Важливо звертати увагу на термін зберігання продуктів

Все частіше та гучніше у ЗМІ мусується тема можливої продовольчої кризи в світі. В деяких країнах ще на початку пандемії для людей випустили рекомендації, чим запасатися на випадок довгого карантину та закритих кордонів.

В українців запасливість сидить глибоко в генах. Тож у наших господинь завжди є припаси не лише домашньої консервації, а й каш, цукру, олії, овочів. Проте молоде покоління, яке звикло жити в достатку, не має такого досвіду. До того ж фастфуд, чипси, сухі сніданки, їжа швидкого приготування – не найкращий вибір для стратегічного запасу харчів. Тому «ЗС» підготувала декілька порад з цього приводу.

Потреби та норми

Ось, наприклад, норми запасів, які рекомендувала своєму населенню Німеччина. Там під час локдауну порадили мати на випадок 10-денної ізоляції наступний запас для однієї людини: 20 л питної води; 1,5 кг білкових продуктів – м’яса, риби, яєць або яєчного порошку; 2,5 л молока; 400 г вершкового масла або рослинної олії; 3,5 кг крупи, хліба, картоплі, макаронів та рису; 2,5 кг овочевих консервів та горіхів, бульйонні кубики; 4 кг сухофруктів та фруктових консервів; бульйонні кубики.

Солодощі та смаколики: печиво, шоколад, мед, цукор та ін.

Звісно, цей список треба коригувати з урахуванням особистих переваг і наших реалій. Наприклад, наші жінки із задоволенням готують домашню випічку, тож тоді треба мати запаси борошна та дріжджів. Також, навіть у мешканців міст, як правило, є запаси картоплі-моркви, а також – сало в морозильнику. Бо борщ із пампушками чи шматом сала на чорному хлібі – наше все.

Строки зберігання продуктів

Закуповувати продукти треба з урахуванням їхньої користі та особистих переваг та недоліків.

Наприклад, підвищений попит у складні часи на гречку цілком виправданий: ця крупа може зберігатися, не псуючись, до 20 місяців, а після розкриття упаковки – 4 місяці. При цьому вона має повноцінний амінокислотний склад білка: містить 8 незамінних амінокислот, у тому числі аргінін і гістидин, тобто певною мірою може замінити тваринні білки. Тарілка гречаної каші з молоком – повноцінний сніданок, а в екстремальних умовах – і обід.

Шліфований рис та перлова крупа зберігаються до 18 місяців. Щоб збільшити термін до 2 років, прожарте продукти на сковороді або в духовці і закатайте скляні банки. У місткості з рисом можна покласти стручок пекучого перцю, він захистить крупу і від жучків, і від затхлості.

Аби крупи не псувалися і там не заводилися личинки, у банку або пакет з крупою можна покласти на вибір: невеликий мішечок з великою кам’яною сіллю, пару зубчиків часнику, лавровий лист, сухі лимонні кірки і навіть шматок фольги.

крупаПшоно містить багато жиру, який при контакті з киснем окислюється. Тому вже через 6 місяців крупа стає гіркою та несмачною.

Манна крупа теж не довгожитель, термін її придатності – 10 місяців.

Не варто тримати про запас вівсяні пластівці. Вони зберігаються трохи більше 4 місяців.

З огляду на користь у поєднанні з довгим терміном зберігання, мають також бобові: квасоля, сочевиця, горох. Вони також багаті на повноцінні рослинні білки. Горох зберігається до 24 місяців. Найкраща тара – скляна банка. Макарони не псуються до 4 років, але лише у герметичній упаковці. Зверніть увагу, у довгий ящик краще закладати вироби із твердих сортів пшениці.

Цукор у сухому темному місці не втратить своїх властивостей до 8 років. Зверніть увагу, що цукровий пісок швидко вбирає запахи, а тому тримати його треба подалі від продуктів, що мають сильний аромат.

Several ingredients food in cloth bags

Сіль не псується ніколи, але щоб вона не перетворилася на камінь, треба захищати її від вологи. Покладіть в упаковку кілька зерен рису, це убезпечить вічний продукт від вогкості.
Якщо ви багато печете і вважаєте за краще мати вдома стратегічний запас борошна, то повинні знати, що через 12 місяців воно може поміняти свої смакові характеристики.

У темному прохолодному місці, у скляній тарі рослинна олія може зберігатися близько 2 років. Для будь-яких олій важлива відсутність прямого сонячного світла та температура зберігання від 5 до 20 градусів. Не варто зберігати рослинні олії в холодильнику.

Якщо ви переливаєте олію в скляну пляшку, насипте на дно дрібку солі або покладіть кілька сирих квасолин – це трохи подовжить термін зберігання.

Сирокопчена ковбаса, приготована за ДСТУ, може чекати свого часу 120 діб при температурі від +12 до +15?С. Щоправда, це не стосується нарізки, зберігати її можна лише у холодильнику, не порушуючи упаковки.

М’ясо у морозилці можна тримати 6 місяців. Щоправда, є деякі тонкощі. Перед тим, як покласти шматок в запас, вимийте його, наріжте на порції. Річ у тім, що коли ми ділимо на шматочки немите м’ясо, ми весь бруд переносимо на зріз. Це призводить до зараження продукту бактеріями. Не можна відправляти в холодильник м’ясо великим шматком, адже щоразу, щоб відрізати порцію, його доведеться повністю розморожувати.

Очищені горіхи краще зберігати в холодильнику – в контейнері або скляній банці з кришкою. Вони не втратять своїх корисних властивостей та смакових якостей при такому зберіганні від 2 місяців до пів року, залежно від типу горіхів.

Чай та кава зберігаються від року до 3 років. Щоб подовжити термін придатності кави, купуйте її в зернах і тримайте у герметичній упаковці. Якщо купили мелену каву, пам’ятайте, що її можна зберігати не більше 18 місяців, бажано пересипати порошок у спеціальний пакет із клапаном.

Гіркий шоколад можна тримати про запас трохи більше 10 місяців. Родзинки та горіхи, додані в плитку, скорочують термін придатності до 3 місяців. Безглуздо купувати про запас білий шоколад, він найжирніший, а тому вже за місяць псується.

Більшість спецій як відкритих, так і закритих, можна зберігати до 2 років.

Читайте також: У Запоріжжі під час карантину відкриваються нові ресторани та кафе.