним посвідченням позбавили права керування, то поновлення такого права можливе лише після нового навчання в автошколі та складання нових іспитів. Таке посвідчення знову видають на 2 роки.
- не повертають посвідчення водія особам, які отримали його вперше (керували з першим посвідченням терміном дії на 2 роки) та були позбавлені прав на керування транспортними засобами.
Підтвердженням проходження підготовки й перепідготовки водіїв транспортних засобів є посвідчення, яке дійсно 10 років. Протягом цього часу у вас буде можливість скласти іспити в ДАІ, не проходячи курс навчання заново.
Крок 2. Складання іспитів в сервісному центрі МВС
Після внутрішнього іспиту вам потрібно пройти іспит в будь-якому зручному для Вас сервісному центрі МВС.
Особливості складання теоретичного іспиту
Екзаменаційний білет містить 20 питань. Кожне питання має від двох до п’яти варіантів відповідей, лише один з яких правильний. Особі ставляться виключно питання, що відповідають категоріям транспортних засобів, право на керування якими вона претендує отримати.
У разі відкриття двох і більше категорій транспортних засобів теоретичний іспит складається за екзаменаційними білетами вищої категорії. Час проведення теоретичного іспиту – 20 хвилин. Хронометраж часу здійснюється автоматично з моменту виведення на екран монітора автоматизованого робочого місця першого питання.
Теоретичний іспит вважається нескладеним, якщо особа припустилася трьох помилок, не надала відповіді на питання у відведений для складання теоретичного іспиту час, під час відповіді на питання користувалася додатковими електронними приладами, навчальною літературою, засобами зв’язку, пристроями зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також підказками інших осіб.
Результат успішно складеного теоретичного іспиту дійсний протягом трьох місяців. Особа, яка не склала теоретичний іспит, до практичного іспиту не допускається.
Як проходитиме практичний іспит
Приймання практичного іспиту проводиться у два етапи: на майданчику для навчання з початкового керування та в умовах дорожнього руху на визначених маршрутах (за винятком перевірки навичок керування транспортними засобами категорій A1, A, B1).
Тривалість практичного іспиту на майданчику для навчання з початкового керування повинна бути достатня для визначення вміння особи керувати транспортним засобом відповідної категорії безпечно для інших учасників дорожнього руху, але не менше 10 хвилин. Тривалість практичного іспиту на вулично-дорожній мережі повинна складати не менше 20 хвилин. Загальна тривалість практичного іспиту не повинна перевищувати 60 хвилин. Особі для складання практичного іспиту надається три спроби. Якщо особа не склала практичний іспит утретє, до наступного іспиту вона допускається після проходження повторного курсу підготовки з практичного керування транспортним засобом у будь-якому закладі.
Як оформити довідку для керування транспортними засобами
Довідка для водіїв, форма № 083/о — підтверджує можливість водія керувати транспортним засобом залежно від стану здоров’я. Її можна отримати у медичних закладах, які мають ліцензію на проведення оглядів водіїв та видачу довідок цієї форми. Наприклад, в Запоріжжі в Хортицькому та Дніпровському районі її можна отримати в Запорізькій міській багатопрофільній клінічній лікарні №9, в Заводському районі в Центральній клінічній лікарні №4, а в Комунарському – в Міській лікарні №7.
Крок 3. Отримання посвідчення
Після успішного складання практичних іспитів залишається останній крок – отримати водійське посвідчення. Для цього через 5-7 днів після того, як ви склали іспити, необхідно знову звернутися до сервісного центру МВС, де ви проходили екзаменування.
Читайте також: Що загрожує запорізьким водіям за кермування в нетверезому стані